שתף קטע נבחר

אחרי 77 שעות: הושגה שליטה על האש בכרמל

רשויות הכיבוי באזור הכרמל הודיעו כי הושגה שליטה על האש שהשתוללה מאז יום חמישי בבוקר. הכבאים ימשיכו בפעילות בימים הקרובים. המשטרה: תושבי ניר עציון, עין הוד ועין חוד יכולים לשוב לבתיהם

האם השריפה הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל מתקרבת לדעיכה סופית? רשויות הכיבוי הכריזו אחרי הצהריים, סמוך לשעה 16:30 כי הושגה שליטה על השריפות בכרמל. עם זאת, הכבאים ימשיכו בפעילויות הכיבוי בימים הקרובים כדי למנוע פריצה מחודשת של האש.

 

יצוין כי שליטה באש אין משמעותה כיבוי מוחלט, ועדיין יש כמה מקומות שבהם עוד פועלים כוחות הכיבוי. המקומות שבהן עדיין נותרה בהם בערה, הם: נחל קלח שבין ניר עציון לדליית אל-כרמל, ממערב לשמורת חי בר, סמוך לכלא דמון, ובמורדות המזרחיים של הר שוקף שליד עוספיה.

 

   

במקביל להודעת הכבאים, המשטרה הודיעה כי תושבי ניר עציון, עין הוד ועין חוד יכולים לשוב לבתיהם. לתושבי בית אורן עדיין אסור לחזור לאזור מגוריהם. פעילות הכיבוי האווירית הופסקה בשל רדת החשכה והשגת השליטה באש.

 

ynet

 

 

בשריפה, שנחשבת לאסון האזרחי הגדול ביותר בתולדות המדינה, נספו 41 בני אדם, מרביתם באוטובוס של צוערי שב"ס שעלה בלהבות בדרכו לכלא דמון. האש כילתה מאז יום חמישי בצהריים יותר מ-50,000 דונם של יערות חורש נטוע ושטחי מרעה וגם פגעה בשלושה יישובים. מעל 5 מיליון עצים נשרפו, 74 מבנים נשרפו כליל בקיבוץ בית אורן, ביישוב עין הוד ובפנימיית הנוער ימין אורד ו-173 בתים ומבנים נשרפו חלקית.

 

במהלך ימי השריפה פונו מבתיהם וממתקנים שונים של שירות בתי הסוהר, בתי חולים ואף מבני כלא צבאיים קרוב ל-17 אלף בני אדם. ממד"א נמסר כי פרו להרוגים נפצעו עוד 33 בני אדם, בהם שלושה במצב קשה וקשה מאוד, 3 במצב בינוני והיתר- קל. מלבד הפצועים שפונו לבתי החולים טופלו בשטח ובמרפאה בחפ"ק עשרות כבאים ואזרחים שסבלו מפגיעות קלות מאוד.

 

התושבים שהורשו לחזור נזקקו לסיוע באופן מיידי, שכן טרם חודשה אספקת החשמל הסדירה ליישובים שנפגעו. ביישוב עין חוד צפוי לחזור החשמל בשעות הקרובות. בעין הוד התחדשו הערב העבודות לחידוש החשמל. לקיבוץ בית אורן הועבר גנרטור לצורך סיוע בפעולות השיקום.

 

סימני אופטימיות מאז שעות הצהריים

דקות ספורות לפני הכרזת גורמי המקצוע, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "נדמה לי שאנחנו מגיעים לשליטה". הוא הורה לעצור את הרכבת האווירית מחו"ל. "אנחנו נדע יותר הלילה וייתכן מאוד שנשתמש בסופרטאנקר הזה גם בלילה. נפעיל אותו במטרה לסיים ולכבות את השריפה סופית".

 

נתניהו, שפגש את בכירי הדרוזים בעוספיה, העדיף להסתכל על חצי הכוס המלא: "במדינות אחרות שריפות ענק לקחו יותר זמן. שאלו אותנו 'איך אתם מסיימים שריפת ענק בתוך פחות משלושה ימים, ולמדינות אחרות זה לוקח 3 שבועות?'. התשובה שלי היתה 'אין לנו ארץ אחרת, וזו ארץ קטנה מאוד'. משימת הממשלה, משימת הכבאות, משימת צה"ל, משימת חיל האוויר היא אחת - להציל את הארץ הקטנה שלנו, את הכרמל שלנו. אני מקווה שנהיה שם אולי כבר היום. זאת האדמה של כולנו".

 

סמוך לשעה 14:30 הודיע סיור אווירי של המשטרה מעל הכרמל כי לא נותרו מוקדי שריפה גדולים בצפון,

אלא רק מוקדים קטנים ואלה מטופלים בידי כוחות הכיבוי. כחצי שעה לאחר מכן יצא ה"סופרטאנקר", מטוס הענק שהגיע מארצות הברית, לגיחת כיבוי שנייה ואחרונה מאז הבוקר. הגיחה השנייה התמקדה מעל אזור הר שוקף שליד דלית אל כרמל.

 

מוקדם יותר הורה נתניהו לעצור את הבאת צי המטוסים הזרים לישראל, לאחר שהתייעץ עם מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, ועם מפקד שירותי הכבאות, שמעון רומח.

 

לצד ההקלה, נמשך החשש מהצתות נוספות באזור הצפון. אחרי הצהריים פרצה שריפה ביערות יקנעם, סמוך לקיבוץ רמת השופט. לא דווח על נפגעים. כוחות כיבוי, בסיוע מטוסים, הצליחו לאחר כשעתיים להשתלט על האש.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסופר טאנקר בפעולה
צילום: AFP
מומלצים