שתף קטע נבחר

מבחני מיון: ציירת פירות? תשקיע גם בעץ עצמו

הציור במבחני מיון תעסוקתיים מאבחן צרכים, פחדים, מחשבות, ויחסים של המועמד עם החברה. אז כשמבקשים מכם לצייר עץ - כדאי שתדעו מה השורשים, הגזע, הענפים, מיקום העץ, הפירות והעלים - אומרים עליכם. כתבה שנייה בסדרה

היה זה נתן זך שכתב בשירו "כי האדם עץ השדה, כמו האדם גם העץ צומח, כמו העץ האדם נגדע". על אותו חיבור מתבססים גם מבחני המיון וההשמה המאבחנים את ההשלכה של הצרכים, הפחדים, מחשבות, והיחסים של המצייר עם העולם החיצוני באמצעות ציור העץ - פרי עטו.

 

 

מבחן ציור העץ נערך במכוני מיון והשמה, גרפולוגים ופסיכולוגים עושים בו שימוש בהכוון תעסוקתי ואישי. באבחון העץ נאספים הפרמטרים השונים כמו השורשים, הגזע, הענפים, מיקום העץ, תוספות של רקע ובהם נעסוק בכתבה הזו, השנייה בסדרה. צריך לזכור שרק לאחר בדיקת כל העץ על רבדיו השונים יתקבל האבחון הסופי. אז בואו נתחיל:

 

חשיבותו של מיקום העץ

1.המיקום של העץ בדף.

הדף מסמל את הסביבה החיצונית. מיקום העץ בצד ימין - מסמל את היחס כלפי החברה, רצון בקשר, החצנה, יחס כלפי האבא, והשתחררות מהעבר לכיוון ההווה. צד שמאל – מסמל את העבר, החוויות, הפחדים, הקשר למסורת, יחס כלפי האימא, וסגירות. אל תנסו להשליך משיטה זו על גרפולוגיה לדוגמה, שם מאבחנים בצורה הפוכה (צד ימין בו מתחילים לכתוב מציין את העבר ואילו צד שמאל מציין את ההווה).

 

2. שומרים על פרופורציות?

נבדוק את הפרופורציות השונות של העץ, האם העץ גדול ומשתלט על כל הדף (דחף לשתלטנות) או שעץ קטן ונשאר רקע לבן גדול של הדף (יכול להעיד על פחדים) עץ יכול להיות תלוי - באמצע העמוד בלי אדמה או קו אופקי - במקרה זה המצייר הוא אדם תלוש מהמציאות, מרחף, וכיוב'; זה מתאים לפילוסופים, משוררים וכך הלאה. עץ "טוב" מצויר במרכז עם פרופורציות וסימטריות טובות (איזון) ועם חיבור מסויים לקרקע.


עץ דומיננטי, אימתני, עקשן, שתלטן ואנוכי. "הינני כאן". 

חשיבות השורשים

כששואלים אתכם היכן השורשים שלכם - אתם יודעים את הכוונה. כך גם כאן. צורת השורשים מסמלים בציור את היציבות, השורשיות, גמישות או שמרנות וכן מעיד על התת מודע, הדחפים, היצרים. יש עצים שהשורשים שלהם מתפצלים וכך יצליחו להשיג יותר מזון - זה מעיד על אדם שיש לו את היכולת לשאוב את האנרגיה הנדרשת והמשאבים ממספר רב של מקומות. מספר מועט יותר של שורשים - מצביע על מקורות כוח מוגבלים יותר.


שורשים רבים, אך דקים. הרבה מקורות אנרגיה פוטנציאלים - אך יכולת מוגבלת להשתמש בהם.

 

בקרב אלו המציירים שורשים עבותים ורבים ניתן למצוא שיעור גבוה יותר של עובדי עבודה פיזית בעלת חיבור למקום ספציפי, או אנשי מעשה. אלו עם פחות שורשים יתמקדו יותר בתחום הרוח. באותו אופן שורש עבה מאפשר "לינוק יותר" ושורש דק "יונק פחות" מהבסיס. ציור שורש דק או שורש עבה מעיד כאמור גם על "יצרים", אבל את זה אשאיר לכם לפענח. כמובן, שגם כאן חשוב שהפרופורציות בין השורשים לעץ עצמו.

  

חשיבות הגזע

מחמאה כמו את בחורה "גזעית" לא נשמעה במחוזותנו כבר די הרבה זמן - אבל כפי שהיא העידה על אישיות מקבלת המחמאה - כך גם גזע העץ מסמל את האישיות ואת החוויות של המצייר. גזע העץ הוא "הגב" של העץ שממנו מתפתחים הענפים והעלים. הוא שומר על שיווי משקל בין הצד הימני של העץ לצד השמאלי. 

 


גזע צר? פחות יציב אך יותר סתגלתן

 

אם העץ נוטה לצד ימין המסמל כאמור את היחס כלפי החברה, רצון בקשר, השתחררות מהעבר לכיוון ההווה (כאמור לעיל) - האנרגיה זורמת לכיוון החברה, מדובר באנשים מוחצנים יותר המעוניינים לעבוד במקומות הומים, אנשים חברותיים עם רצון לאינטראקציה חברתית רבה. צד שמאל מציין אנשים מופנמים המחוברים לעבר יותר, אך גם כאלו השומרים סוד ושניתן לסמוך יותר על שיקול דעתם.

 

את קווי הגזע ניתן לצייר בקו דק, עבה, ישר, או גמיש. גם להיקף הגזע יש משמעות גזע עבה אומר "הנני כאן". אלו הם אנשים דומיננטים בעלי נוכחות ובולטים וכן עקשניים במידה מסויימת. גזע צר לעומת זאת נוטה להתכופף - מדובר באדם יציב פחות, אך כזה המסוגל להתאים את עצמו, להתפשר ולהסתגל.

 

חשיבות נוף העץ ועלי הכותרת

על ענפי העץ, מצויירים לעתים, העלים, הפרחים, והפירות ונוצרת האינטרקציה בין העץ עם הסביבה. בפירוש הציור אנו מגלים את הקשר שבין האדם לסביבתו, את השאיפות והעולם האינטלקטואלי והרוחני שלו.


צריך לעבוד בשביל פירות. עץ, שאינו יותר מדי מרושל, עם פירות.

 

 

העץ יכול להיות בעל ענפים גמישים, המצויירים לא כקו ישר, המעידים על גם כן על גמישות, קלילות, פלרטטנות והבנה סביבתית או ענפים חזקים - המעידים על יותר ישירות וכנות הדבר יעיד כיצד האדם מתמודד ומסתגל לסביבתו.

 

פירות - כאשר מציירים פירות על העץ מדובר באדם המצפה לקטוף את פירות ההצלחה.  נציין שלא תמיד ההצלחה מגיעה, כיוון שיש את אלו שמצפים - אך לא עושים דבר על מנת להשיג זאת. איך תדעו? עץ המצוייר כלאחר יד - אבל עם פירות, מעיד על אדם המצפה לקבל אבל לא שלא יודע להשקיע.

 

עלים - העלה מסמל לבלוב, גדילה, התחדשות, בריאות. אסטטיות, לבביות, חברתיות, רצון בהכרה של הסביבה. עץ ללא עלים מסמל התכנסות פנימה, חוסר מגע עם הסביבה וקרירות רגשית.

 

צמרת העץ

הצמרת מסמלת את המעבר בעונות השנה, בין ההתחדשות, בשילה, קמילה המעגליות בחיים. כאשר צמרת העץ מלאה הדבר יעיד על פעילות, סקרנות, חינניות, יצירתיות, הישגים של המצייר. הצמרת ריקה? זה מעיד על ההיפך.

  

נציין שמבחן העץ אינו מדע מדויק ויחד עם זאת, הוא בהחלט נותן מימד על אישיותו של המצייר, באופן משלים למבחני מיון נוספים.

 

בכתבות הבאות יפוענחו מספר ציורי עצים ששלחתם אתם אלינו. רוצים לדעת יותר על עצמכם? ציירו עץ, סירקו אותו, ושלחו ל-ynet קריירה בדוא"ל בצירוף שמכם הפרטי. מדי פעם נבחר, ננתח ונמליץ על כיוון מקצועי בהתאם לעץ ששלחו הקוראים באתר - ונפרסמו באתר.

  

 יובל בן בסט הוא גרפולוג ומנחה קבוצות. עורך סדנאות גיבוש לעובדים . בעל תואר ראשון במדעי החברה וכותב את עבודת המאסטר בתחום מבחני מיון.


פורסם לראשונה 08/12/2010 12:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עץ שמשתלט על כל הדף.
יובל בן בסט
צילום: אסף מרדכי
מומלצים