שתף קטע נבחר

אטיאס מזהיר מרעידת אדמה: "תמ"א 38 נכשלה"

על רקע שריפת הענק בכרמל אמר שר השיכון כי צריך לחשוב על סכנות לפני שהן מתרחשות. "70 אלף מבנים בבקעת הירדן נמצאים בסכנת קריסה", אמר השר שהודה כי תוכנית הממשלה לעידוד תושבים לחיזוק בתיהם נכשלה. "דרשנו לאפשר ליזמים לחזק מבנים בפריפריה תמורת אחוזי בנייה במרכז, אך זה נתקע"

האם נבחרי הציבור הפנימו את לקחי השריפה בכרמל והחלו להתייחס למחדלים וליקויים עוד לפני התרחשותם של אסונות? מדברים שאמר היום (ד') שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס בוועידת השלטון המקומי בהרצליה, עולה כי לפחות הוא לקח את הדברים לתשומת ליבו.

 

  • במקרה של רעידת אדמה בישראל: איש איש לנפשו

 

"אנחנו צריכים לחשוב על סכנות לפני שהן מתרחשות והנושא שמדיר שינה מעיני רבים עוד יותר משריפות הוא רעידות אדמה", אמר אטיאס. "זה לא מספיק חזק על סדר היום וחשוב שלא נבכה אחר כך על חלב שנשפך - כיוון שמדובר בפיקוח נפש".

 

לדבריו, "אני לא מדבר על חיזוק מבני הציבור כי זה הדבר הפשוט יחסית. אני מדבר על כ-70 אלף מבנים בבקעת הירדן שנמצאים בסכנת קריסה. תמ"א 38 (התכנית הממשלתית לעידוד תושבים לחיזוק בתיהם – ת.ג) נכשלה".

 

"שהמרכז יסבסד את הפריפריה"

אטיאס חזר והדגיש כי התוכנית נכשלה ואמר כי "אם תוך חמש שנים אושרו רק 93 תכניות בנייה, זה לא נקרא שהתכנית עובדת. אנחנו ביקשנו לשנות את התכנית, ונענו רק לחלק מהבקשות שלנו. משרד המשפטים לא נענה לדרישה שלנו להקטין את מינימום הדיירים הנדרשים לאשר בנייה".

 

שר השיכון הוסיף: "במצב הקיים, אם יש שלוש משפחות בשיכון שלא רוצות שיפוץ, הוא לא ישופץ. בנוסף, דרשנו לאפשר ליזמים לחזק מבנים בפריפריה תמורת אחוזי בניה במרכז. נכון, זה סבסוד צולב. שהמרכז יסבסד את הפריפריה – מה קרה?".

 

אטיאס, שדיבר לפני עשרות ראשי רשויות מקומיות אמר: "העניין הזה תקוע בגלל התנגדות של ראשי רשויות (במרכז הארץ – ת.ג) הם אומרים שזה ייצור להם פקקים ויעמיס על מערכת החינוך שלהם. הם צודקים , אבל מה לעשות, אנחנו לא חיים בעולם אידיאלי. לא יקרה אסון אם יבנו לתושבי ראשון עוד כמה דירות מעל הגג בשביל להציל חיי אדם בבית שאן".

 

אטיאס התייחס בדבריו לתיקון שהוא דורש לבצע בתמ"א 38, שיאפשר ליזם לחזק שני מבנים – אחד במרכז ואחד בפריפריה- ויאפשר לו לקבל הטבות גדולות יותר על המבנה שהוא בונה במרכז, כלומר אחוזי בנייה גדולים יותר, תמורת השיפוץ שהוא מבצע בפריפריה.

 

השינוי הזה לא מתקדם היום בשל התנגדות משרד הפנים, הנובעת מהתנגדותם של ראשי רשויות במרכז. במשרד השיכון טוענים שבכך הוא מונע שיפוץ חיוני ומסובסד של אלפי מבנים מסוכנים בבקעה.

 

בוחבוט לאטיאס: "שלא יפטרו אותך"

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שנשא גם כן דברים אירוע, האיץ באטיאס להיאבק למען קידום הנושא ורמז שכדאי לו לעשות זאת כדי לא להיקלע למצב אליו נקלע ראש הסיעה שלו, אלי ישי, שסופג ביקורת על כך שלא קידם את שיפור שירותי הכיבוי.

 

"אטיאס, אתה צעיר ומוכשר, ויש לך עתיד בפוליטיקה", אמר בוחבוט. "אל תיתן להם לשלוח אותך הביתה. אם אתה לא מעמיד את הנושא של רעידות האדמה במרכז סדר היום ודואג לרשויות המקומיות לתקציב לחיזוק מבני ציבור - אתה לא ראוי להיות שר".

 

בוחבוט הוסיף: "אל תכתוב מכתבים ותגיד אחר כך 'אמרתי' - אלא קום, צעק ודרוש ותנצל את העובדה שהמפלגה שלך היא לשון מאזניים. תקשיב לי, כי כל אזהרה של מרכז השלטון המקומי התממשה".

 

משרד המשפטים: טענה בעלמא

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "משרד המשפטים יזם את חוק המקרקעין (חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה) במסגרת ההיערכות הממשלתית הכוללת. לפי חוק מיוחד זה , ובין היתר, ניתנה האפשרות לקדם ביצוע של עבודות חיזוק במקביל לתוספת יחידות הדיור, כפי שמאפשרת התמ"א, אם 66% מדיירי הבית המשותף שלהם 66% מהרכוש המשותף מבקשים ובכפוף לתנאים נוספים.

 

"זאת, בשל האינטרס הציבורי המובהק שבחיזוק מבנים, ובניגוד למצב המשפטי הרגיל שלפיו פעולות מהותיות ברכוש המשותף בבית משותף מחייבות הסכמה של כל הדיירים".

 

עוד נמסר כי "במסגרת הדיונים על חוק ההסדרים לשנים 2011- 2012 פנה ממשרד האוצר וביקש לחוקק הקלות נוספת בתנאים שבחוק החיזוק. משרד המשפטים, בהתאם למדיניות שנדונה לאורך תקופה ארוכה, הסכים לקדם חלק מההקלות המבוקשות.

 

"עם זאת, וביחס לדרישה להפחתה נוספת של הרוב הנדרש לקידום מימושה של התמ"א, נמצא כי הפחתה כאמור עלולה לגרום לפגיעה בלתי מידתית ובלתי נדרשת בזכות הקניין של הפרט. זאת, בין היתר, על רקע העובדה כי הטענה שלפיה אחוז ההסכמות הנדרש הוא המונע את מימוש התמ"א נטענה בעלמא".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מאיה קופרמן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
שלמה בוחבוט
צילום: מתי אלמליח
מומלצים