שתף קטע נבחר

טייסת ע"ש הנער שנספה? 'מי בכלל אמר שתקום'

גורמים ביטחוניים הופתעו מהצהרת נתניהו כי טייסת כיבוי עתידית תיקרא על שם אלעד ריבן ז"ל שהתנדב ככבאי, ואמרו כי עד כה טרם גובשה אפילו תוכנית להקמת טייסת כזו. גם אם תקום, הבהירו, לא נהוג לקרוא טייסות על שם אישים שמתו

במערכת הביטחון ובצה"ל הופתעו אמש (יום ג') לשמוע את הצהרתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיה טייסת הכיבוי שעתידה לקום תיקרא על שם אלעד ריבן, הנער שהתנדב ככבאי ונספה באסון הכרמל. "בשלב הזה מוקדם מאוד לדבר על שמות לטייסת, כי בכלל לא ברור אם היא תקום ובאיזה אופן", אמר גורם ביטחוני ל-ynet.

 

אותו גורם אמר כי "נדמה שלמצוא שם זה הדבר הכי פשוט, אבל לפני זה יש עוד עבודה רבה". גורמים אחרים רמזו כי גם סוגיית השם אינה יכולה להיקבע ללא דיון מסודר, "ויש לעמוד בכללים".

 

במערכת הביטחון כבר החלה באופן רשמי עבודת מטה, שתכליתה לבחון יצירת יכולת כיבוי בעזרת מטוסים. מדובר בסדרת דיונים שבהם לוקחים חלק נציגי משרד הביטחון, צה"ל וחיל האוויר, ותכליתה לבחון שורה של רעיונות סביב השאלה כיצד ליישם הלכה למעשה יכולת כיבוי, בין שבאמצעות רכישת מטוסים חדשים, הוספת ייעוד מסוג זה לכלי טיס קיימים או דרכים אחרות. בסוף התהליך, כנהוג, יובאו הרעיונות - על השלכותיהם השונות - להחלטת הדרג המדיני.


אלעד ריבן ז"ל (משמאל) באחד מאימוני הכיבוי

 

גורמים בחיל האוויר הבהירו כי לכל רעיון שיצוץ יש שורה ארוכה של השלכות, הן תקציביות והן בתחומים אחרים. כך, למשל, רכישת מטוסי כיבוי חדשים תחייב הקמת מערך שלם וחדש בחיל האוויר, שכרוך בקיומם של ציוד קרקע, טכנאים, אנשי צוות וכדומה. לפיכך, לפי שעה אין כל ודאות שההחלטה הסופית שתתקבל אכן תהיה על הקמת טייסת חדשה.

 

יעברו חודשים עד לרעיונות ממשיים

"אנחנו נמצאים רק בשלב סיעור המוחות", אמרו במערכת הביטחון, "מעלים רעיונות, פוסלים את מה שנראה לא רלוונטי, ומקדמים אפשרויות אחרות. זה תהליך מאוד מורכב, אין פה פטנטים, ולכן לא זה הזמן לדון בשמות, בטח למשהו שלא קיים, אפילו לא כתוכנית".

 

במהלך הטיפול בשריפה בכרמל, העריך קצין בכיר בחיל האוויר כי הקמת טייסת מהסוג שבו דנים כעת, עשויה להימשך

לפחות שנה וחצי. גורם ביטחוני הזכיר כי מעבר לתוכניות, יהיה צורך גם בתקציבים, וכרגע מעבר לבדיקות שעושים לא הונח כסף על השולחן. "יעברו כמה חודשים עד שיהיו רעיונות ממשיים", אמר הגורם.

 

בצה"ל ציינו גם כי טייסות אינן נקראות על שם חללים או אישים שהלכו לעולמם. "גם בנושא הזה יש כללים שלא כדאי להפר, אבל באמת שעוד חזון למועד", אמרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלעד ריבן ז"ל. רץ לאש, ונלכד בלהבות
נתניהו. "אנחנו רק בשלב סיעור המוחות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים