שתף קטע נבחר

השריפה בחיפה: מהם נזקי שאיפת עשן ורעלים?

האש ממשיכה להשתולל ומשרדי הבריאות והסביבה קוראים לתושבים באיזור להישאר בבתיהם. מה החשש מפני שאיפת העשן, מהן הסכנות שבשאיפת עשן רעיל - וכיצד מטפלים בנפגעים?

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה קראו בצהריים לתושבי הגזרה שבאיזור בו משתוללת השריפה בכרמל, להימנע משהייה מחוץ לבתים. מהם הנזקים שעלולים להיגרם לבריאות משאיפת עשן ושאיפת חומרים רעילים?

 

פגיעה חמורה ברקמות

שאיפת עשן גורמת לנזקים קשים הן בשל שאיפת העשן הרעיל, והן בשל הכוויות הנרמות לדרכי הנשימה מהעשן החם הנשאף. ניסויים בבעלי חיים הראו כי העשן מגיע לטמפרטורה של 142 מעלות צלזיוס, אולם הוא מתקרר לכדי 38 מעלות בתחתית קנה הנשימה טרם כניסתו לריאות.

 

עם זאת, בדרכו גורם העשן לכוויות קשות בחלל הפה ובלוע והתוצאה היא יציאת שלפוחיות ובצקת העלולה לחסום את דרכי הנשימה. בתוך כך גורם העשן לשריפת הריסים העדינים, המצפים את קנה הנשימה ומסייעים להוצאת ליחה וחומרים הרעילים לגוף.

 

העשן מכיל בעיקר פחמן חד חמצני המפחית את רמות החמצן המצויות בזרם הדם על גבי כדוריות הדם האדומות. הפחמן החד חמצני, הקרוי CO, נקשר להמוגלובין - היא המולקולה הנושאת על גבה את החמצן, בחוזק גבוה פי 200 מאשר חמצן. התוצאה היא נזק קשה ביותר לרקמות בשל הירידה ברמות החמצן. הפחמן החד חמצני גורם בתוך כך לנזקים נרחבים לרקמות שונות, עקב קשירתו למוקולות רעילות נוספות, והתוצאה היא פגיעה באיברים שונים ובהם הלב, הריאות והמוח.

 

הסכנות שבעשן רעיל

אולם שריפות אינן מסתיימות בעשן, אלא בחומרים שנשרפים עמו. כך למשל, בעירה של חומרים כמו פלסטיק, כותנה, משי, ניילונים, גומי ונייר עלולים ליצור גז ציאניד. מדובר בגז חסר צבע, בעל ניחוח שקדים מרים. הוא רעיל פי 20 מגז הפחמן החד חמצני, וגורם להפסקת נשימה בתוך דקות ספורות ולמוות.

 

מעבר לגזים הרעילים בעשן, שאיפתו גורמת להתכווצות דרכי הנשימה ויצירת תגובה דלקתית הגורמת לתחושת חנק, שיעול ודלקת ריאות כימית. העשן עלול לגרום גם לכוויות בדרכי הנשימה, וכאמור להיווצרות בצקות וחסימות דרכי הנשימה.

 

כל נפגעי שריפה זקוקים להערכה וטיפול רפואי מיידיים. הטיפול בשאיפת עשן כולל מתן חמצן מועשר בלחות ועירוי נוזלים. במקרים קשים מועברים החולים ליחידה לטיפול נמרץ שם הם מונשמים ומקבלים עירויי נוזלים ואנטיביוטיקה ועוברים טיפולים שונים לכוויות תחת השגחה קפדנית. במקרים מסויימים בהם נמצאה עדות להרעלת פחמן חד חמצני, מתבצע גם טיפול בתא לחץ המצוי בישראל בבתי החולים אסף הרופא בצריפין ורמב"ם בחיפה.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העשן גורם לכוויות בחלל הפה. השריפה, היום
צילום: חגי אהרון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים