שתף קטע נבחר

הסיקור החרדי: "האסון בכרמל – אזהרה משמים"

קריאות לחשבון נפש פרטי וציבורי, לצד ידיעות על משמרות "תפילה וזעקה", ממלאות את העיתונות החרדית יממה לאחר האסון: "אות האזהרה שנשלח אתמול מצטרף לאות האזהרה הקודם, כשאנו כבר בעיצומה של עצירת גשמים"

יממה לאחר תחילת האסון בכרמל, קוראים העיתונים החרדים לחשבון נפש, וקובעים כי האירועים הקשים הם "אות משמים". במאמר המערכת של היומון החסידי "המודיע" נכתב כי השריפה היא אירוע "המחייב כל אחד בעם ישראל לערוך חשבון נפש על מעשיו, ולשאול את עצמו האם הוא שגרם לאסון".

 

תחת הכותרת "מי באש" נכתב ביומון: "העת הזו היא שעה ראויה לחשוב כל אחד חשבונו של עולם, לעשות את הנדרש, לעשות לשיפור המעשים והטבת האורחות, למען יזכו הכל ל'מי בחיים'". כדי לעורר את רגשות הקוראים, צוטטו במאמר שני ביטויים מהפיוט

המצמרר "ונתנה תוקף" שבתפילת יום הכיפורים, שלפיו ביום הקדוש נקבע דינו של כל אדם - "מי יחיה" וגם "מי באש".

 

ב"המבשר" כתבו כי ככל הנראה יוקמו ועדות לחקירת האירועים, אך "בל לנו לשכוח כי ישנם דברים שאינם בשליטת אנוש". על פי מערכת העיתון, "בעגה המשפטית זה נקרא 'כוח עליון', ואנו יודעים כי יש מכוון מלמעלה, אשר בלעדיו אין אדם נוקף אצבעו מלמטה. ההשגחה העליונה היא שזימנה את הדברים והביאה את חומרת דרגתם לאן שהגיעו...

 

"אות האזהרה שנשלח אתמול ממרום מצטרף לאות האזהרה הקודם, כשאנו כבר בעיצומה של עצירת גשמים, לאחר מספר שנים בהן לא היו גשמי ברכה בכמות מספקת. אותות האזהרה נשלחו כדי לעורר, כדי להקיץ נרדמים משנתם... כל אחד נדרש להסיק מסקנות ולפשט עקמומיות שבלב... וכשם שבימי מתתיהו בן יוחנן כהן גדול עשה עמנו נסים ונפלאות (מתוך סיפור חנוכה – ק.נ), כן יעשה גם בזמן הזה, להצילנו מן השעות הרעות ולמלטנו מפגעי הזמן".

 

"לעורר רחמי שמים"

במקרים רבים נוהגים כלי התקשורת החרדיים להתעלם מאירועים חדשותיים גדולים – בעיקר בתחום הפלילי – מטעמים חינוכיים,

אך הטרגדיה האנושית של אסון אוטובוס הסוהרים, והשריפה שעדיין משתוללת בכרמל, לא השאירו אותם אדישים.

 

היומון הליטאי "יתד נאמן" הקדיש כמעט את כל עמודי החדשות שלו לדליקה ותוצאותיה, וגם "המודיע" ו"המבשר" החסידיים דיווחו עליהן בהרחבה.

 

לצד העדכונים השגרתיים הובאו כמה נקודות מבט יהודיות: כותרת אדומה על פינוי ספרי תורה מהקיבוץ הדתי ניר-עציון, וידיעה על "הוראת גדולי התורה לקיים משמרות תפילה וזעקה בהיכלי הישיבות, כדי לעורר רחמי שמיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מי באש". אוטובוס הצוערים
צילום: אבישג שאר- ישוב
"כוח עליון". הכרמל בוער
צילום: אביהו שפירא
"להצילנו מן השעות הרעות"
צילום: דודו אזולאי
מומלצים