שתף קטע נבחר

יו"ר הוועדה לביקורת בכנסת: אפעל לוועדת חקירה

הוועדה לביקורת המדינה תתכנס ביום שלישי בשבוע הבא, ותדון בהקמת ועדת חקירה ממלכתית. לדיון הוזמנו השרים ישי, שטייניץ וברק, שעליהם נמתחה ביקורת חריפה בדו"ח המבקר

כמה שעות לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה, שחשף מחדלים חמורים בטיפול במערך הכבאות וההצלה, הודיע הערב (יום ד') יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, ח"כ יואל חסון, כי הוא יפעל להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון הכרמל - בו נספו 42 בני-אדם. הוא הדגיש, כי "זו חובתה של הכנסת".

 

עוד כתבות וניתוחים מדו"ח המבקר:

 

ח"כ חסון הודיע כי הוועדה תתכנס ביום שלישי בשבוע הבא, כדי להחליט על הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפי סעיף 14 לחוק

 מבקר המדינה. דובר הוועדה מסר, כי לישיבה הוזמנו שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטייניץ וגם שר הביטחון אהוד ברק.

 

"דו"ח מבקר המדינה הוא דו"ח חריף וקשה - מהקשים שידענו", אמר ח"כ חסון. "הדו"ח חמור במיוחד, לאור העובדה שמדובר בדו"ח מעקב על דו"ח קודם, שקובע במפורש שהליקויים עליהם הצביע מבקר המדינה כבר בשנת 2007 לא תוקנו, ומקבלי ההחלטות לא ביצעו את המוטל עליהם וכשלו בתפקידם. המבקר קובע כי הדו"ח מעיד על 'מינהל בלתי-תקין לחלוטין, בעיקר אצל מקבלי ההחלטות בממשל הישראלי'. זוהי אמירה חסרת תקדים, המחייבת נקיטת צעדים משמעותיים נוספים".

 

חסון אמר עוד, כי לאור הדו"ח החמור הדרך היחידה להביא לשינוי תפישה בקרב מקבלי ההחלטות היא באמצעות הקמת ועדת חקירה ממלכתית. "רק לוועדת חקירה ממלכתית יש את הסמכות המשפטית להסיק מסקנות אישיות ואת הסמכות המקצועית לגבש מודל חדש וטוב למערך הכבאות", הוא אמר.

 

הוא ציטט את משפט הסיום של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בדברי ההקדמה לדו"ח הביקורת. "ביני

 לביני, אני יותר ויותר משתכנע שרק בצעדים חריגים ומשמעותיים, ניתן יהיה לשבור את המוסכמה הוותיקה: 'הכלבים נובחים והשיירה עוברת'". 

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אמר, כי לתוצאות השריפה יש קשר סיבתי מובהק לכשלים בהיערכות שירותי הכיבוי וההצלה עליהם הצביע המבקר. "קיים חשש כבד שלאור המחדל המתמשך, יאבד הציבור את האמון ברשויות המדינה ובמקבלי ההחלטות", הוא אמר. "זוהי שעתה הגדולה של הוועדה לענייני ביקורת המדינה ושל כל אחד מחבריה. עלינו לתמוך, ללא קשר לקואליציה או אופוזיציה, בהקמת ועדת חקירה ממלכתית, על מנת להשיב את האמון הציבורי במערכות השלטון ולהבטיח שמי שכשל - לא יהיה חלק ממקבלי ההחלטות במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ חסון. דיון בשבוע הבא
צילום: גיל יוחנן
ישי. זומן לוועדה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים