שתף קטע נבחר

מחקר ענק: אספירין מפחית את הסיכון לסרטן

20 שנים של מעקב, עשרות אלפי נבדקים ו-8 מחקרים שונים העלו: אספירין במינון יומי של 75 מ"ג מפחית משמעותית את הסיכון לסרטני ריאות, וושט, ערמונית, קיבה ומעי גס, ומפחית גם את סיכון התמותה מהם. התנאי: נטילת אספירין 5 שנים לפחות

אספירין יציל מסרטן? מחקר מקיף שנעשה באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה בשיתוף עם מוסדות אקדמיים נוספים, כלל אלפי מטופלים והתפרש על שני עשורים, מגלה כי שימוש ארוך טווח באספירין מונע מגוון סוגי סרטן - ריאות, הוושט, המעי הגס, הקיבה והערמונית. יש לציין כי אין זה המחקר הראשון שמצביע על סגולותיו של האספירין במניעת מחלות, אך זוהי הסקירה המחקרית ארוכת הטווח ביותר, עם מספר המטופלים הרב ביותר, שמצאה כי האספירין מגן מפני כמה מחלות סרטן. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי Lancet.

 

הפחתה משמעותית בסיכונים

כבר בחודש אוקטובר פרסמו ד"ר פיטר רות'וול ועמיתיו מאוקספורד את תוצאות ניתוחם של ארבעה מחקרים שהקיפו 14 אלף חולים. הנבדקים חולקו לשתי

קבוצות: קבוצה אחת נטלה מינון יומי של 75 מיליגרם אספירין, וקבוצת הבקרה טופלה בפלצבו (תרופה ללא חומר פעיל). החוקרים מצאו כי אלה שקיבלו אספירין הפחיתו את הסיכון שלהם ללקות בסרטן המעי הגס ב-24%. האספירין אף הוריד את סיכון התמותה שלהם ב-35%. 

 

במחקר החדש המתפרסם עכשיו, ד"ר רות'וול ועמיתיו בדקו את תוצאותיהם של שמונה מחקרים קליניים שכללו 25,570 איש. החוקרים מצאו כי במהלך תקופת המחקרים, שנמשכה כארבע שנים, סיכון התמותה צנח ב-21% ממחלות סרטן בקרב אלה שנטלו אספירין. 

 

אחר כמחצית מהנבדקים נמשך המעקב במשך 20 שנה - גם אחרי תום תקופת זמן המחקר המקורי. מהממצאים עלה כי לאחר נטילת מינון יומי של 75 מ"ג אספירין במשך חמש שנים, הופחת הסיכון ללקות בסרטן הריאות אצל לא מעשנים בשיעור של 32%, וסיכון מופחת למות מסרטן ריאות מסוג אדנוקרצינומה בשיעור של 30%. לאחר נטילת אספירין במשך עשר שנים, היתה צניחה של 40% בסיכון ללקות בסרטן המעי הגס וצניחה של 58% בסיכון ללקות בסרטן הקיבה. לאחר 15 שנים של נטילת אספירין באותו מינון, התגלתה הפחתה של 10% בסיכון ללקות בסרטן הערמונית. חשוב לציין כי ההגנה מסרטן כתוצאה מהשימוש באספירין החלה רק לאחר חמש שנות שימוש ויותר. לפיכך, משערים החוקרים כי האספירין פועל באמצעות האטה או עיכוב של שלבי המחלה הראשונים. 674 מתוך 25,570 הנבדקים מתו במהלך תקופת המעקב מסרטן.

 

באותם שמונת מחקרים נטילת אספירין הביאה גם לצניחה של 64% במספר מקרי התמותה מסרטן הוושט, ירידה של 58% במקרי סרטן הקיבה והפחתה של 49% בסיכון למות מסרטן המעי הגס. מנגד, לא נמצא כי אספירין מגן מפני סרטן הלבלב, שלפוחית השתן, הכליות, המוח או סרטני דם כמו לוקמיה. מינונים גבוהים יותר של אספירין לא שינו את התוצאות.  

 

מרכיב הפלא באספירין

לחוקרים עדיין לא ברור המנגנון שבעזרתו מצליח האספירין להפחית את הסיכון לסרטן. עם זאת, מחקרים קודמים שנעשו מאז שנות ה-70 בבעלי חיים ואף בצמחים, הראו כי המרכיב הפעיל של האספירין, חומצה סליצילית, מסוגלת לדכא גידולים.

 

אספירין שייך לקבוצת התרופות נוגדות הדלקת שאינן סטרואידים (NSADS). הוא מורכב מחומצה אצטיל־סליצילית, שמתערבת במנגנונים שונים הקשורים בדלקת ובקרישיות הדם. הוא משמש לשיכוך כאבים, הורדת חום, הקלת תסמיני דלקות פרקים ומניעת היווצרות קרישי דם. האספירין נמכר כמרכיב בתרופות שונות ותחת מותגים רבים שמכילים את החומר המקורי.  

 

האספירין מעכב שני אנזימים: האחד נקרא Cox-1 והוא אחראי על ייצור הריר (ששמו מוצין) שמגן על דופן הקיבה. השני נקרא Cox-2 והוא מווסת חומר כימי ששמו פרוסטגלנדין, שמווסת את חום הגוף, תחושת כאב ודלקת. בשנים האחרונות נמצא שהאפקט המגן של האספירין מתבטא בשני מישורים: הוא לא רק מסייע לדילול הדם, אלא גם מפחית את התהליך הדלקתי שנוצר בכלי הדם ותורם לחסימות בהם, מה שעלול לגרום להתקף לב ולשבץ מוחי.  

 

המינון שנקבע למניעת מחלות לב וכלי דם הוא 75 עד 325 מ"ג ליממה, אך כיום מקובל שהמינון האופטימלי הוא 100 מ"ג ליממה. מינון כזה נמצא בטוח, מפחית את סכנת הדימום במערכת העיכול ומצליח למנוע ביעילות מחלות לב וכלי דם בדומה למינון הגבוה.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלולת הפלא. אספירין
צילום: אביגיל עוזי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים