שתף קטע נבחר

לבדוק את המזוזות של המדינה

בצורת קשה, תקלה סלולרית שמנתקת חצי מהעם ואחד האסונות הגדולים בשריפה בכרמל. כשבחנוכה ראש הממשלה מבקש עזרה מהיוונים, אולי כדאי לחשוב למה זה קורה לנו

תוך כדי שאני צופה במאורעות הקשים בטלוויזיה, והמום מגודל האסון שנפל על עם ישראל בתחילת חג חנוכה, קיבלתי מייל מאיש יחסי הציבור של הזמר דודו אהרון בעניין מסע הפרסום החדש שבו הוא משתתף, ושבו הוא שר את להיטו הגדול "הכל זה מלמעלה". חייכתי חיוך ציני ועצוב. עצוב מאוד.

 

קשה לא לצפות באלפי הישראלים שנסים מבתיהם, לחשוב על הסוהרים שקיפחו את חייהם, על מפקדת מחוז חיפה שנלחמת על חייה וסובלת מכוויות בכל חלקי גופה, ולא להסתכל רגע למעלה ולומר - בלי שום ציניות - שאולי לא סתם נפל עלינו האסון הכבד, אחד הקשים בתולדות המדינה.

 

הורדתי את הכיפה בגיל 22, אבל האמונה תמיד נשארה. זה כלל ידוע שדווקא ברגעי משבר, היא תמיד צצה מחדש ואומרת לך - תסתכל טוב, זה לא סתם, יש כאן מסר שאומרים לנו.

 

אני מסתכל על הימים האחרונים. בדרך כלל חנוכה זה גשם שוטף ושלג בירושלים – השנה, שמש ובצורת שלא הייתה פה מזה 50 שנה. אתמול חצי מדינה הייתה מנותקת בשל נפילת רשת סלולרית, ועכשיו השריפה הכי גדולה בתולדות המדינה. זה החמיר והגיע למצב שבו אפילו ראש הממשלה מבקש עזרה מממשלת יוון ואומר להם "תצילו אותנו". אתם קולטים את האירוניה? היהודים מבקשים עזרה מהיוונים בחג חנוכה. זה לא אומר משהו?

 

והכל קשור: הבצורת הקשה הופכת את האדמה והצומח ליבשים במיוחד - מה שמביא להתפשטות האש למימדה הבלתי נתפסים. אם היה יורד גשם, ואת זה כבר אומרים המומחים, כל החורש היה ספוג במים ולא היה נגרם האסון הזה. אז למה זה קורה? מדוע נפלה על עם ישראל הגזרה הקשה הזו?

 

בגלל ש...

הימניים סוברים שבכל פעם שמדברים על החזרת שטחים אז יש בצורת, ולראיה הם מביאים את המקרה של שמיר, שאמר בשנת 1991 כי הוא לא יחזיר פיסת אדמה מארץ ישראל והחורף של אותה שנה היה עתיר גשמי ברכה. מאז כל פעם שרק מדברים על שלום והחזרת שטחים, נופלת עלינו שנה שחונה.

 

הדתיים מאמינים שזה בגלל חטאי עם ישראל, שבגינם הקדוש-ברוך-הוא משליך עלינו את חרון אפו ופוגע בנו במכות קשות כמו אש ובצורת, ולמעשה צועק לנו "ישראל תחזרו בתשובה".

 

והמומחים טוענים שבכל אשמה מדינת ישראל שלא מצוידת במטוסי כיבוי כנדרש, וכבר סומכים את ידיהם שמישהו כאן הולך לתת דין וחשבון למחדל.

 

זה לא סתם

אני לא יודע מה הסיבה, היא יכולה להיות כל אחת מהשלוש, או אחרת. אבל אני כן ממליץ לבדוק ולחשוב עליהן, לעצור רגע ביום

קשה זה ולומר "אולי טעינו? אולי אנחנו צריכים לתקן את דרכנו?" אולי זו השעה שבה אנחנו צריכים לחשוב "הייתכן שאנחנו הולכים בדרך לא טובה, ולא סתם נפלה עלינו המכה הקשה הזו?".

 

תמיד אפשר לומר "הכל זה מלמעלה", אבל החוכמה היא לנסות להבין למה זה קרה, ואולי יש גם סיבה כלשהי. עלינו לבדוק את עצמנו. לבדוק את המזוזות של המדינה.

 

בתקווה לחג חנוכה טוב יותר, כי שמח הוא כבר בטוח לא יהיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האסון בכרמל
צילום: AFP
שריפת ענק
צילום: חגי אהרון
מומלצים