שתף קטע נבחר

בעולם תוהים: מטוסי קרב יש, מטוסי כיבוי אין?

לצד התיאורים הקשים על הנופים הירוקים שהפכו מפוייחים ושרידי אוטובוס הצוערים, בחרו כמה מעיתוני העולם למתוח ביקורת על ההזנחה הקשה של הכבאות בישראל. "במדינה כל-כך קטנה כישראל, כל סנטימטר של אדמה הופך יקר מפז. למרות זאת, ישראל הזניחה ולא השקיעה בציוד ובכוח אדם"

אחרי הכותרות הגדולות שתפס האסון בכרמל בעיתונות הבינלאומית, הבוקר (שבת) הולכים ומצטמצמים הדיווחים החדשותיים על שריפת הענק ומפנים את מקומם לתיאור ההרס שנגרם בקיבוצים ובמושבים וגם לתהיות בדבר יכולותיה האדירות של ישראל כשמדובר במטוסי קרב, לעומת יכולותיה המבישות כשמדובר במטוסי כיבוי.

 

דונלד מקנטייר דיווח עבור העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" על התחושות והמראות בקיבוץ בית אורן ועל "חלקת הארץ היפה והירוקה שבאחת הפכה לחנוקה מעשן". "החלונות, הריפוד, הגג פשוט נעלמו", כתב מקנטייר על אוטובוס צוערי שירות בתי הסוהר שעלה בלהבות. "מחריד יותר מכל היה לראות את מסגרות המתכת של הכסאות שהתעקמו לזווית של 45 מעלות, כנראה בשל החום העז שהיכה באוטובוס. על הדרך, לצד האוטובוס, נותרו כמה שרידים. צרור דפים הקשורים לקורס הצוערים - תזכורת לתקוותיהם של אותם צעירים שהקריירה שלהם נקטעה עוד לפני שהחלה".

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

העיתון "ניו-יורק טיימס" ציין את ישראל לטובה כאחת המדינות הבודדות בעולם שבהן מספר העצים נמצא בעלייה מתמדת בעשורים האחרונים, כחלק מהמסורת של התנועה הציונית מט"ו בשבט ועד קופסאות קק"ל. עם זאת, בדומה ל"גרדיאן" ול"דיילי טלגרף" הבריטיים, הוא מדגיש את המצב הקטסטרופלי של שירותי הכיבוי בארץ (כבאי לכל 10,000 תושבים לעומת כבאי לכל 1,000 תושבים לפי הסטנדרטים המערביים) ומסביר מדוע מדינה כמו ישראל נזקקת בעצם לסיוע חוץ בכיבוי דליקה שבמונחים אמריקניים איננה נחשבת לגדולה באופן יוצא דופן.

 

"וושינגטון פוסט" בחר להפנות זרקור לכיוון אחר. "במדינה כל-כך קטנה כישראל, בה הטריטוריה נמצאת בלב הקונפליקט הפוליטי, כל סנטימטר של אדמה הופך יקר מפז.

 למרות זאת, ישראל הזניחה ולא השקיעה בציוד ובכוח אדם כדי שיהיה ביכולתה להתמודד בצורה אפקטיבית עם שריפות, שהפכו בשנים האחרונות לנרחבות יותר לאור הטמפרטורות הגבוהות והבצורת. במדינה שבה כ-7 מיליון תושבים יש רק כ-1,500 כבאים".

 

עוד מזכירה כתבת העיתון, ג'נין זכריה, את מסקנות ועדת וינוגרד לבדיקת מלחמת לבנון השנייה ואת מסקנותיה הקשות בנוגע למצב שירותי הכיבוי בישראל וצורך הדחוף ברכישת מטוסי כיבוי. "אפילו שישראל מתכוננת לרכוש מטוסי קרב מתקדמים בשווי מאות מיליוני דולרים, לא היה לה תקציב כדי לממן מטוסים זולים בהרבה למלחמה בשריפות".

 

העיתון "לה-מונד" בחר לדווח בכותרת שלו על כך שאחד מהרוגי אסון הכרמל מחזיק גם באזרחות צרפתית, אך לא מסר את שמו של ההרוג. העיתון "לה-פיגארו" בחר לתמונות לדבר ופרסם גלריית תמונות מזירת האסון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה בכרמל מהלוויין
צילום: AP
דפי הקורס - שריד אחרון מאוטובוס הצוערים
צילום: AFP
אין מטוסי כיבוי
צילום: AP
מומלצים