שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל פוטוס

ויקיליקס: ארדואן סידר למקורביו פרויקטים באיראן

הזווית הכלכלית של הדלפת ויקיליקס: על פי המסמכים האמריקאים עולה כי ראש ממשלת טורקיה סידר למקורביו פרויקטים גדולים בתחום האנרגיה באיראן - לא תמיד לשביעות רצונה של טהרן

בין המסמכים הרבים המודלפים החל מאמש על ידי ויקיליקס ניתן למצוא גם היבטים כלכליים.

 

 

מסמך אחד כזה יצא משגרירות ארצות הברית באנקרה בפברואר 2009 ומתוכנו ניתן להבין עוד גורם המביא לתמיכתו הבלתי מסויגת של ראש ממשלת טורקיה ארדואן באיראן.

 

לפי המסמך, המנהיג הטורקי מסדר למקורביו פרוייקטים גדולים בתחום האנרגיה באיראן, לא תמיד לשביעות רצונם של האיראנים.

 

המברק מהשגרירות מספר כי ב-22 בפברואר פורסמה בעיתונות הטורקית ידיעה ולפיה שתי המדינות הקימו מיזם משותף בתחום הגז כדי להקים צינור שיוביל בסופו של דבר גז איראני לאירופה דרך טורקיה. מיזם זה הוקם לאחר הסכמים ראשוניים במהלך 2007 ו-2008.

 

הנספחת הכלכלית בשגרירות, דייל אפלר, ניסתה לברר מידע נוסף על המיזם. היא פנתה ליו"ר חברת האנרגיה הטורקית סלצ'וק דויול, אך הוא ענה לה כי חברתו אינה מעורבת בפרויקט וכי הוא ניתן לחברה פרטית טורקית.

 

מוסא גונאידין, יועצו של שר האנרגיה הטורקי ומי שנחשב לאדריכל יחסי המסחר עם איראן, סירב לענות לפניות השגרירות האמריקאית בנושא זה.

 

בסופו של דבר התברר כי החברה הטורקית המעורבת במיזם האיראני נקראת SOM PETROL. חברה זו נמצאת בבעלות סידקי אעיאן, חבר איש של ארדואן. אעיאן וארדואן למדו באותו בית ספר באיסטנבול. הוא אחד מאנשי המעגל הקרוב של ארדואן הכולל גם את אחיו מוסטפא ארדואן.

 

חבר מביא חבר

זהו לא המקרה היחיד בו ארדואן דואג לחבריו באיראן. לפי המברק של השגרירות, בשנת 2007 חתמה חברת ייצוא החשמל הטורקית "קארטט" חוזה עם חברה מאיראן לייבוא חשמל ומכירתו בטורקיה.

 

היא הגישה בקשה לקבל רשיון לייבוא חשמל, אך למרבה הפלא - היא לא קיבלה אותו. מי שקיבלה את הרישיון בסופו של דבר היא חברה טורקית אחרת בשם "סוואק חשמל". בירור של השגרירות העלה כי סוואק נמצאת בבעלות חברו של ארדואן, צ'יהאן קאמר.

 

במברק של השגרירות נכתב כי ישנן אינדיקציות לכך שהאיראנים לא אוהבים את העובדה שהטורקים מחברים אותם עם חברות על בסיס קרבה לארדואן. האיראנים טוענים כי לא תמיד חברות אלה מתאימות ולכן ביצוע הפרויקטים מעוכב.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים