שתף קטע נבחר

ישי מתגונן אחרי הדו"ח: האחריות של כולם

"האחריות נופלת בראש ובראשונה על שר הפנים", קבע מבקר המדינה בדו"ח על מצב שירותי הכיבוי. ישי כינס מסיבת עיתונאים כדי להגיב וטען: זה מחדל מתמשך של כל הממשלות, אם לא הייתי חרדי, היו אומרים שהתרעתי

יוצא להגנה: אחרי שעמד בראש האשמים במחדל הכיבוי הגדול כפי שתואר בדו"ח החמור של מבקר המדינה, שר הפנים אלי ישי כינס אחר הצהריים (יום ד') מסיבת עיתונאים בלשכתו. "הדו"ח הדגיש שזהו מחדל מתמשך של כל הממשלות לדורותיהן, ונתן רוח גבית לכל ההתרעות שלי ולפועלי מיום כניסתי למשרד", הוא טען, והדגיש שמדובר בלינץ' תקשורתי.

    

ישי הזכיר את קביעת המבקר לפיה "לא היה נכון ואין להתנות את העברת התקציב בביצוע הרפורמות כפי שהתנה האוצר. אסור להפוך את הכבאים לבני ערובה. אני יכול להביע את דעתי, להילחם, להיאבק, לזעוק, אך בסופו של דבר האוצר מתנגד, הממשלה לא מאשרת, והאחריות מוטלת על השר".

 

לטענתו, "דרישתי ל-672 מיליון שקלים להשלמת חוסרים בתקציב הכבאות לא אושרה, ובמקומה אושרו רק מאה מיליון שקל, כש-40 מיליון מהאוצר, 30 ממשרד הפנים, 30 מהרשויות המקומיות. יש לציין כי זו פעם ראשונה במהלך השנים האחרונות שאושרו מאה מיליון למערך הכבאות וההצלה".

 

עוד כתבות וניתוחים מדו"ח המבקר:

 

ישי הזכיר ישיבה של ממשלת שרון ב-2002. "אז התחננתי, באתי לממשלה וזעקתי - לא לקבל את ביטול הכיבוי האווירי. לצערי הרב כולם תמכו, כאילו זו הצעת חוק דתית". בהמשך, השר טען ש"אם לא הייתי חרדי - היו אומרים שהתרעתי וניבאתי את העתיד". 

 


"התחננתי וזעקתי לא לבטל את הכיבוי האווירי" (צילום: גיל יוחנן) 

 

שר הפנים חזר על הטענה שנעשה לו "לינץ' תקשורתי" בעקבות אסון הכרמל, ואמר כי הייתה נגדו "הסתה נוראית". במסיבת העיתונאים השתתף גם נציב הכבאות, רב-טפסר שמעון רומח, שנחלץ להגנתו של ישי ושיבח את תפקודו. לדבריו, "מעולם לא היה שר פנים, בתקופה שאני משמש בתפקיד הזה, שהביא למערך תקציב גדול פי עשרה מאשר כל התקציב השנתי להצטיידות".

 

בראש ובראשונה משרד הפנים

38 עמודי הדו"ח של השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס אינם מותירים מקום לספק - ממשלת ישראל הפקירה את אזרחיה. "העובדה שהטיפול בבעיה - של סגן ראש הממשלה ושר הפנים, מר אלי ישי, בשיתוף משרד האוצר ומשרד הביטחון - התמשך מאוד ולא תרם לקידום פתרונות מעשיים ותוכניות משולבות, היא בגדר כשל שמשמעותו הפקרת האוכלוסייה האזרחית בעת חירום".

 

בדו"ח החמור מסמן מבקר המדינה את ישי כאחראי המרכזי, וכך כותב: "אני מוצא לנכון להתריע בפני ממשלת ישראל וראש הממשלה על מחדל מתמשך זה הרובץ בראש ובראשונה לפתחם של משרד הפנים והשר העומד בראשו".

 

הוא מוסיף וקורא ליישם בדחיפות את החלטת הממשלה להקים רשות ארצית לכבאות והצלה ולארגן את מערך הכבאות "באופן שיתאים לייעודו - ויפה שעה אחת קודם!".

 

בדו"ח מתייחס לינדנשטראוס בהרחבה למבנה הארגוני של שירותי הכיבוי ("בעיית יסוד חריפה"). "כשל מתמשך זה מונח בראש ובראשונה לפתחו של משרד הפנים והשר העומד בראשו, כמי שהאחריות המיניסטריאלית לשירותי הכבאות מוטלת עליו", קבע המבקר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. "הכבאים לא בני ערובה"
צילום: גיל יוחנן
שמעון רומח. נחלץ לעזרת השר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים