שתף קטע נבחר

דחיית מינוי המפכ"ל: המודיע חשש לחייו - ונרצח

העבריין אייל סלהוב גויס כמודיע בניגוד להמלצות. יום לפני שנמצאה גופתו, שוחח עמו איש משטרה ללא הקפדה על אמצעי בטיחות. סוכן נוסף נרצח לאחר שמסר מידע למשטרה

השוטרים לא הקפידו על אמצעי זהירות וגרמו למותו של מודיע משטרתי - זה החשד שעומד במוקד התלונות שהגיעו למשרד מבקר המדינה בעקבות הירצחם של שני סוכנים ב-2006. בעקבות תלונות אלו נפתחה חקירה נגד בכירים במשטרה, בהם ניצב יוחנן דנינו, שאף הביאה היום (ד') לדחיית מינוי המפכ"ל.

 

אחד המודיעים שנרצחו היה אייל סלהוב, תושב שכונת פרדס כץ בבני ברק, ועבריין שפעל בארגון הפשע של אבי רוחן. על-פי המידע שהגיע למבקר, מיכה לינדנשטראוס, סלהוב כבר עבד בשירות המשטרה בין 1997 ל-2005, אולם לאחר מכן הומלץ לא להשתמש בו עוד כמקור. חרף זאת, גויס סלהוב שנית והופעל במשך עשרה חודשים כמקור משטרתי בארגון של רוחן - באופן שחשף אותו, לפי הטענות, לסכנת חיים.

 

מהעדויות שנמצאות בידי המבקר, כבר מתחילת פעילותו הביע סלהוב חשש שייחשף, ויומיים לאחר פגישתו האחרונה עם איש משטרה, ב-6 באוקטובר 2006, הוא נמצא מת בפרדס בין רמת גן לפתח תקווה. על-פי הטענות, מפעיליו של סלהוב משכו את תשומת לבם של חבריו העבריינים לפעילותו לאחר שהתעקשו לפגוש אותו בבתי מלון ובמקומות מרוחקים, אף שהוא היה נתון לפיקוח באמצעות אזיק אלקטרוני ונאסר עליו להתרחק מביתו, בהיותו חשוד בעבירות שונות.

 

במידע נוסף שהגיע לידי המבקר אף נטען כי יום לפני רציחתו של סלהוב, התקשר איש משטרה לטלפון הנייד שלו ולא הקפיד על שימוש בשמות צופן. הוא לא היה מודע לכך שבמקום סלהוב, ענה לטלפון עבריין אחר שהתחזה לו, ושכנראה בעקבות השיחה כי סלהוב הוא מקור משטרתי. למחרת נמצאה גופתו. יש לציין כי חרף הטענות הללו, המשטרה לא פתחה בחקירה לבירור השתלשלות העניינים שהובילו לרצח.

 

בתחילת נובמבר אותה שנה נרצח עבריין נוסף, שפנה למשטרה והסכים לסייע בחקירת רצח הילדה לאה קטייב ודודתה נדיה, שנהרגו בלוד במאי 2005 בשל טעות בזיהוי. בעקבות

הרציחות האלו, הגיעה לידי המשטרה עדות של עבריין שנכח באירוע וחתם על הסכם עד מדינה, כאשר על-פי עדותו חלקו ברצח היה שולי.

 

אולם במקביל, הגיעה למשטרה עדות מסוכן שלה שפעל בקרב ארגון הפשע של משפחת ג'רושי, שערערה את גרסת עד המדינה. נוכח כך, סירבה הפרקליטות להגיש כתבי אישום בפרשה, ולאחר שנפוצו שמועות כי הסוכן הוא זה שמסר למשטרה מידע בתיק זה - הוא נרצח כעבור ימים ספורים.

 

נוכח העדויות שהועברו ללינדנשטראוס, פתח הוא בחקירה באוקטובר 2008 נגד ניצב דנינו, בין היתר, ששימש באותה תקופה ראש אגף חקירות ומודיעין במטה הארצי של המשטרה. במשרד המבקר ציינו כי החקירה נמצאת כעת בשלב מתקדם מאוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנינו. שימש ראש אגף החקירות
צילום: נועם מושקוביץ
לינדנשטראוס. בודק את החשדות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים