שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מי ישקם? רוב הנזק ייפול על חברות הביטוח

  מימדי הנזק החומרי שגרמה השריפה עדיין אינם ידועים, וההערכה היא שהם מסתכמים בכמה מאות מיליוני שקלים. שיקום הקיבוצים, המלון ומרבית הבתים ייעשה על חשבון חברות הביטוח. אם יש נפגעים שאין להם ביטוח - הממשלה תפצה אותם. שיקום שירותי הכיבוי יהיה יקר הרבה יותר ויעלה מיליארדים

  השריפה שפרצה אתמול (ה') ביערות הכרמל, אשר גבתה את חייהם של 41 בני אדם היא אחד מאסונות הטבע הקשים והקטלניים ביותר בתולדות המדינה. אבל ההערכות הראשוניות הן שהמחיר הכלכלי של האסון לא יהיה קשה. וייתכן שיש אי-צדק פואטי גדול במיוחד בעובדה שכלל לא ברור עד כמה, ואם בכלל, תידרש הממשלה, שמחדליה החמירו את האסון, להשתתף בהוצאות השיקום.

   

  • שריפה ביערות הכרמל: סיקור מיוחד ב-ynet

   

  לפי שעה, ידוע כי השריפה פגעה במלון יערות הכרמל, בקיבוץ בית אורן, במספר בתים בטירת הכרמל, בתשתיות מעטות של חברת בזק ובעיקר - בכשני מיליון עצים של קק"ל. מימון שתילתם של העצים מחדש מוטל על קק"ל, שהיא עמותה פרטית המתקיימת מתרומות של יהודים בארץ ובעיקר בחו"ל. השיקום יהיה ארוך וקשה, אך לא יקר מאוד, ועלותו תסתכם בכמה עשרות מיליוני שקלים.

   

  ההערכות הראשוניות היו שבית אורן הושמד כולו. הבוקר, לאחר שהאש התרחקה מהקיבוץ, הגיעו אחדים מתושביו - בניגוד להראות - ומצאו כי לא מעט מהמבנים בקיבוץ לא נהרסו. בתים נשארו שלמים, וכך גם מתקני התיירות. אם הקיבוץ כולו היה מושמד, היה מדובר בנזק של מאות מיליוני שקלים, אבל ההערכה היא שהנזק הוא נמוך בהרבה ומסתכם בכמה עשרות מיליונים בלבד. 


   

  הקיבוץ, כמו מרבית הקיבוצים, מבוטחים בביטוח חקלאי שבבעלות חברת מגדל. זאת, למעט מבני ציבור, אם יש כאלה ואם הם ניזוקו, שמבוטחים על ידי חברת הביטוח הממשלתית ענבל. אם נפגעו מבנים בקיבוצים ומושבים אחרים שפונו בשל השריפה, האחריות תתחלק באותה צורה.

   

  המלון מבוטח בחברת כלל ביטוח. עדיין לא ברור היקף הנזק שנגרם לו, אם הוא יחזור לתפקד מיד אחרי השריפה וכמה זמן ייקח לשקם אותו. במלים אחרות - לאיש אין מושג כמה יעלה לכלל לשקם אותו. בכל מקרה, מדובר בסכום שנע בין מיליונים אחדים לעשרות מיליונים. לשלוש חברות הביטוח יש די והותר כסף בקופתן והן לא יתקשו לשלם את הנזקים, אך ייתכן שבמקרה של ביטוח חקלאי, אם אכן מדובר בנזק גדול, החברה תעלה את העמלות שהיא גובה מלקוחותיה האחרים כדי לממן את ההוצאות.

   

  במידה שנפגעו בתים בטירת הכרמל, הנזק הוא באחריות התושבים. מרבית הבתים בישראל מבוטחים בחברות ביטוח, כיוון שביטוח הוא תנאי לקבלת משכנתא מהבנק. במידה ותושבים בטירה לא ביטחו את בתיהם, הרי שהם עלולים להישאר בלי בית ובלי ביטוח. שר האוצר, יובל שטייניץ, הצהיר אתמול כי "לא ייתכן שקיבוץ שלם יושמד בגלל אסון טבע", והבטיח שהממשלה תסייע בשיקומו.

   

  להצהרה הזאת תהיה משמעות מעשית רק אם תתקבל החלטת ממשלה רשמית על הכרה באירוע כאסון טבע ועל היקף הסיוע הממשלתי. מלשכת שר האוצר נמסר הבוקר כי שטייניץ מתחייב שכל משפחה או יישוב שייפגעו בשריפה ויתברר כי אינם מבוטחים, יקבלו את מלוא הכיסוי הביטוחי מחברת ענבל הממשלתית. השר הורה לממונה על הביטוח, עודד שריג, לבדוק את הכיסוי הביטוחי של כל הנפגעים ולדאוג לכיסוי של כל מי שאינו מבוטח.

   

  הכסף הגדול באמת: שיקום שירותי הכיבוי

  כיבוי האש בישראל סובל ממחסור תקציבי אדיר שמתבטא במחסור קשה בכוח אדם ובציוד לקוי ומיושן של כוחות הכיבוי. זאת, בשל העובדה שלא לגמרי ברור מי אחראי על שירותי הכיבוי ומי אמור "לדפוק על השולחן" ולדרוש מהאוצר את הכסף. מאז שהחלה השריפה, השתנתה הגישה לחלוטין. שטייניץ הורה לשחרר כל תקציב שנדרש כדי לממן את ההתמודדות עם השריפה, ומאז אתמול כבר שוחררו מיליוני שקלים לפינוי תושבים ולרכישת ציוד שעד כה האוצר סירב לממן את רכישתו.

   

  השאלה אם מימדי האסון קשורים למצב שירותי הכיבוי, עוד תצטרך להיבדק. סביר להניח שבעקבות האסון תתבצע רפורמה מקפת בשירותי הכיבוי בעלות של מיליארדי שקלים שעד כה לא יצאה לפועל בשל מאבקים קטנוניים בין הרשויות. העניין היחיד שבו התמיכה הממשלתית מובטחת הוא שיקום הפצועים והתמיכה במשפחות החללים שנמצאת באחריות ישירה ומלאה של משרד הביטחון. אבל כאן מדובר בנזק ששום כסף שבעולם לא יוכל לתקן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שריפה שריפת יערות הכרמל טירת הכרמל חיפה
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים