שתף קטע נבחר

אטיאס: מחירי הדירות זינקו ב-41% בשנתיים

שר הבינוי והשיכון בוועדת הכספים: נאשר תמריצים לקבלנים ולראשי ערים לעידוד הבנייה. ח"כ גפני: משבר הדיור יוביל למשבר קואליציוני

מחירי הדירות התייקרו ב-40.9% תוך שנתיים - כך אמר היום (ג') שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס במהלך דיון סוער בוועדת הכספים על תקציב משרדו, במהלכו פרץ ויכוח בינו ולבין ח"כ מירי רגב (ליכוד). יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הרחיק את ח"כ רגב ששבה ותקפה את אטיאס. 

 

 

"זוגות צעירים ממשכנים את עצמם במשכנתא לכל החיים", אמר אטיאס. "אין ספק שהמצוקה קשה כיום". לדבריו, מכרזי שיווק הקרקע לא הצליחו גם ביישובים בהם המדינה מסבסדת את פיתוח הקרקע. הוא הוסיף כי ביישובים באיזורי עדיפות קיים מלאי קרקעות בהן ניתן לבנות עשרות אלפי יחידות דיור.

 

ח"כ רגב התפרצה לדבריו, וטענה כי הנתונים שמסר אינם מדויקים. בתגובה לדוגמא שנתן אטיאס, על מכרז לבנייה של 1,000 יחידות דיור באשקלון שנכשל, טענה רגב כי ראש העיר הוא שמנע מהקבלנים לגשת למכרז משום שהוא שומר את הקרקע להקמת שכונה חרדית.

 

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הזהיר כי משבר הדיור יוביל למשבר קואליציוני. "בסיעות החרדיות לא יוכלו להיות שותפות במחדל הדיור לאורך ימים", הדגיש.

 

המדינה תשתתף בהחזרי המשכנתא

אטיאס אמר כי יש לעודד פיזור אוכלוסיה ולהוריד לחצים מהמרכז. השר אמר כי יגיש ביום ראשון הקרוב לועדת שרים לחקיקה חוק שיסייע בכך. בנוסף, ציין השר כי המשרד הציע תוכנית מסודרת לסבסוד משכנתאות בפריפריה לרכישת דירה ראשונה, המדינה תשתתף בהחזרי המשכנתא החודשיים בגובה של עד 800 שקל באזורי עדיפות לאומית א'.

 

אולם הצעה זו נדחתה על ידי האוצר והיא עברה להצעת חוק פרטית של ח"כ יצחק וקנין בתמיכת עשרות חברי כנסת מכל סיעות הבית. השר אמר כי להערכת משרד השיכון הדבר עשוי להביא כ-7,000 זכאים בשנה שיממשו את זכאותם, וירכשו דירה בישובי הפריפריה.

 

עוד אמר אטיאס כי בשבוע הבא תתכנס מועצת מנהלי מקרקעי ישראל על מנת לאשר תמריצים לקבלנים ולראשי ערים לעידוד הבנייה. לדבריו, כל קבלן שישלים בנייתה של דירה תוך 30 חודשים מיום הגשת המכרז, יזכה ב-15% הנחה ממחיר הקרקע.

 

תמריץ נוסף מופנה לראשי הערים: ראש עיר שיסיר חסמים שמונעים בנייה על קרקע מיועדת לבנייה, יקבל מענקים בסך אלפי שקלים על כל דירה שתיבנה, במטרה להשקיע את הכסף בתשתיות חסרות בשכונות ותיקות.

 

חברי הכנסת חיים אורון (מרצ) ושי חרמש (קדימה) תקפו את השר בעקבות יוזמה נוספת לקדם מתן תמריצים בגין שחרור קרקע חקלאית במרכז הארץ ששינתה את ייעודה.

 

אטיאס הסביר כי מדובר בקרקעות הנמצאות בין חדרה לגדרה, עליהן ניתן להקים 12 אלף יחידות דיור. לדבריו, לחקלאים הוצע פיצוי בסך 12 אלף שקל לדונם, ועד 30 אלף שקל לדונם מטעים. כמו כן, הוצעו להם 20% מהקרקע על מנת להקים בשטחה יחידות דיור עצמאיות. ח"כ אורו וחרמש דחו על הסף את ההצעה, וטענו כי הוא לעג לרש.

 

"המדינה מרוויחה"

אטיאס הדגיש כי עד כה "המדינה מרוויחה על חשבון הזכאים לדיור הנוטלים משכנתאות ומחויבים בריבית של 4%". לדבריו, החוק קובע שהריבית לא תעלה על 4%, אולם מאז נובמבר 2009 הריבית הממוצעת שהבנקים גובים על משכנתאות רגילות לטווח ארוך נמוכה יותר.

 

עם זאת, הדגיש אטיאס כי הבנקים עדיין גובים ריבית של 4% על הלוואת של המדינה, אם באופן ישיר ואם באמצעות הבנקים.

 

לדבריו, הבנקים מעבירים למדינה את הפרשי הריבית שהם גובים וב-10 החודשים הראשונים של השנה יסתכמו סכומים אלה בכ-5 מיליון שקל מכספי הזכאים. הוא ציין כי בהלוואות המוענקות על ידי המדינה הריבית על גיוס כספים נמוכה כאן ששיעור הרווח של המדינה על חשבון הזכאים גבוה יותר.

 

"הלוואי שהיה לי את הכלי של אריאל שרון לזירוז הליכי הבנייה (הול"לים, ועדות לבנייה למגורים), וחבל שאין לי", אמר אטיאס והוסיף כי התמריצים שהוא מציע תלויים באישור האוצר.

 

בסיום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ גפני כי וועדת הכספים לא תאשר את תקציב המדינה אם שר האוצר והשיכון לא יבואו לדיון נוסף בסוגיית הדיור בשבועות הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: ניב ליליאן
מומלצים