שתף קטע נבחר

זה מה שנשאר מעין הוד: תיעוד מצולם של ההרס

למרות שהכבאים בכפר האמנים עדיין לא הצליחו להשתלט על האש, כמה מהתושבים חזרו לסייע בעצמם לפעולות הכיבוי. המשטרה: "זו סכנת חיים". נזק כבד לכפר הנוער ימין אורד, שהיה בית לכ-500 תלמידים, חלקם עלו ארצה ללא הוריהם

האופטימיות הזהירה התפוגגה: הבוקר (שבת) נגוזה תקוותם של תושבי עין הוד. כמה עשרות מתושבי המקום הצליחו לשוב, למרות מחסומי המשטרה, וגילו את ממדי ההרס שזרעה האש. מספר בתים, בעיקר בחלקו הצפוני של היישוב, ניזוקו קשות. כמה מהתושבים סייעו בעצמם לפעולות הכיבוי הנמשכות. גם כפר הנוער ימין אורד, השוכן צפונית-מזרחית לעין הוד, נפגע קשות. הכפר פונה מהתלמידים כבר ביום חמישי, אך צוות מצומצם נותר בו עד הלילה.

 

  

הכבאים עדיין מנסים לכבות את האש באזור עין הוד. במשטרה הדגישו כי התושבים שפונו מבתיהם מתבקשים שלא לשוב עד קבלת הודעה חדשה בנושא. "מצב זה מהווה סכנה ממשית לחייהם ולחיי כוחות הביטחון הנכנסים שוב לישובים על מנת לחלץ אותם", אמר דובר המחוז הצפוני של המשטרה, סגן ניצב יהודה ממן. "אני מזכיר כי הלילה נכנסו שוטרים וכבאים לחלץ משפחות בשכונות שחזרו. הכבאים נלכדו ולמזלנו רק בנס לא היו נפגעים בנפש".

 

דוד רטנר, דובר בית החולים רמב"ם בחיפה, המתגורר בעין הוד, סיפר על הנזקים שגרמה שריפת הענק בכפר האמנים. "אני מעריך שכעשרה בתים נשרפו, וכמו כן נגרם נזק כבד לסביבה ורוב הצמחייה בישוב הושמדה. האזור עדיין אפוף עשן כבד והאש נמשכת. כעת אנו מקווים שלא ייפגעו בתים נוספים", אמר, "אולם מרכז הכפר ובו הגלריה ומוזיאון ינקו דאדא לא נפגעו". לדבריו: "כל החלק המזרחי של הכפר לא נפגע אך טרם הושגה שליטה על האש וקיימת עדיין סכנה לבתים".

 

אמש, הרוחות החזקות שנשבו בכרמל שינו כיוון, מה שגרם לשריפה להגיע אל הכפר. תושביו, ששבו למקום, נאלצו להתפנות לתחנת הדלק הסמוכה בעין הכרמל, חלקם בכוח. עובדות סוציאליות שהגיעו לסייע לתושבי עין הוד, הציעו להם להגיע למרכז הקהילתי מיר"ב הסמוך, על מנת לקבל ארוחה ומקום ללון. הם העדיפו להישאר קרוב לבתיהם.

 

רוב התושבים התמקמו בתחנת הדלק בעין הכרמל ועקבו בדאגה אחר פעולות הכיבוי. "לקחו אותי כבר כמה פעמים מהבית בכוח, היינו צריכים ללון שלשום במרכז הקהילתי, אתמול בבוקר חזרתי שוב, אבל ב-11:00 הגיעו השוטרים אלי הביתה והוציאו אותי שוב בכוח", סיפרה בעצב הפסלת המפורסמת אורסולה מלבין, בת ה-94.

 

"לא רציתי ללכת והם ממש סחבו אותי", סיפרה הפסלת, "חזרתי שוב לבית לקראת הערב כשנראה שהמצב מסתדר אבל במהלך הלילה שוב פינו אותי, הגעתי לתחנת הדלק בעין כרמל, אני רוצה כבר לחזור, שמעתי שכמה בתים נשרפו בכפר, הבנתי שהבית שלי וגן הפסלים לא נפגעו".

 

במועצה האזורית חוף הכרמל ממשיכים לפעול כדי לסייע לתושבים שפונו ולכוחות הכיבוי. הם אומרים כי האש הקרובה לישובים עין הוד, ניר עציון, עין חוד ולפנימיית ימין אורד רחוקה מלדעוך וצפויות עוד שעות רבות של עבודות כיבוי אינטנסיביות כדי להביא לרגיעה.

 

בכפר הנוער ימין אורד לומדים כ-500 תלמידים. חלקם עלו לארץ ללא הוריהם. הם מתגוררים במקום כל ימות השנה. מנהל הכפר, ד"ר בני פישר, סיפר ל-ynet: "סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר, האש חדרה לתוך היישוב. קיבלנו את המכה שלנו. רוב המבנים בכפר ניזוקו, אך למרבה המזל אין נפגעים. אנו מעבירים מסר לתלמידים, חלקם נמצאים כעת בבתים וחלקם, אלו שעבורם הכפר היה הבית, נמצאים במרכזי הפינוי. המסר הוא שיהיה להם לאן לחזור. כפר נוער אחר מארח אותנו כעת ואנו נבנה בחזרה את המקום. בניינים ניתן לבנות מחדש. הכפר ימשיך להיות בית ומשפחה לאותם תלמידים".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבאים בעין הוד. התושבים מתבקשים שלא לשוב לבתיהם
צילום: גיל יוחנן
מטוסי הכיבוי מעל עין הוד
צילום: מורן יונה
מומלצים