שתף קטע נבחר

אליאור חן הורשע בהתעללות מתמשכת ב-8 ילדים

"הרב" הורשע בעבירות של התעללות בקטין חסר ישע, תקיפת קטין חסר ישע הגורמת חבלה חמורה וחבלה של ממש, תקיפה והתעללות פיזית ונפשית. השופט: "הוא היה האב הרוחני של מעשי ההתעללות". לאחר הכרעת הדין אמר: "לא היה הליך הוגן. השופט מנע ממני ללמוד את החומר ולחקור עדים"

שבוע לאחר ששלושה מ"חסידיו" נידונו למאסר של בין 17 ל-20 שנים - הורשע בצהריים (יום ג') "הרב" אליאור חן בעבירות שיוחסו לו בבית המשפט המחוזי בירושלים. הוא זוכה מעבירה של התעללות בקטין. חן אמר לאחר הכרעת הדין: "לא היה הליך הוגן. השופט מנע ממני ללמוד את החומר ולחקור עדים".

 

הוא הואשם בעבירות של התעללות בקטין חסר ישע, תקיפת קטין חסר ישע הגורמת חבלה חמורה וחבלה של ממש, תקיפה והתעללות פיזית ונפשית.

 

בהכרעת הדין התייחס השופט יורם נועם לעדויות של האם והילדים: "הם תיארו את מעשי ההתעללות והאלימות הקשים והאכזריים, שננקטו כלפי הילדים על ידי הנאשם וחברי הקבוצה". הוא כתב, כי אותן עדויות הן מהימנות: " הן תיארו באופן אמין את האירועים כהווייתם... מעדויותיהם של הילדים והאם הצטיירה מציאות קשה, לפיה נתונים היו הילדים תחת משטר אלים ואכזרי, שהנהיג חן - שבגדרו הוכו באופן תדיר ועברו מסכת מתמשכת של התעללות והשפלה".

 

השופט הוסיף, כי הילדים אף נאלצו לצפות בהתעללות שננקטה כלפי אחיהם, והגדולים מביניהם אף נדרשו בעל כורחם לשתף פעולה עם הנאשם. "מעשי האלימות וההתעללות המחרידים, שנמשכו על פני שבועות ארוכים, בוצעו הן בבית המשפחה והן בביתו של הנאשם, והם נתנו את אותותיהם בכל אחד אחת משמונת הילדים אשר נושאים עמם צלקות עמוקות, נפשיות וגופניות", כתב השופט.


"לא היה הליך הוגן". אליאור חן (צילום: גיא אסיאג)

 

"חן הגה ויזם"

בהכרעת הדין הוא התייחס גם להשפעה של חן על חסידי, עליהם נגזרו עונשי מאסר. "חן הגה ויזם את מעשי האלימות וההתעללות בילדים, רתם את חברי הקבוצה שסרו למרותו להצטרף לתוכניתו ולהוציאה אל הפועל ונטל חלק פעיל ודומיננטי במעשים. הוא נמצא אחראי מעבר למעשים שביצע בעצמו גם כמבצע עיקרי בצוותא לכל עבירות האלימות וההתעללות שבוצעו על ידי חברי הקבוצה בקטינים, על פי הוראותיו וברוח הנחיותיו".

 

הוא תיאר את מסכת ההתעללות הקשה: "ההנחיות וההוראות, שנתן הנאשם לחברי הקבוצה בכל הנוגע לטיפול בילדים, כללו בין השאר מכות באמצעות חפצים, מקלות

 ופטישים, חבטות בכל חלקי הגוף, טלטולים ממושכים של הראש בחוזקה, גרימת חבלות, פציעות וכוויות, כפיתה באזיקים, כולל בתוך מזוודה, מניעת שינה ומזון וההאכלה בצואה והשקיה בעראק".

 

השופט גולל בהכרעת הדין את כל מעשיו של חן והתייחס בעיקר לא', כיום ילד בן שש, שהיה בן שלוש בתקופה בה חן וחסידיו התעללו בו - וכיום הוא עדיין מוגדר כצמח. לבסוף קבע השופט, כי יש לראות בחן מבצע עיקרי של כל עבירות האלימות וההתעללות, שבוצעו על ידי חברי הקבוצה כלפי הילדים. "הוא ניצב בראש הקבוצה העבריינית, שימש כאב הרוחני של העבירות אותן יזם ונשא בתרומה פנימית מרכזית לביצוע העברייני".

 

"הוא חף מפשע"

לאחר שהשופט הקריא את החלטתו, אמר יעקב, אביו של "הרב": "הכרעת הדין היתה צפויה וציפינו לזה. אנחנו בטוחים שהוא חף מפשע. הוא רק לימד תורה. הכול תיק תפור. המשטרה מושחתת אנחנו מאמינים בו". האם, ויויאן, הוסיפה: "כבר אמרתי שהבן שלי לא עשה שום דבר. כולם שיקרו. התקשורת כבר שפטה אותו עוד לפני שהמשפט החל. אנחנו בוטחים בקב"ה שהצדק ייצא לאור. הוא יגיד את גרסתו בזמן בקרוב, הוא לא ברח לברזיל, הוא רק נסע והתכוון לחזור".

 

פרקליטו של חן, עורך הדין אריאל עטרי מתח ביקורת על התביעה והשופטים. "בית המשפט מנע מאיתנו לחקור את עדי התביעה. לחן ניתנו רק חמישה שבועות ללמוד חומר עצום, לעומת התביעה שהיה לה כמה חודשים. ההחלטה היום לא תעמוד זמן רב. אין לי ספק שבית המשפט העליון יפסיק את הפגיעה הקשה בחן. הוא טען וטוען גם היום שהוא חף מפשע. אילו היתה ניתנת לנו הזדמנות להליך הוגן הוא היה מזוכה, ביקשנו הליך הוגן - לא קיבלנו".

 

בנובמבר 2009 הוגש כתב אישום נגד חן, המגולל מסכת התעללות קשה ובלתי נתפסת שלו ושלוחבריו לקבוצה. חן הואשם בהתעללות בשמונה אחים מירושלים, כאשר הוא וחסידיו שרפו איברים, היכו בפטישים, השקו את הילדים במשקאות חריפים. כתוצאה מהמעשים אחד מהילדים נמצא במצב של צמח.

 

עם התפוצצות הפרשה ברח חן לברזיל, שם הוא נעצר  והוסגר לישראל. לאחר דחיות שונות נפתח משפטו של חן באמצע השנה, כשהדיונים נערכו שלוש פעמים בשבוע.

 

אמם של הילדים, מ', שנגדה גם הוגש כתב אישום נידונה לחמש שנות

 מאסר, במסגרת הסדר טיעון, לאחר שהביעה צער על מעשיה. במהלך משפטה אמרה מ' כי בטיפשותה, בתמימותה ובעיוורונה היא הולכה שולל אחרי "הצדיק הזה", שסיפר שילדיה חולים.

 

לפני שבוע, לאחר שנגזר דינם של החסידים, אמר אביהם של הילדים ל-ynet כי שום גזר דין לא ירפא את הצלקות וכי צריך לסגור חשבון עם חן. גזר הדין במשפט יינתן במועד מאוחר יותר. את כתב האישום הגישו עורכי הדין דניאל מור ואושרת שוהם מפרקליטות מחוז ירושלים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליאור חן היום בבית המשפט
צילום: גיא אסיאג
מומלצים