שתף קטע נבחר

פרס גינה את רבני הערים: "משבר מוסרי ויסודי"

הנשיא הצטרף לרה"מ וגינה את הרבנים שקראו לא למכור או להשכיר דירות לערבים. בכנסת ח"כ א-סנע התפרץ לעבר השר אלי ישי וכינה את הרבנים "חלאת המין האנושי"

הנשיא שמעון פרס גינה הבוקר (יום ד') בחריפות את חמישים רבני הערים שקראו לא למכור או להשכיר דירות לערבים. "הודעת הרבנים יוצרת משבר מוסרי ויסודי בישראל הנוגע למהותה ולתוכנה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמר פרס.

 

"איני רואה סתירה בין דמוקרטיה ליהדות", אמר הנשיא, "כל אדם נברא בצלם אלוקים - זה אחד מעיקרי היהדות והבסיס לדמוקרטיה". הוא קרא לשמור על אופייה האמיתי - "הדמוקרטי, היהודי, השוויוני" - של מדינת ישראל. 

 

הסוגייה עלתה היום גם במליאת הכנסת. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הוציא את ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) מהמליאה, לאחר שכינה את הרבנים "חלאת המין האנושי" וטען כי הם "אינם רבנים אלא גזענים".

 

ח"כ א-סאנע פנה לשר הפנים אלי ישי שהיה על דוכן הכנסת, ושאל אותו מדוע אינו מגנה את

הרבנים. ישי השיב לו כי ברשות הפלסטינית מוציאים להורג מי שמוכר בתים ליהודים, וא-סנע ענה בתגובה: "אנו בישראל והחוק אוסר הסתה לגזענות".

 

גם ביד ושם הגיבו למכתב הרבנים על איסור מכירה והשכרת דירות לערבים: "פגיעה חמורה בערכי היסוד של חיינו כיהודים וכבני אדם במדינה דמוקרטית. ניסיון העבר מלמד אותנו עד כמה חשובים ומאידך עד כמה שבירים הם הערכים הבסיסיים של קיום הדדי וכבוד לאחר. אנו יודעים שהעם היהודי, שידע סבל ורדיפות וחווה נידוי ושלילת זכויות יסוד, ביטא את עמדתו בנושאים אלו גם בקולות אחרים מאלו הנשמעים היום בגילוי הדעת".

 

אתמול גינה ראש הממשלה את הרבנים. "אם מישהו היה אומר 'לא למכור דירה ליהודים', היינו מתקוממים על כך", אמר נתניהו במהלך חידון התנ"ך למבוגרים. "אסור שדברים אלה ייאמרו, לא על יהודים ולא על ערבים". ראש הממשלה הוסיף כי "מדינת ישראל דוחה דברים אלה על הסף". גם שר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, הביע התנגדות לפסק ההלכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. מוטרד
צילום: רויטרס
"גזענים ולא רבנים". א-סנע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים