שתף קטע נבחר

תם עידן דגן. ראש המוסד הבא "קר רוח ונחוש"

אחרי שנים ארוכות מונה איש ארגון הביון לעמוד בראשותו. מי שמכיר את תמיר פרדו מספר על איש "נבון, שקול ואינטליגנטי". ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, לא חסך שבחים מבן טיפוחיו: "הוא היה ועודנו אמין מאוד". אז איך הוא הסתבך בפרשת הרפז?

עם ישראל התרגל לשמוע סיפורים על ראש המוסד, מאיר דגן, שכמסתערב רדף אחר מחבלים עם סכין בין השיניים. שמונה שנים אחרי שדגן מונה לתפקיד על-ידי אריאל שרון, תם אתמול (יום ב') עידן בארגון, כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע על מינויו של תמיר פרדו בן ה-57 לראש המוסד הבא.

 

בניגוד לדגן, פרדו צמח מתוך המוסד. מי שהכיר אותו היטב היה ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, שאמר ל-ynet כי "מדובר במינוי מצוין. הוא אדם מתאים וראוי". מכר אחר של פרדו הוא אלוף במיל' עוזי דיין, שאמר כי ראש המוסד הבא הוא "נבון, שקול ואינטליגנטי".

 

הלוי, אשר קידם את פרדו כאשר היה ראש המוסד, לא חסך שבחים מבן טיפוחיו. "אני מכיר את תמיר מספר שנים לא קטן, הכרתי אותו מתפקידים אחרים שלי, וכשהתמניתי לראשות המוסד, מצאתי לנכון לקדם אותו לתפקיד ראש אחת היחידות המבצעיות המובילות ביותר בארגון".

 

הוא הסביר כי במשך שנים פיקד פרדו על היחידה "באופן יוצא דופן, ובלי דופי. תוך שהוא מוכיח מנהיגות, כושר החלטה, ומקובל מאוד על פיקודיו. הוא היה ועודנו אמין מאוד. דיווחיו היו אמינים מאוד, כל זאת לצד קרות רוח ושיקול דעת".


דיין ופרדו. "יש לו את היכולת להוביל משימות" (צילום: ערוץ 10)

 

הלוי הודה כי גם לאחר שסיים את תפקידו כראש הארגון המשיך לעקוב אחרי פרדו. "כשהוחלט למנותו לסגן ראש המוסד ראיתי זאת לחיוב. אין לי ספק שהתפקיד הכשיר אותו הכשרה נוספת ליום הזה, בו יש לברך בכלל וגם את ראש הממשלה בפרט, על מינוי ראוי ורצוי".

 

לפני כשנה פרש פרדו בזעם מהמוסד, אחרי שדגן סירב להמליץ עליו כמחליפו. הלוי אמר כי פרדו רצה מאוד להגיע לעמדה מספר אחת בארגון. "תמיר היה נחוש מאוד להגיע למטרה, ותמיד הייתה בו מידה רבה מאוד של נחישות, אך זה תמיד בא עם שיקול דעת וכושר שיפוט במצבים יוצאי דופן".

 

הלוי שיבח את המינוי מתוך הארגון."זה טוב מאוד וחשוב. כל אדם שמשרת את הארגון צריך לדעת שאם יראה יכולות מתאימות, הוא יכול להגיע לראשותו. כמו כל חייל בצה"ל שמסתכל על ראש המטה, וכמו כל כמו אחד ששוקל להיות ראש שירות הביטחון".

 

"מישהו מבפנים - יתרון"

שמו של פרדו נקשר גם לפרשת הרפז. פרדו הוא חברו הטוב של אל"מ גבי סיבוני

שהדליף את "מסמך גלנט" לתקשורת. ידוע כי סיבוני התייעץ עם פרדו לפני שהעביר את המסמך המזויף לתקשורת. הוא נבחר למרות שברק העדיף כנראה את ראש השב"כ, יובל דיסקין, כראש הבא של המוסד.

 

מלבד ראש הממשלה ושר הביטחון שכמובן הביעו סיפוק מהבחירה, גורמים במערכת הביטחון אמרו שפרדו הוא "איש ישר מאוד ומרובע מאוד" ונחשב לאחד האנשים האמיצים במוסד, שהשתתף במבצעים נועזים ופיקד על יחידות מבצעיות. "הוא מלח הארץ", אמרו.

 

אלוף במיל' עוזי דיין, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, סיפר ל-ynet כי "הכרתי אותו ביחידה, ומעט מאוד במוסד. הוא היה מה שנקרא קצין אג"מי ביחידה. בחור נבון, שקול, אינטליגנטי. אני חושב שזה מינוי נכון. יש יתרון לכך שהוא מישהו מבפנים".

 

לדברי דיין, המשימות הדחופות ביותר של המוסד בימים אלה הן מניעת הגרעין מאיראן, ויצירת "ברית שקטה של מדינות ומנהיגים שנמצאים בצד הטוב, בצד שיש להן אויב משותף". לדבריו, "לתמיר יש את היכולת להוביל את המשימות האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגן. שלום להרפתקן
צילום: ירון ברנר
מברכים בבית ראש המוסד החדש
צילום: עידו ארז
צילום: באדיבות אתר inss
גבי סיבוני. התייעץ עם פרדו
צילום: באדיבות אתר inss
מומלצים