שתף קטע נבחר

יש ירוק בכרמל: המקומות שעוד אפשר לטייל בהם

למרות השריפה העצומה הזאת, למרות עשרות אלפי הדונמים שעלו באש, יש עדיין אזורים שלא נפגעו ובהם אפשר לטייל וליהנות מ"ההר הירוק כל ימות השנה". הנה כמה דוגמאות

בחודש מאי האחרון לקחתי את שני הילדים הגדולים שלי ויחד עלינו לטייל בכרמל. חצינו אותו ביומיים של טיול ברגל. אתם יודעים, ציוד על הגב, לינה בשטח, חביתות על מחבת והרבה זמן איכות של אבא וילדים.

 

הכרמל הוא אחד האזורים היחידים בארץ בהם ניתן עדיין לעשות טיולים כאלו, שילוב מנצח של צמחייה ארץ ישראלית, עטוף באלונים ואלות, שטח טבעי וגדול מספיק להסתובב בו, ירוק ומוצל גם בסוף הקיץ, בטוח לחלוטין ואפילו לא רחוק מהמרכז.

 

סוף השבוע האחרון הוכיח לי פעם נוספת שגם מה שנראה קבוע ונצחי ("ההר הירוק תמיד...", זוכרים) - יכול להפוך לבן חלוף. אבל דווקא עכשיו, לאחר האסון הנורא הזה, אני קורא לכם לצאת ולטייל בכרמל. כן ותתפלאו, למרות השריפה העצומה הזאת, למרות עשרות אלפי הדונמים שעלו באש, יש עדיין אזורים שלא נפגעו ובהם אפשר לטייל וליהנות מ"ההר הירוק כל ימות השנה" - והנה כמה דוגמאות.


"דווקא עכשיו אני קורא לכם לצאת ולטייל". הכרמל (צילום: זיו ריינשטיין)

 

נחל מעפילים: טיול רגלי ומעגלי

אזור נחל המעפילים וקיבוץ יגור: נחל המעפילים קיבל את שמו לאחר שבאוקטובר 1945 הוברחו דרכו 208 מעפילים כלואים ממחנה המעצר בעתלית. המעפילים הוברחו בלילה של ה-9 בחודש בפעולה נועזת של הפלמ"ח בפיקודו של נחום שריג שסגנו, דרך אגב, היה יצחק רבין, מתחת לאפם של השומרים הבריטיים.

 

מפקדי הפלמ"ח הובילו את המעפילים בלילה ממחנה המעצר שליד עתלית דרך הכרמל לקיבוץ יגור. על הרשמים מהפעולה ומהמעפילים שהגיעו לקיבוץ בעקבותיה, כתב יורם טהרלב את השיר "צל ומי באר", שבו מתואר כיצד קלטו והטמיעו אנשי הקיבוץ את המעפילים בקרבם ומנעו מהבריטים להחזירם למחנה המעצר.

 

צילום: רועי נוריאל

 

 

אפשר לבלות יום שלם של טיול רגלי מעגלי המתחיל ומסתיים בקיבוץ יגור. הטיול עובד בנחל יגור ונחל המעפילים. לחילופין אפשר להתחיל בעוספיה (נא לשים לב - חלקים מעוספיה עדיין סגורים למטיילים) להשאיר רכב אחד ולרדת לכיוון יגור. הנוף הוא נופו של הכרמל המזרחי, עשיר בצמחייה ארץ ישראלית - אלונים ואלות, הצופה לנחל הקישון, עמק יזרעאל ואזור נחל ציפורי. המסלול הרגלי אינו קשה אם כי חלקים ממנו מעט מאתגרים. אפשר לסיים את המסלול בביקור בסליק של קיבוץ יגור (יש לברר שעות פתיחה).  


נחל יגור - מבט מעוספיה (צילום: יואב גלזנר)

 

מערות האדם הקדמון: תופעה ייחודית

נחל המערות: במורדות המערביים של הכרמל, סמוך לכביש 4 מול קיבוץ עין כרמל, נמצא הגן הלאומי נחל המערות. בשטח הגן הלאומי נחל המערות אפשר לעשות טיולים קצרים יותר וקצרים פחות ברגל. מומלץ לבקר במערות האדם הקדמון שבמקום - מערת התנור, מערת הגמל ומערת הנחל ולצפות במצגת הקצרה שבמקום. במערות אלו נמצאו ממצאים המעידים על התיישבות אנושית ברצף של כמיליון שנה, תופעה ייחודית בעולם. בשבת מקיימת רשות הטבע והגנים הדרכות במקום.


טיולים קצרים וארוכות. נחל המערות (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)

 

המוחרקה: תצפית מדהימה לכל הכיוונים

דיר אל-מוחרקה (קרן הכרמל): על פסגה גבוהה של קרן הכרמל ולא רחוק מיקנעם, ממוקם אחד המנזרים המרתקים באזור. מנזר המוחרקה שהוקם על ידי הכרמליתים לפני כ-150 שנה מציין את מקום מלחמתו של אליהו הנביא בנביאי הבעל.

 

לכל אלו מאתנו שמכירים את אליהו הנביא כאותו סבא טוב המגיע בערב פסח ואוכל את "שאריות החג",

שווה לטייל למוחרקה ולקרא את סיפור אליהו ונביאי הבעל. כאן מתגלה אליהו אחר לגמרי, כאן מתגלה הנביא כבריון אמיתי. הוא שוחט במו ידיו מאות מנביאי הבעל ולאחר מכן רץ (כן, ממש רץ - ככה כתוב) מנחל הקישון ליזעראל לפני מרכבתו של אחאב - כמעט חצי מרתון. מומלץ מאוד לנסוע בשבילים המסומנים באזור ואפשר לשלב כמובן הליכה רגלית באחד השבילים המסומנים, כגון זה היורד לחרבת כרך ומסיים בכביש העולה מאליקים לכרמל. מהמוחרקה יש תמיד תצפית מדהימה לכל הכיוונים ובשבת שלאחר הגשם - התצפית תהיה מדהימה אף יותר.

 

מחנה המעפילים בעתלית: על חוף הים ליד מחלף עתלית נמצא מחנה המעצר עתלית. המחנה הוקם על ידי הבריטים בשנת 1938 ושימש כמחנה מעצר לעולים יהודים בלתי לגאליים עד להקמת המדינה. היום משוחזר ומוחזק המחנה על ידי המועצה לשימור אתרים והביקור בו ממחיש ומחייה את החוויות שעברו העצורים במהלך השנים.

 

אפשר לסייר בצריפים המשוחזרים, לצפות במצגת על פעולת הפלמ"ח לשחרור העצירים במחנה, לקרא עדויות ממעפילים שהיו עצורים במחנה וחובה, ממש חובה לבקר באוניית מעפילים משוחזרת שהובאה בדרך לא דרך מאירופה ועליה ניתן לסייר.


אונית מעפילים במחנה המעפילים בעתלית (צילום: המועצה לשימור אתרים)

 

דרכי נוף הכרמל: כל הדרכים המסומנות הנמצאות מזרחית לכביש המחבר את אוניברסיטת חיפה, עוספיה, דלית אל-כרמל ומחלף אליקים פתוחות וניתן לנסוע בהם ברכב. הנסיעה בדרכים אלו מאפשרת לטייל בכל חלקו המזרחי של הכרמל, ליהנות מנופיו ומתצפית על הסביבה.

 

אלה כאמור כמה דוגמאות לאפשרויות המגוונות שמציע ההר הירוק כל ימות השנה גם בתקופה הזו ולמרות הכל. אבל מה שיותר חשוב, אם תרשו לי לסיים בנימה כללית, יש לנו מקומות ונופים עוצרי נשימה בארץ, אז, תיקחו את המשפחה, החברים והקרובים אליכם - תטיילו בהם ותשמרו עליהם.

 

  • גיא כהן הוא מנכ"ל אגד תיור ונופש

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הכל נשרף. הכרמל
צילום: דפנה מרוז
צילום דפנה מרוז החברה להגנת הטבע
נחל מערות. יש מקומות לטיול בכרמל
צילום דפנה מרוז החברה להגנת הטבע
מומלצים