שתף קטע נבחר

ארה"ב נכשלה, הפלסטינים הולכים על האו"ם

ההודעה על כשלון המגעים מול ישראל להקפאה - לצד הבטחה להמשיך במגעים - מרתיחה את הפלסטינים. יו"ר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר ש"ישראל רק תוכל לבזבז עוד זמן", וקבע שזו העת לפנות למסגרת הרחבה יותר של הקהילה הבינלאומית

תוכנית חידוש השיחות דרך ההקפאה נכשלה, הפלסטינים תוקפים את ארצות הברית - ומצהירים שיאיצו את הצעדים בדרך למדינה בהכרה בינלאומית. המאמץ האמריקני מיצה את עצמו, אמר הבוקר (יום ד') מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עסד רבו, "ועלינו לגשת למסגרת היותר רחבה של הקהילה הבינלאומית".

 

עבד רבו, שנמצא עם אבו מאזן בביקור ביוון, הטיל ספק בהודעה האמריקנית כי למרות הכישלון יימשכו המאמצים לחדש את המשא ומתן בין הצדדים. "לא ברור כיצד מתכוונת ארה"ב להצליח במקום שבו היא נכשלה עד כה, והיא נכשלה בעיקר בגלל המדיניות הישראלית".

 

אחרי ההודעה האמריקנית כי נכשל הניסיון לחדש את המשא ומתן הישיר, בוושינגטון אמרו כי הם שוקלים לחדש את השיחות הבלתי-ישירות. ל-ynet נודע כי גורמים ישראלים בוחנים אפשרות להציע נסיגה צבאית נוספת לפלסטינים, והעברת סמכויות ביטחוניות לרשות הפלסטינית. אבל עבד רבו ממש לא תולה בכך תקוות.

 

"פתח לבזבוז זמן" 

"במקום שארה"ב תכריז על ישראל כמי שאחראית לכשלון המגעים, נותן הממשל האמריקני לישראלים פתח לבזבוז עוד זמן באמצעות הקריאה לחידוש המגעים", הוא אמר.

 

מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, שעמדתו מייצגת את ההנהגה הפלסטינית הרשמית, טוען שהכישלון מוכיח כי המאמץ האמריקני הבלעדי מיצה את עצמו, "ועלינו לגשת למסגרת היותר רחבה של הקהילה הבינלאומית" - בכוונה לעצרת הכללית של האו"ם ולמועצת הביטחון.

 

בהקשר זה הביע עבד רבו את פליאתו מהעובדה שהממשל האמריקני מגנה את ההכרה של ברזיל וארגנטינה במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967.

"לא ברור כיצד במקום להתעסק במדיניות הישראלית המכשילה את המאמץ האמריקני, בוחרים בארה"ב דווקא לגנות את ברזיל ואת ארגנטינה על הכרתם במדינה פלסטינית עצמאית".

 

בימים הקרובים, אמר הבכיר הפלסטיני, יתקיימו התייעצויות פנימיות וכן שיחות עם מנהיגים ערבים כדי לגבש את עמדתם בסוגיה המדינית. כבר היום אמור אבו מאזן לצאת לפגישות בקהיר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
עבד רבו
צילום גלי תיבון
המאמץ מיצה את עצמו. אובמה וקלינטון
צילום: AP
מומלצים