שתף קטע נבחר

מלך הפירות: רימון כרמל

יש לו כתר, אבל הוא לא רק מלכותי וחגיגי, רימון כרמל עשיר בויטמינים, בסידן, והוא כמובן גם צבעוני ומחזק את הגוף והנפש

ישנו אלמנט של מיסתורין והפתעה ברימון כרמל, דומה כי העטיפה החיצונית צופנת בחובה סוד כמוס, כאשר הגרגרים עצמם- לבנים, וורדרדים או לוהטים באדום בוהק, עטופים במעטה שקוף למחצה, מעין אריזה מהודרת בה עוטפים שוקולדים מובחרים, ואו אז המפגש עם הטעם עצמו – עז וחושני שיכול לנוע מסקלה של חמצמצות או למתיקות רעננה.

 

הרימון היה אתנו מאז ומעולם. הוא גודל בארץ במשך אלפי שנים, בעיקר עבור קהילות יהודיות לקראת חגי תשרי. הבעיה היתה שמייד לאחר ראש השנה וסוכות, איבדו עניין ברימון, בין היתר בגלל הקושי לכאורה, בקילופו. ברכו "שהחיינו" והמשיכו הלאה. אך, רק בשנים האחרונות באה לו העדנה, עם פרסום המחקרים הרבים המעידים על סגולותיו הבריאותיות של הרימון. נוצר "בום" עולמי והביקוש פרץ קדימה, בעיקר בגלל הטרנד הבריאותי, והתוצאה - יותר ויותר מטעי רימונים ניטעים ברחבי העולם והמדינה. ברימון של היום מנצלים את כל מרכיביו: שלם, פרוס, מיץ, מוצרי רימונים ובכללם שמנים, תכשירים קוסמטיים וגם שימושים רבים ומגוונים ברפואה העממית.  


רימון כרמל 

 

יש זנים רבים של רימון ולפיכך אין טעם לזהות אותם בשמותיהם. בעיקרון החלוקה הראשית היא לפי זנים מוקדמים ומאוחרים. הזנים המוקדמים הינם רימונים מתוקים אדומי/לבני/וורודי/בהירי קליפה וגרגר. הזנים המאוחרים אדומי קליפה וגרגר ורמת החמיצות שלהם גבוהה יותר ולכן גם הארומה חדה יותר.

 

"הרימון חונט במאי", והוא נקטף בספטמבר- אוקטובר. בטווח החודשים הזה מתבצעת עבודה במטע סביב השעון כמעט. הטיפול כולל דילול של הפרי, תקיעת מוטות לחיזוק ענפי העץ העמוסים בפרי, השגחה שלא יהיה מגע ישיר בין פרי לפרי, התמודדות עם מזיקי קיץ, הקפדה על נקיון השטח כך שלמזיקים למיניהם לא יהיה מצע להתרבות, וכשמגיעה השעה ומתחיל הקטיף הוא מתבצע בהקפדה יתרה כדי שלא יהיה בפרי שום פגם. הטיפוח הזה מביא לתוצאה מופלאה של רימון מרשים ביופיו שיכול להגיע למשקל של 1.2 ק"ג

 

הביקוש לרימונים הביא לכך שרבים נכנסו לענף מתוך מחשבה שמדובר בגידול קל וזול שמתפתח במהירות יחסית. בשל רגישות הפרי למזיקים שונים ומחלות, יש צורך בריסוסים. בארץ, כמו גם באירופה, מתבצעות בדיקות קפדניות של שאריות חומרי הדברה. אסור לרסס את הפרי באופן ישיר והטיפול במזיק, כמו הכנימה הקמחית, מתבצע בדרכים עקיפות על ידי טיפול בנמלים הנשאיות של הכנימות. המחסור במים הביא לניסויים בגידול רימונים על מים מושבים שרמת המליחות בהם גבוהה ממים שפירים.

 

במושב ערוגות (בסמוך לקרית מלאכי) הפעילו פרויקט הדברה ביולוגית משותף שהתבצע בכל רחבי המושב ולא רק במטעים. כל המושב רושת בחוטים שמדיפים ריח של נקבת עש האשכול וכתוצאה מכך, גרמו בלבול אדיר לעש שמת בלי להעמיד צאצאים. ממצב של כמעט Total loss בחלקות מסוימות הגיעו למצב רגיעה שמאפשר הפחתה משמעותית בכמות הריסוסים ורמת יבול גבוהה ומשופרת ברימון.  


 

הצלחת פרויקט ההדברה הראשון דרבנה את התושבים לפרויקט הדברה ביולוגית נוסף כנגד זבוב הפירות במסגרתו רושתו כל עצי הפירות במושב, גם בחצרות הבתים ובחלקות לפני, בזמן ואחרי הקטיף. הצלחתו של הפרויקט, על אף עלויותיו הגבוהות, באה לידי ביטוי במכתבי התודה הרבים של תושבי המושב ואנשי מקצוע ברחבי הארץ שהגיעו במשלחות לראות ולהתרשם . הפרויקט הוא ייחודי והצלחתו תסלול הדרך להתמודדות עם זבוב הפירות בצורה נקייה מכימיקלים.

 

המסחר ברימוני כרמל מתפתח בכל העולם. לישראל מתחרות גדולות דוגמת ספרד, מרוקו, איטליה, מצריים וארה"ב שמציפה את העולם ברימוני וונדרפול ובמיץ רימונים שהוגדר על ידי רשות הבריאות האמריקאית כבריא ביותר ובפרט ללב. העובדה בשטח היא שלא מעט ישראלים העבירו ידע על זנים מוצלחים ומגדלים אותם במדינות אחרות, בין היתר בדרום אמריקה.

 

היתרון היחסי של רימון כרמל, הוא גודל הפרי היוצא הדופן שמגיע עד למשקל של קילו לפרי בודד, צבעו האדום ואיכותו הפנימית.

 

הרימון והבריאות

במשך מאות שנים השתמשו ברימון לצרכים רפואיים והוא היה אחד המרכיבים הנפוצים ברפואה העממית, אך רק בשמונים השנים האחרונות בוצעו למעלה ממאה מחקרים מדעיים המאששים את סגולותיו הרפואיות. הרימון, כך התברר, עשיר בוויטמינים B,A ו-C ,ברזל וסידן וכן עשיר בנוגדי חימצון ופיטואסטרוגנים. מחקרים שונים הצביעו על יכולתו של הרימון להשפיע על מכלול רחב של מחלות ועל תסמינים שונים ובכללם אלו של גיל המעבר.

אין פלא שבטרנד הבריאות העולמי הפך הרימון להיות מרכיב נפוץ בתזונה היומיומית. עדויות לשימושים בו מופיעות גם בתרבויות של יוון ומצרים העתיקה והרמב"ם, גדול חכמי הרפואה בן המאה ה-12, הרבה לדבר בשבחו ובסגולותיו הרפואיות.

 

 

רוצים לקרוא עוד? הכנסו לאתר אגרקסקו

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבוקדו
חציל בלאדי
תמרים
צבר
עגבניות
בטטות
הדרים
מומלצים