שתף קטע נבחר

הח"כים נגד האוצר: "האסון בכרמל על ראשכם"

דיון סוער בוועדת הכספים בעניין תקציב הכבאות. הח"כים תקפו: האוצר מייבש את שירותי הכבאות כדי לקדם רפורמה, לא נאשר את תקציב משרד הפנים. ראש אגף התקציבים התגונן: אי אפשר לשפוך כסף בלי רפורמה, מערך הכבאות בזבזני. נציב שירותי הכבאות טען: ביקשנו 800 מיליון שקל וקיבלנו 100

דיון סוער בוועדת הכספים  שדנה היום (ג') בתקציב שירותי הכבאות בעקבות האסון בכרמל. חברי הוועדה האשימו את משרד האוצר באחריות למצוקה התקציבית וב"ייבוש" מכוון במטרה ללחוץ על העברת הרפורמה. נציג האוצר מסר בתגובה: אי אפשר לשפוך כסף בלי רפורמה - מערך כיבוי האש הנוכחי - בזבזני.

 

אסון הכרמל - עמוד מיוחד ב-ynet

 

נציב שירותי הכבאות, שמעון רומח, אמר בדין כי תקציב הפיתוח שביקשו שירותי הכבאות לחידוש הציוד וגיוס כוח אדם, גדול פי 8 מהתקציב שאישרה בסופו של דבר הממשלה עד כה. רומח אמר לוועדה כי התוספת שהממשלה אישרה ביולי, בסך 100 מיליון שקלים לשנת 2011, קטנה פי 8 לעומת הבקשה המקורית שהגישה הנציבות בחודש מאי, לקבל 813 מיליון שקלים במשך 5 שנים. לדבריו, שר האוצר, יובל שטייניץ, ביקש ממנו לרדת מהצעת התקציב בסך 813 מיליון שקלים, ואכן הנציבות נאותה לבקשה והגישה תקציב בסך 543 מיליון שקל ל-2011. 

 

בסופו של דבר הממשלה אישרה, כאמור, רק 100 מיליון, ומתוכם הועברו לפני שלושה שבועות רק 70 מיליון שקל. 30 מיליון השקלים הנותרים אמורים להגיע מהרשויות המקומיות, ולדברי רומח "ספק אם הן יינתנו בגלל המשבר התקציבי שעובר על הרשויות, והמיקוח שלהן עם משרד הפנים על גובה מענקי האיזון שאמורים לכסות גם את שירותי הכיבוי".

 

רומח אמר כי הצעת הנציבות להיערכות חירום כללה הצטיידות ורענון של צי כלי הרכב, בינוי ומיגון של תחנות, גיוס ורענון כוח אדם, כוננות לרעידות אדמה והקמת מוקד לאגף מבצעים ארצי. לדבריו, "גם התוספת הקטנה שאושרה ניתנה באיחור ולא כחלק מהתקציב, כי ככל שאנחנו מקבלים תקציב באמצע השנה כל התכנון מתאחר כיוון שלוקח לפחות שנה בין הרכש בפועל לקבלת הציוד".

 

רומח הזכיר את התקציב הזעום שניתן לכיבוי דלקות מהאוויר: בראשית העשור הקודם עמד תקציב זה בקושי על 3 מיליון שקלים בשנה. לפני מלחמת לבנון התקציב ירד ל-1.5 מיליון שקלים, ובעקבות המלחמה נוספו לו כ-12 מיליון שקלים לשנה. מאז שוב ירד תקציב זה, ותוכנן לעמוד בשנה הבאה על סך של 6 מיליון שקל בלבד. ל-2012 מיועדים רק 3.5 מיליון שקלים.

 

הממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן, אמר בתגובה כי תקצוב ראוי של שירותי הכיבוי תלוי בשינוי המערך של שירותי הכבאות ורפורמה בטיפול השירותים. הוא ציין כי תקציב הפיתוח ב-2011 הוא פי 7-8 ממה שהיה ב-2010, גידול מ-10 מיליון השנה לסכום של כ-70-80 מיליון שקלים (השתתפות הממשלה) בשנה הבאה. הוא אמר, כי שום החלטה לא מתקבלת בחדרי חדרים. הנושא נדון בממשלה והחלטות התקבלו לפני האירוע בכרמל על פי סידרי העדיפויות.

 

יחימוביץ': המדינה מייבשת בכוונה גופים לפני רפורמה

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה שלחינם הופכים את שר הפנים, אלי ישי, לשק חבטות, כשהאשמה במצב שירותי הכבאות רובצת על משרד האוצר.

 

יחימוביץ' ציינה כי אם מבקר המדינה יתבקש לקיים חקירה נוספת של תפקוד שירותי הכבאות, יהיה עליו לבדוק פעם אחת ולתמיד את "הדפוס הקלוקל ומעורר החלחלה" שבו המדינה מייבשת בכוונה גוף כלשהו שהיא רוצה לחולל בו רפורמה והוא מתנגד לה.

 

"הורסים אותו כדי לאכוף עליו את השינוי", אמרה יחימוביץ' והזכירה מה שעובר על מנהל מקרקעי ישראל, התעשייה הצבאית, בתי הכלא ושירותי הכבאות. "זהו סוג של משחק, האוצר מייבש ומחכה שהגוף יבוא על ארבע ויתחנן שתבוצע ההפרטה שלו".

 

לדבריה, מי שהחליט השנה על תוספת התקציב לשירותי הכבאות לא בדק מה צריכים הכבאים ברפורמה מבחינת הציוד, והדבר המרכזי שעמד לנגד עיניו הוא לשבור את איגוד העובדים כחלק מהרפורמות. "כך נהפכים אזרחי המדינה קורבן למשחק האכזרי הזה", אמרה והוסיפה: "מה הקשר בין איגוד מקצועי לרכישת רכב כיבוי מודרני?".

 

גפני: הקטסטרופה כבר עלתה לנו ביוקר

בדיון שהתפתח קרא ח"כ יעקב אדרי (קדימה) לוועדת הכספים שלא לאשר את תקציב משרד הפנים אלא אם יגדל במלוא התוספת אותה מבקשים שירותי הכבאות לפיתוח השירותים ורענון הציוד השלמת הציוד החסר וגיוס כוח אדם הנדרש.

 

במהלך הדיון הופיע יו"ר וועדת הפנים, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) שהוועדה שלו חזרה והתריעה בעשור האחרון מספר פעמים על מצוקת שירותי הכבאות ועל האסון שעשוי להתרחש. הוא אמר שלא צריכים להקים וועדת חקירה, אלא יש לתת לשירותי הכבאות יותר תקציבים.

 

לדברי אזולאי, במצוקה התקציבית שבה נמצאים שירותי הכבאות, הם לא יוכלו לשלם את תוספת השכר האחרונה. עם זאת הוא הדגיש, כי הכבאים לא דורשים שכר אלא רק ציוד מספיק ומודרני כדי למלא את תפקידם כראוי.

 

בסיכום הדיון הודיע יו"ר הוועדה, משה גפני, שהוועדה לא תאשר את תקציב משרד הפנים בשנתיים הבאות מבלי לתת את התקצוב ההולם לפיתוח שירותי הכבאות מעל ומעבר למה שאושר עד כה. "לא נצביע עד שהבעיה לא תיפטר, הקטסטרופה הזו כבר עלתה לנו ביוקר".

 

ראש אגף התקציבים: המספרים מדברים בעד עצמם

חברי הכנסת חזרו תקפו את האוצר כאחד האחראים למצוקה והסערה גברה כאשר ראש אגף התקציבים ניסן, ביקש להדוף את הביקורות באומרו, "המספרים מדברים בעד עצמם". החכ"ים צעקו: "על איזה מספרים אתה מדבר?" ניסן השיב: "יש שינוי משמעותי בתקציב הכבאות על פי החלטה שקיבלה ממשלה".

 

את החכ"ים שתקפו אותו האשים "בחוסר הבנה מוחלטת בנושאים". החכ"ים צעקו בתגובה: "אל תחלק לנו ציונים", וניסן השיב: "לפני שעושים הון פוליטי תלמדו את החומר". החכ"ים הגיבו על כך: "אתם מנהלים את המדינה והאסון הוא על הראש שלכם".

 

ניסן ניסה להסביר דרישת האוצר לביצוע רפורמות: "אי אפשר לשפוך כסף בלי רפורמה, דו"ח נציבות הכבאות לפני שנתיים אומר שהמערך בזבזני בגלל הפיזור שלו בן 24 איגודי כיבוי".

 

על הטענות כאילו האוצר מייבש את הכבאים כדי להעביר את הרפורמה אמר ניסן: "כולנו חתומים על החלטת הממשלה שהתקבלה בעניין זה, ולמרות שהרפורמה טרם בוצעה הקצבנו לשירותים 100 מיליון שקלים".

 

יחימוביץ' השיבה: "הקצבתם את הכסף אחרי שקיבלתם את דו"ח מבקר המדינה שיפורסם מחר כדי להגן על עצמכם". ניסן לא הגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמעון רומח ואלי ישי
באדיבות נציבות כבאות והצלה
תקציב זעום לכיבוי מהאוויר
צילום: רויטרס
מומלצים