שתף קטע נבחר

בגלל השביתה: חשוד בעבירות מין נשלח הביתה

שביתת הפרקליטים מחריפה: שני צעירים מטייבה שנעצרו לאחר שפגעו בניידת משטרה ופצעו 3 שוטרים שוחררו. גם קטין ערבי שנחשד בשריפת מזוזה ועקירת עצים שוחרר. פרקליט במחוז צפון, המרוויח 8,500 שקלים אמר ל-ynet: "בעוד 15 או 30 שנה יישארו רק עורכי דין בינוניים". השופטת ביניש: "הנזק עצום"

שביתת הפרקליטים ממשיכה והעבריינים חוגגים. שביתת הפרקליטים המוחים על תנאי העסקתם גרמה לכך שחשוד בעבירות מין שוחרר לביתו, ושני תושבי טייבה שפגעו בניידת משטרה ופצעו 3 שוטרים, גם הם שוחררו היום (ד') ממעצר. במשטרה מביעים זעם וחשים תסכול מכך שעבודתם הולכת לאיבוד.

 

ל-ynet נודע כי גבר בן 23 מעכו, החשוד כי חשף עצמו בפומבי בפני נערה קטינה בקריית ביאליק שוחרר ביום רביעי שעבר. מאחר והפרקליטות לא הגישה נגדו כתב אישום, נקבע בדיון כי הוא יישלח למעצר בית, בבית אמו בקריות, מאחר והפרקליטות לא גיבשה נגדו כתב אישום.

 

גם אורן דהן מחיפה שוחרר לפני שבועיים בשל היעדר תובע. דהן, עבריין מוכר שהיה יעד מרכזי של הימ"ר במרחב חוף,

נתפס כשברשותו יותר מ-40 גרם קוקאין מוכן למכירה, לאחר מעקב ממושך של המשטרה.

 

הבוקר החריפה השביתה ובפרקליטות הודיעו כי לא יגישו כתבי אישום בעבירות שוד, חטיפה, חבלות חמורות, הצתות, סחר בבני אדם, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ובתיקי החזקת סמים.

 

בשל כך שוחררו שני תושבי טייבה, בני 19, שנעצרו בחשד לנהיגת תחת השפעת סמים. השניים נמלטו משוטרים שביקשו לעצור אותם לבדיקה בלילה שבין שישי לשבת בנתניה. במהלך מנוסתם רכבם פתח בנסיעה במהירות ופגע בניידת משטרה. שני שוטרים ומתנדב נפצעו.

 

במשטרה זועמים על כך שנאלצו לשחרר את השניים. "שני החשודים ביצעו עבירות חמורות, והיום הם יכולים לחגוג את שחרורם ולהגיד תודה לפרקליטות".

 

בירושלים ביטל שופט בית המשפט המחוזי בעיר, משה הכהן, כתב אישום נגד קטין ערבי בן 15, שהואשם בהיזק בזדון ובניסיון לתקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות - בעקבות השביתה. לפי כתב האישום עקר הקטין עצים ממקומם ולאחר מכן שרף מזוזה בבית וגרם גם נזק לבית בשכונת אבו טור בירושלים. לאחר מכן יידה אבנים לעבר שוטרי מג"ב שרדפו אחריו.

 

בעקבות זאת הוא נעצר, אולם בעקבות שביתת הפרקליטים נדחה הדיון מספר פעמים - והיום החליט השופט לבטלו. הכהן כתב בהחלטתו כי "עם כל ההבנה לרצונם של הפרקליטים לעמוד על משמר זכויותיהם, צריך בית המשפט מצידו לעמוד על משמר זכויותיהם של נאשמים, בוודאי של נאשמים עצורים שהם גם קטינים שלא להיות נתונים לעינוי דין". השופט הוסיף כי ברגע שתסתיים השביתה תוכל הפרקליטות שוב להגיש כתב אישום חדש נגד הקטין.

 

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, התייחסה לשביתה ואמרה כי הנפגע העיקרי ממנה הוא הציבור. לדבריה, השביתה גורמת "נזק עצום" למערכת בתי המשפט, המתנהלת באופן "בלתי אפשרי". בכנס השנתי של נשיאי ומנהלי מערכת בתי המשפט הוסיפה ביניש כי "אנו צפויים להרגיש את נזקי השביתה והשלכותיה לאורך זמן רב לאחר שתסתיים". לדבריה, "ככל שימהרו הצדדים לסיימה, כך ניתן יהיה למזער את הנזק".

 

פרקליט המרוויח 8,500 שקל: "מציעים לנו שברירי אחוזים"

בשל השביתה, עו"ד ערן בר-אור מפרקליטות מחוז חיפה לא מגיע לדיונים. "התסכול שלנו הוא איום ונורא", מבהיר עו"ד בר-אור. "רק בגלל שבאוצר אף אחד לא מוכן לדבר איתנו, עבריינים עלולים לצאת לחופשי".

 

עו"ד בר-אור הינו, בין היתר, התובע במשפטו של בהג'ת גאנם, נהג האוטובוס שהואשם בגרימת מותם של חמישה נוסעים בכביש עכו-כרמיאל בחודש מאי. ואם תימשך השביתה, כתב האישום נגדו יבוטל.

 

כבר שבע שנים שעו"ד בר-אור, בעל תואר שני, מועסק בפרקליטות. משכורת הבסיס שלו מגיעה ל- 8,500 שקלים. מדי יום הוא עובד כ-12 שעות, ויחד עם השעות הנוספות שכר הברוטו שלו מגיע ל-10-11 אלף שקלים. שכרם של הפרקליטים לא עודכן למעלה מ-20 שנה וכעת הם מבקשים לפצות על השחיקה בשכרם. לשם השוואה, אומר בר-אור, עמיתו שהתמחה בפרקליטות והחל לעבוד בחברה פרטית לפני כשנתיים, מרוויח להערכתו כ-30-40 אחוז יותר.

 

זעם במשטרה: העבריינים אומרים תודה לפרקליטות

"אני לא שובת היום בשביל לקבל עוד כסף בטווח המיידי", מבהיר עו"ד בר-אור. "אני נאבק על כך שאם לא יהיה שינוי בפרקליטות, בעוד 15 או 30 שנה יהיו רק עורכי דין בינוניים ומטה". במצב כזה, לא משנה אם פרקליט יופיע לדיון, הנאשמים בכל זאת ישוחררו. "המטרה שלנו היא להציל את הפרקליטות ולאפשר לה לתת שירות טוב לציבור גם בשנים הבאות",

הוא אומר, "בהצעת האוצר מציעים לנו שברירי אחוזים".

 

במשטרה חשים תסכול ואכזבה מהשלכות השביתה. מבחינתם, עבודתם הסיזיפית הכוללת מעקב אחרי חשודים, איסוף ראיות וחקירתם יורדת לטימיון.

 

"התחושות הן של תסכול וזעם", אמר קצין משטרה במחוז הצפוני ל-ynet. "מדובר בפגיעה ממשית בביטחון של אזרחים, מדובר בעבריינים אמיתיים שהולכים הביתה, ובעבודה קשה של איסוף ראיות, שיורדת לטימיון".

 

גם בתוך בתי הסוהר, העבריינים מרוויחים מהשביתה. בשב"ס חוששים כי עקב שביתת הפרקליטות אסירים מסוכנים הכלואים בהפרדת יחיד יועברו לאגף רגילים. כך למשל, בשבוע הבא אמור להתקיים דיון בעניינו של אסיר העולם יצחק זוזיאשווילי שהורשע ברצח השופט עדי אזר. לפי החוק, בכל חצי שנה צריכה המדינה להגיש בקשה לבית משפט להאריך את תנאי כליאתו של אסיר הנמצא בהפרדה. אם השביתה תימשך, תנאיו של זוזיאשווילי עשויים להשתפר פלאים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מגיעים לדיונים בבית המשפט
צילום: אבי מועלם
נזק עצום לציבור. דורית ביניש
צילום: גיל יוחנן
ישוחרר? בהג'ת גאנם
צילום: אבישג שאר-ישוב
צילום: גיל יוחנן
ישופרו התנאים בכלא? זוזיאשווילי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים