שתף קטע נבחר

"אוספים אוכל לכוחות ההצלה". עם ישראל מסייע

עיריות, ארגונים, חברות מסחריות ואנשים פרטיים נרתמו לסייע לתושבים ולבעלי החיים באזור הכרמל. הארגונים מציעים סיוע באירוח, בביגוד, במזון ובנפש: "נדאג לחלק אוכל ממסעדות"

עם ישראל לא משאיר את תושבי הצפון לבד ומתגייס בהמוניו לסייע לנפגעי השריפה. הבוקר (יום ו') המשיכו ארגונים שונים ורשויות לאסוף כסף, אוכל, בגדים ומוצרים שונים לתושבי הצפון ולכבאים. קבוצה של מתנדבים מהמרכז יצאה לאסוף אוכל ממסעדות כדי לחלק לכוחות ההצלה והכיבוי בשטח.

 

 

איתי עינב, 29, מתפעל לוגיסטיקה מפתח תקווה, סיפר ל-ynet: "אנחנו כ-13 חבר'ה מהמרכז שנמצאים בדרכינו צפונה למוקדי הסיוע בניר עציון וכפר מהר"ל. אנו עומדים בקשר עם ארגוני הסיוע כגון 'השומר החדש' הנמצאים בזירות והודיעו לנו כי ישנו צורך מיידי בפרטי מזון עבור הכבאים והמתנדבים הרבים העמלים לכבות את מוקדי האש. כמו כן זקוקים כוחות ההצלה לתרומת שירותים כימיים, מחבטי דרדרים ועוקבי מים מלאים במי שתיה שיש להביא למקום.


כיבוי השריפה בחוף הכרמל (צילום: דרור עינב)

 

"כל 13 החבר'ה שהתגייסו למשימה הכירו אתמול בשעות הלילה בפורום של ynet והתחברו עקב ההודעות על הצורך המיידי במזון ושתייה במוקדי ההצלה והסיוע בצפון. החלטנו להתחבר וביחד לעשות מעשה, אנו חשים כי זה המינימום שאנו יכולים לעשות. ביכולתנו לעבור עם כלי רכב לאורך קו חלוקת מוצרי מזון שיתרמו על ידי בעלי עסקים ומסעדות באזור המרכז. אנו נסיע את התרומות צפונה ונדאג כי יגיעו אל המוקדים בהם הם נדרשים ויוחלקו לכוחות ההצלה והכיבוי.

 

"יש מעט מחלקי מזון בזירה וכרגע, לפי המידע הזורם אלינו מהשטח, אנשי כוחות ההצלה והכיבוי רעבים וצמאים. יש כרגע חשיבות חברתית ולאומית עצומה להתגייסות בעלי עסקים ומסעדות למען אנשי כוחות ההצלה אאשר עובדים במקום ללא לאות כבר מאתמול בצהריים. כל אחד יכול לעזור במשהו. יש לנו חובה כאזרחים לנסות ולהקל עליהם כמה שניתן כרגע. אנו פשוט קוראים לעזרת אנשים המעוניינים לתרום מזון ושתיה, כרגע אנו פשוט זקוקים לתרומות שיוחלו להיות מובאים על ידינו אל מוקדי הסיוע בצפון.


טירת כרמל על רקע להבות השריפה (צילום: אביהו שפירא)

 

כל בעל עסק או מסעדה, כמו גם אנשים שברשותם חברה שלה שירותים כימיים, ודרך להובילם לצפון בליווי שלנו, מחבטי דרדרים, עוקבי מים, או כל ציוד אחר שיכול לסייע, מוזמנים ליצור עימי קשר מיידית במייל: ityeinav@walla.com. או במספר: 054-5532152, 054-9151631 אנחנו נגיע לכל חור כל עוד יאמרו לנו שיש שם מזון ושתיה לתרומה".

 

קליטה בצפון

המועצות האזוריות בצפון השלימו את הכנותיהן לאפשרות קליטתם של מאות משפחות שפונו מבתיהם ברכס הכרמל. חדרי הארחה וצימרים הוכנו במועצות גולן, מבואות החרמון, גליל עליון ומרום הגליל, והערים קריית שמונה וצפת. ראש המועצה האזורית מבואות החרמון, בני בן מובחר, ציין כי צוותי הרווחה של המועצה יהיו ערוכים לתת מענה למשפחות שיגיעו וכן ישנם צוותים שעשו את דרכם יחד עם כבאים מהגליל לסייע לפעולות הכיבוי ומתן סיוע למשפחות במקומות הזמינים אליהם פונו.


השריפה ביערות הכרמל (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

עיריית קריית שמונה הפעילה במתכונת חירום את החמ"ל העירוני. ראש העירייה, ניסים מלכה: "זה המעט שאנו יכולים לעשות ברגעים קשים אלו. במלחמת לבנון השניה היו אלה תושבי המועצה האזורית חוף הכרמל שפתחו את ביתם ואירחו את תושבי קריית שמונה והגליל בעת שהופגזנו בקטיושות, עכשיו אנו נעשה הכול על מנת לסייע להם בימים הקשים שהם עוברים". מספר הטלפון בחמ"ל של קריית שמונה: 04-6908466.

 

מועצה איזורית משגב נערכת גם היא לסיוע למפונים מאזור השריפה. המעוניינים להתארח ולהיעזר במתנדבים מוזמנים לפנות למוקד המועצה: 04-9902333.


מפונים במרכזי הקליטה בארץ (צילום: יואב זיתון)

 

עיריית כרמיאל פתחה מוקד והעבירה ציוד ממחסניה לסיוע למפונים, כמו כן נפתח מוקד למבקשים להתארח בבתי התושבים בעיר: 04-9085541. גם בעיריית עכו נפתח מוקד אירוח: 04-9956130.

 

המועצה האזורית זבולון, מצדו השני של רכס הכרמל, פתחה מוקד אירוח בטלפון 054-4683305. במועצה האזורית גלבוע אף הקימו מאהל במעין חרוד, והזמינו תושבים נוספים להתארח בקיבוצי המועצה, במושבים ואף בבתי הארחה.


האוטובוס השרוף שבו נהרגו 40 אנשים (צילום: דרור עינב)

 

קליטה במרכז

רשויות המקומיות בכל רחבי הארץ מפעילות גם הן מוקדי עזרה ושירות לנפגעי האסון. עיריית גבעתיים הפעילה מוקד עירוני שבו יוכלו תושבי העיר להשאיר את פרטיהם על מנת לארח מפונים מאזור הכרמל: 107 או 3107* מכל טלפון נייד.

 

בראשון לציון פתחו מוקד חירום למשפחות שרוצות להתארח בעיר: 03-9542799. כמו כן, פתחו בעיר רכז תרומות לנפגעי האסון. המרכז ממוקם בבית המהנדס בראשון לציון, רחוב מנחם בגין 2 פינת ז'בוטינסקי. טלפון: 03-9696389. המרכז יפעל היום (ו') עד השעה 16:00, ומחר (שבת) בין 22:00-16:00. ניתן להגיע ולתרום כל ציוד חיוני כגון שמיכות, צעצועים, מזון, מיטות וכדומה. 


טירת הכרמל בוערת (צילום: אביהו שפירא)

 

עיריית פתח תקווה פתחה את שערי הכלביה העירונית לבעלי חיים של משפחות מפונים. בעירייה מסרו כי המפונים יוכלו לשכן את הכלבים והחתולים שלהם ללא תשלום בכלביה העירונית. כמו כן, בעירייה מציעים למפונים להשתתף בהצגות הילדים בעיר במהלך חג החנוכה ללא תשלום. לפרטים: 03-9303647. 

 

בעיריית כפר סבא פתחו מוקד לקליטת משפחות מפונות. מפונים שיבחרו להתארח בבתי תושבים בעיר יוכלו גם להתאוור בקאנטרי-קלאב המקומי ללא תשלום. לפרטים לגבי האירוח: 09-7649106.


הכרמל הבוער (צילום: אלון חיים)

 

עיריית רעננה מציעה לארח בבתי תושבי העיר מפונים מבתיהם מהצפון. לפרטים: 09-7622100. עיריית גבעת שמואל ערוכה לקליטת מאות אנשים במוסדות העיר בתנאים המתאימים לאירוח משפחות: 050-2059225

 

כפר הנוער הדסה נעורים ליד נתניה פתח את שעריו לכ-200 משפחות מאזור הכרמל. על מנת להיקלט בכפר יש ליצור קשר בטלפון: 050-2081054 (נתן ביטון). גם כפרי הנוער מאיר שפיה ליד זיכרון יעקב ורמת הדסה סאלד בטבעון ערוכים לקלוט משפחות.


ניסיונות הכיבוי של השריפה בכרמל (AP)

 

קליטה בשומרון

מועצת יש"ע הקימה מוקד מיוחד לקליטת משפחות שפונו מביתן. הוכנו מספר מתחמי אירוח למשפחות באולפנת עפרה, אולפנת קדומים, עלי, מדרשת עפרה ושבי שומרון. מספרו של המוקד האירוח המאויש 24 שעות ביממה: 02-9974106.

 

מועצה אזורית שומרון מפעילה מוקד חירום 24 שעות ביממה למען מפוני השרפה בצפון. דרך המוקד שמספרו 1-700-700-106 ניתן לפנות ולקבל אירוח חינם באחד מבתי הספר שדה במועצה.


מבט מלמעלה על אזור הכרמל (צילום: אלון חיים)

 

ראש המועצה האזורית שומרון , גרשון מסיקה, הודיע לשר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג, כי המועצה ערוכה לקלוט את כל מי שיהיה צורך בקליטתו בשומרון, על בסיס תכנית שהוכנה במועצת שומרון לפני כשנה וחצי ותורגלה במהלך תרגיל העורף הארצי בקיץ האחרון לקליטת תושבים בזמן מתקפת טילים. 

 

תיאום בין קולטים לנקלטים

בעקבות האסון נפתח אתר אינטרנט לחיבור בין משפחות המעוניינות לארח בביתם לבין משפחות מאיזור הכרמל המעוניינות להתארח. כתובת האתר, שהוקם בהתנדבות בידי חברת פיקסיסופט: www.logics.co.il/carmel .


הייאוש מול להבות האש (צילום: אביהו שפירא)

 

אתר "winwin" בשיתוף הרשות לפיתוח הגליל פתח מוקד חירום לאירוח וסיוע לתושבי הכרמל והסביבה. בלוח ניתן לפרסם חינם מודעות סיוע לתושבי הכרמל. טלי עומר, מנכ"לית הרשות לפיתוח הגליל אמרה: "הגליל ערוך ופתוח ולקבל ולקלוט את משפחות המפונים, אנו קוראים לכל המעוניינים לארח ולסייע לתושבי הכרמל, להעביר את פרטיהם למוקד המיוחד". לכניסה לאתר לחץ כאן.

 

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל: 03-5608888. המועצה הלאומית להתנדבות בישראל מזמנת את כל ארגוני המתנדבים ואת כל המבקשים לסייע לנפגעי האסון בכרמל, להגיע ביום ראשון (5 בדצמבר) ב-16:00 למועצה הלאומית להתנדבות ברחוב החשמל 18 ת"א קומה 6, לכנס חירום דחוף שמטרתו מציאת דרכים לסיוע לצפון הארץ.

 

חמ"ל משרד התיירות לריכוז ולתיאום בין נפגעי האסון בצפון הארץ: 02-6664349. מוקד "לב אחד" למתנדבים: 02-6755150, 02-6755185.

 

סיוע לבעלי חיים

אגודת צער בעלי חיים בישראל פתחה אף היא את שעריה בפני נפגעי האסון. נציגי העמותה בחיפה הודיעו כי תושבי אזור הכרמל יוכלו לשכן את בעלי החיים שלהם בכל המוקדים והפנסיונים בחיפה ובסביבה ללא תשלום. תושבי האזור יכולים להתקשר למוקד האגודה ולתאם את הגעת הנציגים לאיסוף בעלי החיים בטלפון: 1599-50-2005. כל מי שמעוניין להתנדב ולסייע לבעלי החיים באזור, מוזמן להתקשר למוקד האגודה.

 

הכלביה של המועצה האזורית גלבוע הממוקמת בסמוך לישוב ניר-יפה ערוכה לקלוט כלבים לפרטים: 050-8640623

 

מוקדי יעוץ ותמיכה נפשית

המשטרה פתחה מרכז מידע המספק תמונת מצב לנפגעים והנחיות לאוכלוסיה בטלפון: 04-8706127.

 

במוקד התמיכה והעזרה הנפשית של ער"ן תגברו את מערך

המתנדבים במוקד הפניות. המתנדבים יהיו זמינים לפניות בטלפון 1201 או בצ'אט באתר העמותה, בכתובת: http://www.earn.org.il.

 

תחנה לבריאות הנפש ת.ל.מ אורנים (תחנה טיפול משפחתי), מאזור הכרמל, נותנת סיוע בחינם לתושבים. מדובר בפסיכולוגים העובדים בדרך כלל עם משפחות מהאזור. הסיוע יינתן 24 שעות ביממה בטלפון: 04-9835375 

 

מוקד הסיוע של ארגון נט"ל: 1800-363363

 

בהכנת הידיעה השתתפו בועז פיילר, חגי עינב, יאיר אלטמן, רענן בן צור ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי כלבים מטירת הכרמל
צילום: אביהו שפירא
פינוי משפחות מהכרמל
צילום: יואב זיתון
המפונים במועצה האיזורית חוף הכרמל
צילום: יואב זיתון
מפונה מטירת כרמל
צילום: אביהו שפירא
מומלצים