שתף קטע נבחר

ניצולים נגד הרבנים: "נאצים זרקו יהודים מדירות"

המכתב עליו חתמו עשרות רבני ערים נגד השכרת דירות לערבים ממשיך לעורר סערה. ניצולי שואה אמרו ל-ynet כי המכתב מזכיר להם את החיים תחת המשטר הנאצי. "חשבנו שבמדינה שלנו זה לא יהיה. יש לפעול נגד הרבנים. לא שתהיה בארץ אפליה"

המחאה נגד מכתב הרבנים שאסרו על השכרת דירות לערבים מתעצמת. בזמן שהעומדים מאחורי היוזמה ממשיכים בהרחבת התמיכה בפסיקה, היה מי שהמכתב עורר בו זכרונות קשים מתקופות אפלות. יו"ר ארגון הגג של ניצולי השואה בישראל, נח פלוג, אמר הבוקר (יום ה') ל-ynet כי האיסור ההלכתי מקומם וכי "צריכים מהר מאוד לפעול נגד הרבנים, שיחזרו בהם".

 

עשרות רבני ערים ויישובים חתמו אתמול על גילוי דעת שבו נכתב כי חל איסור הלכתי חמור על מכירה או השכרה של דירות וקרקעות בארץ ישראל למי שאינו יהודי. המסמך, שחתום על-ידי למעלה מ-50 רבנים דתיים-לאומים וחרדים המכהנים ביישובים ממטולה ועד אילת - צפוי להתפרסם בסוף השבוע בעיתונות הדתית ובעלונים המחולקים בבתי הכנסת - וכבר עורר סערה.


הפגנה נגד הרבנים, היום בירושלים. "גזענים" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

פלוג הביע זעזוע מהצעד האחרון שנקטו רבני הערים ואמר כי, "כמי שסבל כיהודי ועבר את השואה, אני זוכר איך הגרמנים הנאצים זרקו יהודים מדירות, ממרכזי הערים ועשו גטאות. איך כתבו על ספסלים, שעל הספסל הזה אסור שישב יהודי. כמובן אסור למכור, להשכיר ליהודי דירות. חשבנו שבמדינה שלנו זה לא יהיה. זה קשה במיוחד למי שעבר את השואה".

 

גם ביד ושם הזדעזעו מגילוי הדעת וקבעו, כי מדובר ב"פגיעה חמורה בערכי היסוד של חיינו כיהודים וכבני אדם במדינה דמוקרטית. ניסיון העבר מלמד אותנו עד כמה חשובים ומאידך עד כמה שביריים הם הערכים הבסיסיים של קיום הדדי וכבוד לאחר. אנו יודעים שהעם היהודי, שידע סבל ורדיפות וחווה נידוי ושלילת זכויות יסוד, ביטא את עמדתו בנושאים אלו גם בקולות אחרים מאלו הנשמעים היום בגילוי הדעת".

 

במקביל לדרישה מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפעול נגד הרבנים, הפגינו 15 אנשי ברית "באנו חושך לגרש" מול משרד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה לפטר את הרבנים שחתמו על גילו הדעת. לטענת המפגינים "נתניהו לא יכול להסתפק בגינוי אלא לפעול להדחתם של הרבנים מתפקידים ציבוריים". 

 

"מתיימרים להיות אור לגויים"

ניצול השואה אלכס אורלי אמר ל-ynet כי "לא ייתכן שבמדינת ישראל היום תהיה אפליה, אחרי שמקימיה סבלו מאפליות נוראות במשך השואה באירופה. סבלנו ממשלות ושלטונות שונים ועכשיו אנחנו הופכים כמוהם? על הממשלה לצאת בהכרזת נגד, הגינוי של ראש הממשלה לא מספיק. ערבים הם אזרחי המדינה. צריך לתת להם שיוויון אזרחי או שאנו לא מדינה דמוקרטית וליברלית".

 

לדבריו, "המדינה הזו עוברת משנה לשנה תהליך של התחרדות. הרוב החילוני דומם. אני מאוד מעריך בתור יהודי ישראלי את המסורת שלנו ואת היהדות, אך לא את התפישה החרדית. אלה רבנים שמקבלים משכרות מהמדינה כעובדי ציבור, ויוצאים בצורה בוטה נגד המדינה. זה לא יכול להיות בעולם ובטח לא בביתנו, זה מזכיר לנו את אותם ימים שעברנו, ואסור לנו שבמדינת ישראל יהיו כאלה דברים".

 

ניצול שואה אחר, אורי חנוך, אמר כי "היוזמה הזו מאוד שלילית.

זה הדבר האחרון שאנו צריכים. אנחנו מתיימרים להיות אור לגויים. זה אבסורד. ב-65 שנות המדינה הערבים גרו באזורים שלהם ואנו שלנו, ואם פה ושם בא לגור איתנו ערבי מה רע בכך? עד היום כל אחד יחסית ידע את מקומו, ולא התערבבו כל כך יהודים וערבים, אבל לא צריך שיבואו 50 רבנים ויצהירו על אפליה ממנה סבלנו כל-כך.

 

"איזה צידוק מוסרי יש להם? אינני יודע אם זה מופיע בהלכה. גם בין החרדים יש שפוסלים את הגישה הקלוקלת הזו. אני בהלם, איך אפשר לבוא ולומר בריש גלי שאסור למכור אדמות ובתים לערבים? זה לא מחויב שנוצרות בעיות, וגם אם יש כאלה מינימליות צריך להתמודד איתן וזה לא מצדיק קריאה כזו".

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
פלוג. "קשה במיוחד"
צילום: ששון תירם
הפגנה בירושלים נגד מכתב הרבנים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים