שתף קטע נבחר

עכשיו הוא נזכר: ישי מקדם חוק לשדרוג הכבאים

שר הפנים מנסה בכל דרך להוכיח שהוא פועל למען שירותי הכיבוי שהוזנחו. הצעת חוק ליישום מסקנות מ-98' עוכבה על-ידי הממשלה, וכעת נשלפת בבהילות. "עכשיו הוא מאמין שתהיה תמיכה", הסבירו בלשכתו. למרות דרישת נתניהו, ישי מתעקש: נקדם ועדת חקירה ממלכתית

מה באמת בוער לשר הפנים אלי ישי? רק אחרי השריפה הרת האסון שגבתה 42 קורבנות בכרמל, הורה השר מש"ס לחבר הכנסת ממפלגתו דוד אזולאי, להגיש להצבעה בכנסת את החוק שבא ליישם מסקנות ועדה מ-1998 לשיפור מערך הכבאות. ישי טוען שהוא פועל בעוד אחרים בממשלה מתמהמהים, אבל על רקע הוויכוח בנושא ועדת חקירה ממלכתית המהלך הבהול מעורר תמיהה נוספת - מדוע רק עכשיו הוא נזכר?

 

אסון הכרמל - עמוד מיוחד ב-ynet

 

שר הפנים, המותקף קשות בעקבות האסון הכבד בכרמל, ממשיך לנסות להוכיח שש"ס עושה את הכל לשדרוג שירותי הכבאות בישראל, שנחשפו במערומיהם בשריפת הענק.

ל-ynet נודע כי אתמול (יום ב') פנה ישי בדחיפות לנשיאות הכנסת, כדי שתעלה לקריאה טרומית את הצעת "חוק שירות הכבאות והחילוץ" של ח"כ אזולאי. ההצעה הופכת את מכבי האש לשירות ממלכתי, ומיישמת את המלצות דו"ח ועדת גינוסר מ-1998 - בין היתר הכפפת מכבי האש לגוף ארצי במקום לרשויות המקומיות.

 

אזולאי, בעבר סגן שר הפנים וכיום יו"ר ועדת הפנים בכנסת, מנסה לגלגל את ההצעה כבר כמה שנים. ב-11 ביולי היא הועלתה לוועדת השרים לחקיקה, בניסיון להקנות להצעת החוק הפרטית תמיכה ממשלתית, שבלעדיה כמעט ולא ניתן להעביר אף יוזמה. החוק נפסל, אך ערר של שר הפנים ישי על ההחלטה למליאת הממשלה הביאה לאישורו.


הכישלון יישאר יתום? (צילום: מתי אלמליח)

 

בהחלטת הממשלה ב-18 ביולי נקבע שהצעת החוק של אזולאי אכן תזכה לתמיכת הממשלה, בהסתייגות משמעותית מאוד: הממשלה תתמוך בה בקריאה טרומית, ואזולאי יעכב אותה לאחר מכן עד להצעת חוק שהממשלה עצמה תגיש - אז השתיים יצורפו ויזכו לתמיכת כל הצדדים. האישור בממשלה התקבל לקראת סוף מושב הכנסת הקודם, ומאז חזרה הכנסת מפגרת הקיץ באוקטובר, לא הונח החוק על שולחן הכנסת לקריאה טרומית כפי שסוכם.

 

עילת העיכוב, לטענת ש"ס, היא שהצעת החוק הממשלתית לא הושלמה - בין היתר, מכיוון שהאוצר תבע את ביטול אפשרות השביתה של הכבאים המשודרגים למעמד ממלכתי. כולם התמהמהו, ואז הגיע אסון הכרמל ששם את ישי על המוקד, כשהוא נתבע להתפטר.

 

נתניהו התהדר, רוב הכסף לא עבר

עכשיו, אחרי כיבוי האש, ישי דרש לפתע מאזולאי להעלות מיד את החוק להצבעה בקריאה טרומית. בלחצו של יו"ר ש"ס, הורדה הצעת חוק אחרת של המפלגה מסדר היום של מחר, וחוק הכיבוי יעלה.

"אחרי שראה שהממשלה אינה מקדמת את החוק החשוב הזה, שר הפנים מאמין שעכשיו על רקע האסון בכרמל, יזכה החוק הפרטי לתמיכה הנדרשת", הסבירו בלשכתו.

 

אם תעמוד ממשלת נתניהו בהתחייבותה, הרי שהקואליציה תצביע בעד הצעת החוק של אזולאי בקריאה הטרומית ביום רביעי. אלא שבלא סיכום חיובי עם ראש הממשלה, לא יוכלו ישי ואזולאי להציג את החוק לאישורים הדרושים בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית. כך שגם כאן, הכדור עובר לנתניהו: רק אם ידרוש, אנשיו יכינו את ההצעה הממשלתית המדוברת.


ישי וכבאים בעוספיה. הקרב על הקרדיט (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

כל סיפור החוק שנשלף רק אחרי האסון מתרחש על רקע דרישת ישי לוועדת חקירה ממלכתית לאסון הכרמל, למרות התנגדות נתניהו. גם שר הביטחון אהוד ברק יישר קו עם ראש הממשלה,

אשר התקשר לשר הפנים בדרישה שיוותר על הדרישה ויקבל "אפשרויות אחרות" לבדיקה, אולם ישי לעת עתה מתעקש - ומבטיח שגם נציג ש"ס בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שיכולה להקים ועדה ממלכתית, יתמוך בצעד כזה.

 

גם נתניהו התהדר בימים האחרונים בהעברת 100 מיליון שקל לכיבוי בניגוד לממשלות קודמות, אך מתברר שעשה זאת רק אחרי שמבקר המדינה הודיע שהוא חוקר את הנושא ועתיד לפרסם ממצאים קשים במסגרת דו"ח מעקב על אי-יישום מסקנות דו"ח קודם מ-2007, בעקבות מלחמת לבנון השנייה. רוב התקציב כלל לא הועבר לבסוף, על פי אחת הטענות בשל מצוקה תקציבית של משרד הפנים, שהיה אמור לספק כ-35 מיליון שקלים, ובשל חסר קשה בקופה של הרשויות המקומיות שהיו אמורות להשתתף במימון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. לינץ' ציבורי?
צילום: אבישג שאר-ישוב
צילום: גיל יוחנן
אזולאי. ההצעה נתקעה
צילום: גיל יוחנן
מנזקי השריפה
צילום: שחר לאודון
מומלצים