שתף קטע נבחר

תושבי עין חוד שבו לכפר: "הילדים בפאניקה"

בכפר הערבי שבכרמל כועסים שאין אמצעים לכיבוי שריפות. "בושה שהמדינה צריכה לבקש מהשכנים", אומר מוחמד אבו אל-היג'א, חבר המועצה האזורית. הבתים לא ניזוקו, אך לילדים נגרמה טראומה

גם בכפר הערבי חוזרים הביתה ומבקשים להשתקם מאסון הכרמל, בלי אפליה: תושבי הכפר הערבי עין חוד שבו אתמול (יום א') לאחר כיבוי השריפה בכרמל לבתיהם, אך הם עדיין כועסים על כך שלא עומדים לרשותם אמצעים הולמים לכיבוי שריפות. למרבה המזל, הכפר לא ניזוק בצורה חמורה, ורוב הבתים נותרו כשהיו. עם זאת, מבקשים בכפר לטפל בטראומה של הילדים, כפי שנעשה ביישובים הסמוכים, "בלי אפליה".


הכל נשאר כמו שהוא מבחינת הבתים והנוף. עין חוד (צילום: בן קלמר)

 

הכפר הערבי פונה ביום חמישי עם התפשטות השריפה, במקביל ליישובים הסמוכים עין הוד וניר עציון. "המועצה האזורית החלה לעזור לנו ביום הראשון של השריפה", אמר מוחמד אבו אל-היג'א, חבר המועצה האזורית חוץ הכרמל ותושב הכפר. "כשהגענו לכפר הסבירו לנו שאנחנו נמצאים בסכנה והוציאו לנו צו פינוי", הוא שחזר.

 

מוחמד סיפר כי מאז שהכפר פונה הטלפונים מהיהודים לא הפסיקו לצלצל. "השכנים ביקשו לארח אותנו בבתים שלהם עד שהשריפה תיגמר, ואני רוצה להודות לכל היהודים והערבים שדאגו לנו".

 

"בושה וחרפה למדינה"

כשהוא נזכר בידיעה על אסון האוטובוס הבוער, בו נספו סוהרי השב"ס, אומר מוחמד: "כואב לנו על הקצינים שנהרגו יותר ממה שכואב לנו על העץ שנשרף". לדבריו, "חיי אדם שווים יותר מהעצים".

 

הוא הביע כעס רב שאין במדינה חומר לכיבוי שריפות. "זו בושה וחרפה שמדינת ישראל הגיעה למצב כזה שהיא צריכה לבקש מהשכנים", טען מוחמד, "לצערי הרב, לא היה לנו בכפר אמצעים להילחם באש".


לטפל בילדים בלי אפליה. הכפר עין חוד (צילום: בן קלמר)

 

תושב אחר, הישאם אבו אל-היג'א, אמר כי התחושות בכפר מאוד קשות בעקבות השריפה הגדולה. "הילדים שלנו נכנסו לפאניקה", סיפר הישאם, "שתי הילדות שלי לא הסכימו לחזור הבית מהפחד".

הוא הוסיף כי בכפר זקוקים לעובדים סוציאליים ואמר כי הוא מקווה שאכן כך יהיה "בלי אפליה".

 

אתמול חזר גם מוחמד לכפר ולדבריו, הבתים בכפר לא ניזוקו, הודות לרוח. "הרוח עזרה לנו בעצם, היא נשבה לכיוון מערב, וידענו מהניסיון שלנו שהאש לא מתקרבת לכפר שלנו", הוא סיפר, "הכל נשאר כמו שהוא מבחינת הבתים והנוף וזה משמח אותנו". עם זאת, גם הוא יודע שכעת השיקום האמיתי מתחיל וצריך לטפל בילדים שעברו חוויה טרואמתית לא פשוטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה בכרמל
צילום: שי בן דוד
היהודים לא הפסיקו לצלצל. מוחמד אבו אל-היג'א
צילום: בן קלמר
הילדות לא הסכימו לחזור הביתה. הישאם אבו אל-היג'א
צילום: בן קלמר
מומלצים