שתף קטע נבחר

קלינטון: סעודיה - מממנת מרכזית של ארגוני טרור

דווקא אחת מבעלות הברית החשובות של ארה"ב מתוארת במזכרים דיפלומטיים שנחשפו בויקיליקס, כמקור מימון מרכזי של טרוריסטים. גם קטאר נחשבת ה"גרועה ביותר באזור" במלחמה בטרור, ואילו כוויית מוגדרת כ"נקודת מפתח להעברת כספים". מדינות ערב: לארה"ב אין הוכחות

עוד ועוד גילויים מהמסמכים המודלפים. גם בעלות הברית של ארה"ב בעולם הערבי לא מפסיקות להזרים כספים לארגוני טרור - כך טוענת מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, במזכר ששלחה ונחשף הלילה (יום ב') באתר ההדלפות ויקיליקס. המסמך, שנכתב בדצמבר האחרון, קובע כי אזרחים מסעודיה, כוויית, קטאר ואיחוד הנסיכויות הם המממנים העיקריים של ארגוני טרור בהם אל-קאעידה, הטליבאן, חמאס, לאשקר א-טייבה ואחרים.

 

 

דווקא סעודיה, שהיא בת ברית מרכזית של ארה"ב מבחינה צבאית ודיפלומטית, מצטיירת במברקים שנחשפו בויקיליקס כבעיה המציקה ביותר. "מימון טרוריסטים מסעודיה נותר בעיה רצינית", נכתב במברק בחודש פברואר השנה. סעודיה אינה יוזמת אכיפה בנושא זה ומבססת את פעילותה רק על טיפים של ה-CIA.


קלינטון בביקור בקטאר. "גרועה ביותר" (צילום: AP)

 

במזכר ציינה קלינטון שארגוני הטרור "מגייסים מיליוני דולרים בשנה ממקורות סעודים, לעתים קרובות בעת העלייה לחאג' ובמהלך חודש הרמדאן. זהו אתגר מתמשך לשכנע גורמים רשמיים בסעודיה להתייחס להפסקת מימון הטרוריסטים  כעדיפות אסטרטגית", כתבה. היא הבהירה עוד כי "תורמים מסעודיה מהווים מקור המימון העיקרי של ארגוני הטרור הסונים ברחבי העולם".

 

במברקים שניסחו קלינטון ובכירים אחרים נקבע כי יש "פער אסטרטגי" בין ארצות הברית לבין איחוד הנסיכויות, שמנוצל על-ידי הטרוריסטים. קטאר, שניצחה את ארצות הברית בקרב על אירוח המונדיאל בשנת 2022, מוגדרת במזכרים שנחשפו כ"גרועה ביותר באזור" במלחמה בטרור, ואילו כוויית מתוארת כ"נקודת מפתח להעברת כספים".

 

הילרי קלינטון מדגישה במזכר הפנימי של מחלקת המדינה כי חובה לייצר רצון פוליטי באותן מדינות כדי "לבלום את כספי רשתות הטרור, ההמאיימות על היציבות בפקיסטן ואפגניסטן ומאיימות על חיילי הקואליציה".

 

כוויית: ארה"ב מפעילה "אמצעים דרקוניים"

אל מול התסכול שחשה ארצות הברית נוכח היעדר התגובה של סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי להעברת הכספים לטרוריסטים, טוענות מדינות ערב כי ארה"ב "קופצת למסקנות". ממברקים של דיפלומטים אמריקנים שונים, שנחשפו עתה ב"ניו יורק טיימס" ובעיתונים אחרים, עולה שמדינות אלו גורסות כי אין בידי ארצות הברית מספיק הוכחות לכך שארגוני צדקה מוסלמים ואנשים בודדים מממנים פעילויות טרור.

 

מברק דיפלומטי שנשלח לוושינגטון מדווח שבכירים בכוויית מתנגדים למה שהם מכנים "אמצעים דרקוניים"

של ארה"ב נגד קרנות צדקה חשובות. גורמים אמריקנים המשיכו שוב ושוב להביע דאגה מקרנות הצדקה שאינן מבוקרות על-ידי הממשלה, ומשתמשות בתרומות של נדבנים לממן טרור בחו"ל. מנגד, מסמך אחר מפרט פגישה של שר כווייתי עם שגריר ארה"ב, שבה השר "היה כנה ופסימיסטי לגבי היכולת ללכוד ולעצור ממני טרור ומתווכים, במסגרת החוק והאווירה הפוליטית הקיימת".

  

במברק אחר מדווחת השגרירות האמריקנית בריאד כי משרד האוצר הודיע למודיעין הסעודי על הביקור של שלושה בכירים מהטאליבן בממלכה כדי לגייס כספים. הסעודים הגיבו שהם אינם יודעים על הביקור. מסמך נוסף טוען הנסיך מוחמד בן נאיף, שנטל את הפיקוד על המשמר המלכותי כאשר יצא המלך עבדאללה לניתוח בארה"ב, כי מדובר ב"שיקול דעת רע ולא בתמיכה בטרור". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. ארה"ב מתוסכלת
צילום: AFP
חאג' למכה. הזדמנות פז לגיוס כספים
צילום: AP
מומלצים