שתף קטע נבחר

אלי ישי הוזמן לדיון על אסונות לאומיים - ונעלם

שר הפנים מתחמק ממתן תשובות, לפני פרסום דו"ח המבקר בנוגע למצב שירותי הכיבוי וההצלה. לאחר שהודיע כי יבוא לוועידת השלטון המקומי על אסונות לאומיים, בחר השר לא להגיע "מסיבות השמורות עימו". אחד מעוזריו: "הוא כל הזמן בדיונים"

לא לוקח אחריות, מתחמק ממתן תשובות. שר הפנים, אלי ישי, היה אמור לנאום היום בוועידת השלטון המקומי, העוסקת בהתמודדות עם אסונות לאומיים. אבל ישי, אחד מאלו שהאצבע המאשימה מופנית לעברם במחדל הכרמל, בחר לא להגיע - ולא להגיד לאף אחד. מנחה האירוע, אלכס אנסקי, אמר כי ישי החליט לא לבוא לוועידה מסיבות השמורות עימו והוסיף: "אם יש למישהו מידע אחר, דברו איתי".

 

בעקבות היעלמותו המסתורית של ישי, עלה שר האוצר, יובל שטייניץ, לנאום לפניו בוועידה במרכז הבינתחומי בהרצליה, שכותרתה היא "התמודדות עיר העתיד עם אסונות לאומיים".

 

גורם בכיר טען כי "שר הפנים השתפן ברגע האחרון. הנשיא, שר האוצר וראש הממשלה משתתפים, ורק שר הפנים לא הגיע לכנס שנמצא בתחום אחריותו. זו הפעם הראשונה מזה עשור ששר הפנים אינו מופיע בוועידה השנתית. הוא מת מפחד מדו"ח המבקר". הדו"ח, שיתפרסם מחר, יצביע על הכשלים ועל האשמים במחדל שירותי הכבאות.
 
בלשכתו של ישי אישרו כי השר חזר על עקבותיו לאחר שכבר היה בדרך לכינוס, וכעת הוא נמצא בפגישה בירושלים. "מטבע הדברים, בימים שאחרי האסון הוא נמצא כל הזמן בדיונים וישיבות", ניסה לתרץ אחד מעוזריו. "אנחנו לא יודעים אם בסוף הוא החליט להופיע בפני ועידת השלטון המקומי או לא. השאלה היא על מה הוא יצטרך לוותר ביום כזה, אם בכלל, כדי להגיע לשם".
 

האסון הלאומי האחרון המחיש את הקושי של ישראל בהתמודדות מול איתני הטבע. הכבאיות הישנות, המחסור בכוח אדם והחוסר במטוסי כיבוי תרמו לשריפה הגדולה והקטלנית בתולדות ישראל, שגבתה את חייהם של 42 איש, הרסה בתים רבים והפכה את הכרמל הירוק לשחור. בוועידת השלטון המקומי דנים בכירים בפוליטיקה, באקדמיה ובמשק הישראלי בהתמודדות עם אסונות לאומיים.

 

פרס: "ההבדל בין מזרח תיכון חרוך לירוק - השלום"

הנשיא שמעון פרס, שקיבל את פרס אות יקיר השלטון המקומי עם פתיחת הוועידה, אמר שהוכח כי "נרגילה אחת יכולה לעשות שריפה כזאת נוראה, שלא נדבר על טילים, גם הם יכולים לשרוף שדות. ההבדל בין מזרח תיכון חרוך למזרח תיכון ירוק זה שלום". הוא התייחס גם למחסור במים ואמר: "צריך לא רק כבאים של המזרח התיכון, אלא מים של המזרח התיכון. אין לנו ברירה".

 

פרס שיבח את אנשי כוחות הביטחון, שפעלו ללא הרף בזמן דליקת הענק: "השריפה עשתה בנו נזק עצום, אבל גם העירה עם שאני לא מכיר כמוהו. בימים האלה היינו עם אחר - מכבאים, דרך שוטרים, טייסים, הנער בן ה-16 ומפקדת משטרת חיפה, שנהרגה אף היא באסון. אני רוצה להביע את הערכתי העמוקה גם לאלו שעזרו למפונים".


פרס בוועידת השלטון המקומי: "בימים אלה היינו עם אחר" (צילום: עידו ארז)

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר: "נפעל עם ראשי הערים והמועצות המקומיות לשיקום מי שנפגע במהירות האפשרית ובצורה יעילה יותר מכפי שהיה במקרים קודמים. כל הוצאות פינוי התושבים יזכו לשיפוי מטעם האוצר. לא ניתן שיישוב בארץ ישראל יימחק שוב בגלל אסון טבע".

 

בהתייחס למצב שירותי הכבאות, אמר שטייניץ: "אנו משוכנעים מזה 15 שנה שצריכה להיות רפורמה מבנית מקיפה בשירותי הכיבוי. זו גם המלצה שחזרה כמה פעמים בדו"חות המבקר. הגיע הזמן לבצע את המהלכים הללו ואחרי הדו"ח מחר אני משוכנע שהדברים יבוצעו".

 

רייכמן: "חשוב שלא נחכה לאסון נוסף"

נשיא המרכז הבינתחומי, אוריאל רייכמן, ציין בפתח הוועדה: "פרשת השריפה בכרמל מחייבת לא רק התייחסות לכבאות אלא לראייה יותר רחבה. אנו צריכים לשאול את עצמנו כיצד ממשלות ישראל פועלות בצורה כזאת מול שורה של ועדות חקירה והצעות של אנשי מקצוע ומכתבים ללא סוף של רומח שדרש לתקן. חשוב שלא נחכה לאסון נוסף, אלא חובת השלטון היא לעמוד בפני הדברים".

 

מספר חברי כנסת כבר קראו השבוע להתפטרותו של ישי בעקבות האסון בכרמל, נוכח העובדה שכוחות הכיבוי הנמצאים באחריותו המיניסטריאלית, לא היו ערוכים להתמודדות שכזו. למעלה מ-40 אלף דונם של חורש טבעי עלו באש בסוף השבוע, וכמעט ארבעה ימים חלפו בטרם הצליחו הכבאים להשתלט על השריפה. "משרד הפנים ושר הפנים אינם גורם חלש וחסר השפעה, ובנושאים אחרים שהיו קרובים ללבו של השר

ומפלגתו, הם ידעו לתבוע את שרצו", ציין אתמול ח"כ ניצן הורוביץ, בדיון מיוחד בכנסת שהוקדש למחדל השריפה.

 

בינתיים, כחלק מהשלב הראשון של הפקת הלקחים, החלו בממשלה לפעול להקמת מערך כבאות לאומי. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קבע צוות בראשותו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, שיעסוק בגיבוש פתרונות ארוכי טווח לשיקום הכרמל ולמניעת אסון נוסף.

 

במקביל, מאיצים במשרד לביטחון הפנים את הקמת מערך הכבאות המחודש באחריותם. הנושא כבר עלה בפגישה בין ישי לשר יצחק אהרונוביץ' לפני כמה שבועות, ועקב הלחץ הציבורי מימוש התוכנית מתקדם כעת בהילוך גבוה. להערכת גורמי מקצוע, יגובה המהלך בתקציב של כמיליארד שקלים. 

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 07/12/2010 17:02

 

בהכנת הכתבה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי בביקור בעוספיה. הבריז
צילום: אבישג שאר-ישוב
מאמצי הכיבוי בכרמל. לא מוכנים
צילום: מורן מעיין, ג'יני, קק"ל
מומלצים