שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תקנות הרעש אושרו: הסוף למפוחי עלים ואזעקות

המהפכה השקטה מתחילה: הכנסת אישרה את רפורמת הרעש שאוסרת על הפעלת מפוחי עלים ברחובות, על אזעקות קוליות בכלי הרכב ועל עבודות מרעישות של שיפוצים וגינון בשעות המנוחה. בנוסף ייאסר שימוש בנפצים, חזיזים וזיקוקים במרחק הקטן מקילומטר מבנייני מגורים

"רפורמת הרעש" - השם שניתן לתקנות החדשות של החוק למניעת מפגעים, אושרה היום (ב') בוועדת הפנים והגנת הסביבה. 

 

 

התיקון החדש צפוי לחולל מהפיכה שקטה בחיים היומיומיים של כולנו. הוא אוסר על הפעלת מפוחי עלים ברחובות הערים, על אזעקות קוליות בכלי הרכב וגם על עבודות קולניות של שיפוצים וגינון בשעות המנוחה. כלי רכב ישנים בהם מותקנת כבר אזעקה ידרשו לנתקה או להסירה בתוך שש שנים.

 

"בזכות התקנות הציבור יוכל להנות מסביבת מגורים שקטה יותר. הרפורמה תביא לשיפור משמעותי בצמצום הרעש", אמר השר להגנת הסביבה גלעד ארדן.

 
יהיה פה שקט?

יהיה פה שקט?
מקור הרעש המצב כיום המצב העתידי
מפוחים מותרים בשימוש אסורים בשימוש באזורים עירוניים
אזעקות רכב קוליות מותר אסור
עבודות שיפוצים אסור מ-22 בלילה עד 7 בבוקר אסור מ-8 בערב עד 7 בבוקר בימי חול. בערבי ימי מנוחה מ-5 בערב עד 7 בבוקר
עבודות עם ציוד גינון מרעיש אין מגבלה אסור להשתמש בציוד מרעיש בין 7 בערב ל-7 בבוקר בימי חול, ומ-5 בערב ועד 9 בבוקר בערבי יום מנוחה. בימי מנוחה אסור להפעיל ציוד מרעיש בין 14:00 ל-16:00
שעות איסור רעש 14 עד 16 ומ-23 בלילה עד 7 בבוקר כנ"ל בצהריים ובלילה כבר משעה 22
טלוויזיה, רדיו ונגינה אסור בשעות מנוחה אסור להרעיש בכל שעות היממה באופן שמטריד את השכנים

 

עם זאת, לא כולם מרוצים מהשינוי המסתמן. כך למשל הרשויות המקומיות, שעוד טרם אישור התקנות התריעו כי יתקשו לעמוד בדרישה לאסור מפוחי עלים. במכתב ששלח לפני מספר חודשים משרד הפנים נכתב, כי: "מפוח עלים הוא כלי גינון יעיל ונפוץ, המשמש את הרשויות המקומיות לניקוי שטחים נרחבים כדוגמת רחובות וגנים ציבוריים, בעוד שאין בנמצא אמצעי יעיל אחר לניקוי שטחים נרחבים אלו".

 

עוד צוין, כי "אם ייאסר על הרשויות המקומיות לעשות שימוש במפוחי עלים באזורי מגורים, יהא עליהם לשוב ולעשות שימוש בכלי גינון כדוגמת מטאטא ומגרפה, שיגדילו את הוצאות הרשויות המקומיות בשל הצורך בהגדלת מצב כוח האדם של עובדי תברואה וגינון". 

 

בנוסף מצוין במכתב, כי לאחר שהעיריות התקשרו במכרזים עם קבלני ניקיון שמשתמשים במפוחים, האיסור הגורף על שימוש בהם יאלץ את הרשויות לבטל את החוזים - ולשאת בעלויות הביטול.

 

הציבור רוצה שקט

את התיקון לחוק הוביל בתקופה האחרונה השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, זאת לאחר שנתוני המשרד הצביעו על כך שכשבעה אחוזים מכלל התלונות של הציבור נוגעות לסוגיות של רעש.

 

לא רק במשרד עסוקים במניעת רעש. בשנת 2008 למשל, רשמה משטרת ישראל 1,557 דוחות בשל גרימת רעש בניגוד לחוק, זאת מתוך אלפי תלונות שהגיש הציבור.

 

עוד קובעות התקנות החדשות, כי יוחמרו המגבלות על גרימת רעש בסביבה העירונית - כמו למשל על הפעלה של טלוויזיה, רדיו או כלי נגינה באופן שמטריד את הציבור. כמו כן, תיאסר גרימת רעש בלתי סביר כבר מהשעה 22:00 בלילה, ולא מ-23:00 כפי שנקבע היום. גם בשעות הצהריים, בין 14:00 ל-16:00 אסור יהיה להרעיש.

 

זאת ועוד: כיום אין שום מגבלה על רעש הנובע מהפעלה של ציוד גינון; בעתיד תיאסר הפעלת ציוד גינון בין השעות 19:00 ל-7:00 בבוקר בימי חול, ובערבי ימי מנוחה מהשעה 17:00 בערב ועד 7:00 בבוקר למחרת. באופן דומה תאסר גרימת רעש משיפוצים.

 

הגבלות נוספות שכלולות בתקנות החדשות, אוסרות על שימוש בנפצים, חזיזים וזיקוקים, אלא במרחק של קילומטר מבנייני מגורים, ובכל מקרה לא בין השעות 22:00 ל-7:00, למעט בפורים, ביום העצמאות וביום ירושלים.

 

האיסור על פינוי אשפה נותר כשהיה ואוסר לפנות אשפה אחרי השעה 6:00 בבוקר. התקנות יכנסו לתוקף תוך כ-3 חודשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לירון מילשטיין
נאסר השימוש במפוחים
צילום: לירון מילשטיין
מומלצים