שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

נתניהו: שהערבים יגידו את האמת גם בפומבי

במפגש עם עיתונאים העריך רה"מ כי חשיפת "ויקיליקס" לא פגעה בישראל ואמר: "לכם יהיה קשה יותר לעשות את העבודה, וגם לנו". אחרי שהתברר כי מדינות ערב קראו לתקוף באיראן, הוא הביע תקווה שהדבר ייאמר גם בפומבי. בעקבות תיאור אופיו מפי מובארק, השיב לשאלה: אענה כאדם שרמנטי ואינטליגנטי

"זהו יום היסטורי בממשק שבין עיתונות לדיפלומטיה", קבע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במפגש שערך בצהריים (יום ב') עם ועדת העורכים בבית סוקולוב בתל-אביב. הוא טען כי חשיפת הענק של המסמכים האמריקניים הרשמיים באתר "ויקיליקס" לא פגעה בישראל, אך ציין בפני העיתונאים שמהיום "לכם יהיה קשה יותר לעשות את העבודה, וגם לנו".

 

סודות מאמריקה - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

"אני לא חושב שישראל ניזוקה כלל מההדלפות", אמר ראש הממשלה, "ההערכות שלה לגבי בעיות האזור נתמכות על ידי הרבה אחרים. לא ראיתי שום דבר מיוחד בפרסומים".

 

בין ההדלפות נחשף שמנהיגים רבים בעולם הערבי, בהם בסעודיה, קראו לאמריקנים לתקוף באיראן. "אם החשיפה תגרום לכך שמנהיגי האזור לא יאמרו בשיחות פרטיות את מה שהם חושבים, זו בעיה", אמר נתניהו, "אך אם מנהיגים יאמור את הדברים בצורה פומבית, זה יהיה שינוי משמעותי. כשמנהיגים מוכנים לומר את האמת לעמם, זה מקדם את השלום". הוא הוסיף כי "שלום שנבנה על אמת, יש לו סיכוי להחזיק מעמד".

 

"מברקים זה דבר שדולף" 

"האיום הגדול על שלום העולם נובע מהתחמשותו של המשטר באיראן, והדבר החשוב הוא שיותר ויותר מדינו וממשלות ומנהיגים במזרח התיכון מבינים שזה האיום - ויש פער בין מה שנאמר בחוץ לבין מה שנאמר בחדרי חדרים", אמר ראש הממשלה, "במציאות מנהיגים מבינים שיש כאן איום חדש והבנה חדשה. אני לא זוכר שבמזרח התיכון הייתה הבנה כזאת. אני מקווה שלמנהיגים יהיה את האומץ לומר לעם בפומבי את מה שאמרו על איראן".


"לשלום שנבנה על אמת יש סיכוי להחזיק מעמד" (צילום: ירון ברנר)

 

לדברי ראש הממשלה, דליפת המסמכים האמריקניים תוביל באופן מיידי לצמצום החשיפה שלהם. "ברור שזה יקרה. מברקים זה דבר שדולף, אנחנו בישראל כבר למדנו את זה על בשרנו והתאמנו את עצמנו למציאות הזו".

 

הוא הסביר ש"זה משפיע על העבודה שלנו - מה אנחנו עושים בפגישות, מה אנחנו אומרים, מתי. אנחנו מצמצמים את המפגש לארבע עינייים או שמונה עיניים. כל אדם שאתה מוסיף אתה מעלה סיכוי של הדלפה". נתניהו גם ציין כי "היו מספיק מקרים שהצלחנו להוציא את העוקץ מהסלמה אפשרית על ידי מגעים חשאיים, ולשמור על שקט יחסי".

 

"מקווה שטורקיה תשנה כיוון" 

נתניהו התייחס גם לתהליך המדיני והאשים את הפלסטינים בקיפאון במשא ומתן. "אנו מקיימים מגעים עם ארצות הברית כי יש רצון אמיתי לקדם תהליך מדיני", אמר ראש הממשלה, שהבהיר כי "קידום התהליך אינו תלוי רק בנו. היכולת להתקדם תלויה גם בצד הפלסטיני. מי שלא עשה צעדים זה הפלסטינים". בעניין זה, הוסיף ראש הממשלה כי "שלום לא תלוי בהרכב הממשלה". עם זאת, הוא הודה כי היה שמח להרחיב את הקואליציה.


נתניהו בבית סוקולוב. "השלום לא תלוי בהרכב הממשלה" (צילום: ירון ברנר)

 

"אנו חייבים סידורי ביטחון קפדניים", הדגיש נתניהו, "כל אחד מבין שאנו לא יכולים לסמוך רק על הסכמי שלום. אנו צריכים הכרה בזכותנו לחיות כאן". נתניהו התייחס באירוניה לחשיפת המסמך שלפיו בקהיר מתייחסים אליו כ"צ'ארמר" שאינו מקיים הבטחות. "אני אענה לך בתור אדם שרמנטי ואינטליגנטי", אמר בתשובה לאחת השאלות, והבהיר כי "מובארק הוא אחד המנהיגים החשובים באזור, הבעיה היא שקידום התהליך אינו רק מותנה ברצוני וברצון מובארק".

 

על רקע המאמצים לגבש מסמך הבנות עם ארה"ב במסגרת "עסקת ההקפאה" ביהודה ושומרון, אמר

נתניהו: "אין משבר עם האמריקנים, היו עליות ומורדות. יש רצון לנוע יחד. אנחנו בוחנים בשיתוף פעולה כיצד להתקדם". הוא ציין כי "הבעיה היא לא בנייה בירושלים, כולם יודעים שהאזורים האלה יהיו חלק מהסכם". לדבריו, "נכנסנו בלי תנאים מוקדמים, אך הוטחו בפנינו תנאים מוקדמים".

 

על האפשרות שהמשא ומתן עם סוריה יתחדש, אמר נתניהו: "יש לנו עניין לקיים משא ומתן, אולם סוריה רוצה למצות את המשא ומתן עוד לפני תחילתו. אם לסוריה יש רצון לפתח משא ומתן אמיתי, אז ממשלה בראשותי היא שותפה נאמנה". הוא גם הבהיר כי היחסים עם טורקיה לא הידרדרו בגלל ישראל: "זו לצערי כנראה החלטה ממסדית, ואני מקווה שטורקיה תשנה כיוון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא ראיתי שום דבר מיוחד בפרסומים". ראש הממשלה
צילום: ירון ברנר
"מנהיג חשוב". מובארק
צילום: AP
"עליות ומורדות". נתניהו עם הנשיא אובמה
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים