שתף קטע נבחר

נתניהו לקראת המבקר: להקים כוח כיבוי אזורי

יממה לפני פרסום דו"ח מבקר המדינה, שיצביע על כשלים וגם על האשמים, שולף ראש הממשלה רעיון חדש. הוא התקשר למנהיגים באזור, כולל הנשיא הפלסטיני ונשיא מצרים, והציע להקים כוח כיבוי אזורי. נציג יוון שקיבל תעודת הוקרה בבית הנשיא: "איך זה שאין לכם אפילו מטוס או מסוק כיבוי?"

צמרת הממשלה נכנסת לכוננות ספיגה לקראת דו"ח מבקר המדינה שיתפרסם בעוד יממה, יחשוף כשלים עמוקים ויסודיים בטיפול בשירותי הכיבוי וגם יצביע על האשמים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח היום (ג') עם ראש ממשלת יוון, נשיאי רוסיה ומצרים, מלך ירדן והנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, כדי לקדם הקמת כוח סיוע אזורי לכיבוי שריפות.

 

לדברי נתניהו, הסיוע הבינלאומי שניתן לישראל בשבוע שעבר צריך להוות מודל לשיתופי פעולה נוספים שיידרשו באזור. "באמצעות איחוד המשאבים והידע של מדינותיו נוכל להתכונן ולהגיב בצורה טובה הרבה יותר לכל אסון טבע. שיתוף הפעולה שהיינו עדים לו בשבוע שעבר מעל הר הכרמל צריך לתת תקווה לכל אלה המחפשים ורוצים שלום.

אני בטוח שטורקיה ועוד מדינות יצטרפו". נתניהו הציע לקיים פגישה ראשונה בנושא באתונה.

 

לא ברור כיצד יעמוד הפתרון של נתניהו במבחן המציאות, וכיצד תקבל ישראל סיוע ממדינות האזור בעת מלחמה.

 

הבוקר הוזמנו לבית הנשיא כ-250 הכבאים הזרים שסייעו לישראל להשתלט על האש, וקיבלו תעודת הוקרה. פרט לכבאים, הוזמנו גם טייסים, מומחים לשעת חירום והשגרירים בישראל מטעם אזרביג'אן, בולגריה, קרואטיה, קפריסין, מצרים, צרפת, גרמניה, יוון, הולנד, איטליה, ספרד, שוויץ, בריטניה, ארצות-הברית ורוסיה.


תודה לצוותים הזרים בבית הנשיא, ועקיצה יוונית (צילום: גיל יוחנן)

 

הנציג היווני, קפטן ניקולס מילאנס, אמר בפליאה: "ישראל ידועה בכל העולם בחיל האוויר המפותח שלה, לכן זה הפתיע אותנו שאין לה ולו מטוס או מסוק אחד שעוסק בכיבוי. השטח והסביבה דורשים למצוא תקציב לכך, כדי שלא תמצאו את עצמכם שוב בסיטואציה מביכה".

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר: "בשם מדינת ישראל, בשם הילדים, הנשים וההורים, אני רוצה להודות לכל אחד מכם שהגיע עם אומץ רב לעזור לנו. הרוח הייתה משוגעת, בעלת עוצמה רבה ונשבה בכיוונים שונים, ולמרות שהאש הגיעה לעיתים לגובה של אפילו 30 מטרים לא היססתם ללחום בה. אחרי פעמים רבות שבהם נחלצנו לסייע לאחרים בהתמודדות עם אסון טבע, הייתה זו הפעם הראשונה שבה נזקקנו אנו לעזרה. התקווה שלנו היא האמונה בכך שאם אנו מסוגלים להילחם באיתני הטבע, יש ביכולתנו לגבור גם על העוינות כדי להתאחד ולכונן שלום בין כל העמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריך כוח אזורי. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
כוח סיוע מנתניה. מרים פיירברג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים