שתף קטע נבחר

אנשי שמאל נגד מינוי נווה: "חיסל בניגוד לחוק"

בעתירה לבג"ץ שהגישו, בין היתר, שולמית אלוני והמשורר נתן זך, נטען כי מינוי נווה לסגן הרמטכ"ל "לא ראוי מבחינה מוסרית". הם האשימו כי כשימש אלוף פיקוד מרכז, היה אחראי לחיסולים "בניגוד מוחלט להוראות הדין הבינלאומי"

רק שלושה ימים חלפו מאז שב האלוף יאיר נווה למדי צה"ל, כסגן הרמטכ"ל החדש. הבוקר (יום א') הוא זכה לקבלת פנים צוננת, כשכמה פעילי שמאל ואנשי רוח בולטים עתרו לבג"ץ נגד מינויו לתפקיד - בטענה שכששימש אלוף פיקוד מרכז היה אחראי לחיסולים שנעשו בניגוד לפסיקת בג"ץ ולהוראות החוק הבינלאומי.

 

בין העותרים יו"ר מרצ לשעבר, שולמית אלוני, הח"כ לשעבר מוסי רז, יו"ר גוש שלום, אורי אבנרי, המשורר נתן זך והצלם אלכס ליבק. אליהם הצטרפו ארגוני השמאל "יש גבול" ותנועתו של אבנרי.

 

העותרים טענו כי תחקירים שפורסמו בעבר והתבססו על ממצאי מסמכים צבאיים העלו כי נווה ובכירים אחרים במטכ"ל אישרו לכאורה התנקשויות וחיסולים של מבוקשים שניתן היה לעצור, למרות שהריגתם גבתה את חייהם של חפים מפשע ששהו סמוך להם.

 

הם גרסו כי המעשים המתוארים התרחשו "בסתירה חריפה לעקרונות שנקבעו בבג"ץ, ובניגוד מוחלט להוראות הדין הבינלאומי והדין הפנימי במשפט הישראלי". אותן טענות, לדברי העותרים, לא הוזמו על-ידי נווה שכיהן כאלוף פיקוד מרכז בין השנים 2005-2007.

 

מגישי העתירה האשימו כי החלטת שר הביטחון, אהוד ברק, למנות את נווה לסגן הרמטכ"ל - על רקע כל הטענות שהציגו - היא "בלתי סבירה באורח קיצוני מבחינה משפטית, ואינה ראויה גם מבחינה מוסרית".

 

המשורר נתן זך, שנמנה על מגישי העתירה, עורר רק בחודש שעבר סערה ציבורית כשאמר שהוא "מוכן להתנדב" למשט לעזה וביקר בחריפות את מדיניות הממשלה. "אכזריות הדיכוי חדרה פנימה אלינו", הסביר אז. "אין יום שלא נרצחים כאן אנשים. האלימות בכבישים ובבתי-הספר חלחלה מהכיבוש".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר נווה. ביקורת נוקבת משמאל
צילום: באדיבות דובר צה"ל
שולמית אלוני, ממגישות העתירה
צילום: ירון ברנר
מומלצים