שתף קטע נבחר

הפגנה נגד מכתב הרבנים: "חילול שם שמיים"

יו"ר הכנסת לשעבר, אברהם בורג, היה בין 150 המשתתפים בעצרת בירושלים. "אל תגידו שאלה עשבים שוטים, אלה רבנים. הם לא שוטים, הם זדוניים והם הגננים עצמם", אמר

המחאה נגד מכתב הרבנים , שקראו שלא למכור דירות לערבים, ממשיכה: כ-150 בני-אדם השתתפו ערב (יום ד') בהפגנה שנערכה מול בית הכנסת הגדול בירושלים. המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "מכתב הרבנים - חילול שם שמיים ברבים". במקום התפתחו ויכוחים חריפים בין המפגינים לכמה פעילי ימין קיצוני ואנשי היישוב היהודי בשכונת שייח' ג'ראח.

 

בהפגנה נאם יו"ר הכנסת לשעבר, אברהם בורג, שתקף בחריפות את 50 הרבנים. "אל תגידו שאלה עשבים שוטים, אלה רבנים. הם לא שוטים, הם זדוניים והם הגננים עצמם. אצלם לומדים תורה ואת דבריהם מקיימים בקנאות. אתם החתומים על המכתב וכל

 תומכיכם, אתם, ראשי התנועה הדתית, הפונדמנטליסטית, הנציונליסטית, הלאומנית היהודית. אסור לטעון כי אם היו עושים כך לאחינו היהודים באשר הם - זו לא סוגיה דתית, זו סוגיה הומאנית, לאף אדם אסור לדבר כך אל אף אדם".

 

הוא ציטט את פרק א' מספר ישעיהו - אך שינה מעט את הפסוק. "איכה היתה לזונה, צדק ילין בה ועתה, גזענים, באנו היום להגיד את האמת הקשה והכואבת, שותתת הדם והמבישה: גזענים עלייך ישראל. ישראל חולה אנושה וגרורות גזעניות מאיימות על חיי החברה".

 

הוא התייחס לדבריו של ראש הממשלה, שגינה את החתומים על המכתב, ואמר: "ראש הממשלה, אל תדבר - תפטר אותם ואת תלמידיהם ואת אלו שעושים את דבריהם. יש עוד רבים בקרבנו, שהם שליחי ציבור, המסמלים את כולנו".

 

אבנר ענבר, מתנועת "סולידריות שייח' ג'ראח", שיזמה את ההפגנה אמר: "מי שהיה צריך להיות כאן זה לא אנחנו, אלא אנשי הליכוד, אנשי קדימה וכל מי שמכנה עצמו כליברל שפוי. יש הרבה אנשים ברחבי הארץ, שמרגישים גל עכור ומסוכן שצובר תאוצה ומתחיל לאיים על יסודות המשטר בישראל ועל היכולת שלנו לחיות כאן כולנו יהודים וערבים. אנשים היום מעיזים לומר דברים שרק לפני שנים ספורות היו מוקיעים אותם מיד - כדברי בלע. אני מצפה מהממסד ומהיסודות הליברלים שבו, כמו דן מרידור ובני בגין, להיות הראשונים שידרשו את הפיטורים של 50 הרבנים שהכריזו מלחמה על הדמוקרטיה בישראל".

 

בהפגנה השתתף גם יו"ר סיעת מרצ בעיריית ירושלים, יוסף (פפה) אללו, שאמר ל-ynet כי: "אני פה כי אני מתבייש. עליתי לארץ לפני 40 שנה כיהודי גאה. אינני דתי, אבל תמיד ידעתי שהרבנות היא מוסד מוסרי-רוחני-מנהיגותי, אבל כאן הוא הפך להיות אחד הגופים הכי פאשיסטים וגזעניים ואין להם מקום. אני מקווה ששר המשפטים יעמיד אותם לוועדת משמעת, משום שמדובר בעובדי ציבור שצריכים לשרת אותנו ולא להסית".

 

הפגנה נוספת התקיימה בכרמיאל. מאחורי ההפגנה עומדת "ברית חושך לגרש" המאגדת בתוכה 15 ארגונים חילוניים ברחבי הארץ.

 

אלון קפלן, ממארגני ההפגנה בכרמיאל, סיפר ל-ynet: "אנחנו גרעין של 30 פעילים והערב רתמנו כמה עשרות אזרחים להדליק נר שמיני של חנוכה בסימן ביעור הגזענות מהעיר כרמיאל. לאחרונה התרבו המקרים בהם הוקמו מנגנונים כמו 'מלשינון' על אזרחים המשכירים דירות לערבים ופסק ההלכה עליו חתם גם רבה הראשי של העיר מראה, כי הגזענות בישראל עלתה מדרגה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד הרבנים, אתמול בת"א
צילום: דודו אזולאי
מומלצים