שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אל בטן האדמה: הצצה לקו הביוב החדש בת"א

בעומק של כ-15 מטר מתחת לנתיבי איילון, נסלל כבר תקופה ארוכה קו ביוב חדש שנועד לרכז אליו את השפכים של גוש דן. הצצה ראשונה, עמוק מתחת לפני השטח

הנהגים שחולפים מידי יום על כביש איילון לא שמים לב לכך, אך כבר תקופה ארוכה שמתבצעות מתחתם עבודות להנחת קו הביוב החדש של גוש דן, בעומק של כ-15 מטר מתחת לאדמה. לפניכם הצצה ראשונה עמוק מתחת לאדמה.

 

קו הביוב החדש עתיד להיסלל לאורך 7 ק"מ מתחת לנתיבי איילון, מגני יהושוע ועד לתחנת שאיבה המצויה בפארק דרום. כה הונחו 770 מטר של קו הביוב, בין גשר ההלכה לשיכון בבלי. הפרויקט ממומן על ידי איגוד ערים דן לתשתיות איכות סביבה (איגודן) ומבוצע על ידי חברת "שטאנג" מקבוצת "השביל הירוק".

 

העבודות החלו לפני כשנה וחצי ולדברי שמואל שטנג, יו"ר הוועד המנהל של החברה המבצעת, קו הביוב ייכנס לשימוש בעוד כשנתיים. שטנג מוסיף כי הפרויקט נועד לנקז אליו את כל קווי הביוב של גוש דן ולשכלל את תשתית הביוב כך שתוכל לשרת את האוכלוסייה ההולכת וגדלה באזור.

 

העובדים נכנסים אל תוך הצינור, שקוטרו כ-160 ס"מ, באמצעות מעלית שיורדת עמוק אל בטן האדמה. לצורך כך, מוכנס אויר פנימה, והותקנו מערכות תאורה, קשר ומדידה. תנועת האנשים מעלה ומטה מתבצעת בתוך צינור בטון שעובי קירותיו הוא 25 ס"מ ולדברי מבצעי הפרויקט, אין סכנת התמוטטות מאחר שהצינור מחושב כך שיוכל לשאת את כל משקל הקרקע עליו.

 

הראל גולסט, מנכ"ל השביל הירוק, מסר כי "מדובר בפרויקט גדול ומשמעותי ברמה לאומית. התשתיות הקיימות הגיעו למצב קריטי ולכן להקמת הקו החדש חשיבות עליונה".

 

עם זאת, טמונות בפרויקט גם סכנות לסביבה, מאחר שהוא עובר באזור שיש בו מי תהום. הדבר מעורר בין היתר חשש מפני דליפה או פגיעה בצינור בעתיד אך לדברי שטנג, במסגרת בוצע איטום סביב הצינור שמפחית למינימום את הסיכוי ששפכים יחלחלו מצינור הביוב אל מי התהום ולהפך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט הנחת קו ביוב מתחת ל איילון
צילום: ענר קמאי
מומלצים