שתף קטע נבחר

ישי שלף את חוק הכיבוי ותקף את האוצר

אחרי האסון, החוק שנגרר שנים עבר בקריאה טרומית, אבל עשוי להיקבר בוועדה. בדיון במליאה - רגע לפני פרסום דו"ח המבקר החריף - האשים שר הפנים את שר האוצר: "צריך את ההסכמה של האוצר בכל דבר. באף מדינה מתוקנת אין קשר כזה"

רגע לפני פרסום הדו"ח החריף של מבקר המדינה, הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק של ש"ס, שנועדה ליישם מסקנות ועדה מ-1998 לשיפור מערך הכבאות. 41 חברי כנסת תמכו בהצעה ואיש לא התנגד, אולם עדיין לא ברור אם החוק שעוכב שנים ארוכות ונשלף לפתע, יזכה כעת לקידום נוסף.

 

ההצעה הוגשה על-ידי ח"כ דוד אזולאי, וש"ס דרשה להעלותה לדיון דחוף בעקבות שריפת הענק בכרמל שגבתה את חייהם של 42 בני אדם. שר הפנים אלי ישי, שבתור הממונה על שירותי הכבאות ספג ביקורת חריפה, הסביר את הצעת החוק וניסה לגלגל את האחריות לפתחו של שר האוצר, יובל שטייניץ. לטענתו, משרד הפנים מנסה להעביר כבר שנים רבות את ההצעה, אולם "האוצר תמיד מגביל את התקציב ברפורמה ובזכות ההתארגנות".

 

"בכל המדינות המתוקנות בעולם אין את הקשר הזה", טען שר הפנים, "אפשר גם להעביר את החוק ולאפשר את ההתארגנות לכבאים. לא הייתה פעם אחת ששבתו. היתה פעם אחת וזו היתה זעקה אמיתית כשבאמת כלו כל הקיצין".

 

דבריו של ישי נאמרו שעות ספורות לפני פרסום דו"ח חמור של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בנוגע להיערכות שירותי הכבאות. ההצעה המכונה "חוק שירות הכבאות והחילוץ" אמורה להפוך את מכבי האש לשירות ממלכתי, ומיישמת

את המלצות דו"ח ועדת גינוסר מ-1998 - בין היתר הכפפת מכבי האש לגוף ארצי במקום לרשויות המקומיות.

 

כעת אמור החוק לעבור לוועדה שתכין אותו לקריאה ראשונה, אולם עד כה לא אישרה הממשלה את תמיכתה בו. "בוועדת הפנים יהיה דיון מפורט בהצעת החוק", אמר ישי, "אין הסכמה, צריך את ההסכמה של האוצר בכל דבר. אני מעריך שבוועדת הפנים של הכנסת, חבריי חברי הכנסת, תגבשו את הצעת החוק, תגישו את השינויים שמתבקשים ותגישו הצעה ממשלתית ובה אני מניח שיהיו גם שינויים על-פי הדרישה של הממשלה".

 

בתוך כך קורא יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת הנגב, שמוליק ריפמן, לכל ראשי הערים, המשמשים כיושבי ראש איגודי הכבאות, להתפטר מיידית מתפקידם.

 

"ראשי איגודי הכבאות כיום הם ראשי ערים. כולם בעלי ידע ונסיון בעניינים המוניציפאליים, אך אין להם את הידע הנדרש לטיפול בתחום הכבאות. כפי שביקשתי, התרעתי והזהרתי בעבר - רק רשות ממלכתית שתאגד תחתיה את כל שירותי הכיבוי בישראל, תוכל למנוע את האסון הבא".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. "האוצר תמיד מגביל"
צילום: צפריר אביוב
שטיניץ. תחת מתקפה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים