שתף קטע נבחר

נציב הכבאות: המבקר לא מחדש, אנו מתוסכלים

ועדת החקירה הממלכתית עדיין לא קמה, אבל לכבאי מספר 1 כבר ברור מי אשם במחדלים: "הדברים עליהם דיברנו הם אלו שקרו". לדבריו, "כשאתה יוצא למלחמה, אתה צריך לצאת מצויד. אתה לא יכול לצאת לקרב בלי נשק"

הדרך להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדלים סביב אסון הכרמל התקצרה, אולם מי שעומד בראש מערך הכבאות בישראל לא צריך לחכות למסקנותיה. יממה לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה, שהאשים את הממשלה בהפקרת האזרחים, אמר היום (ה') נציב הכבאות והצלה הארצי, רב טפסר שמעון רומח, כי בדו"ח המבקר "אין כל חדש, אלא דברים שתמיד אמרנו ותמיד הזהרנו מפניהם".

 

במהלך ביקור ניחומים בבית הוריו של הנער אלעד ריבן, מתנדב בכיבוי אש שנהרג ביום הראשון לשריפה הגדולה בתולדות ישראל, אמר רומח: "הדברים עליהם דיברנו הם אלו שקרו. אנחנו מכירים את המחסור הזה שעליו מדובר. הזהרנו מפניו. הארגון שבראשו אני עומד מאוד מתוסכל כעת. כל ההתראות וכל האזהרות התממשו בסופו של דבר. כמה היינו צריכים לחכות לאסון".

 

רומח, שביקר בבית משפחת ריבן יחד עם שר הפנים, אלי ישי, הדגיש כי "ארגון הכבאות בישראל מלא באנשים טובים". לדבריו, פעולות שהכבאים שנהרגו ונפצעו עשו, הן "פעילות יומיומית בכבאות. לחוש אל מוקד הסכנה כדי להציל חיים. אבל כשאתה יוצא למלחמה, אתה צריך לצאת מצויד. אתה לא יכול לצאת לקרב בלי נשק".

 

הפצוע עדיין לא יכול לדבר

לשאלת ynet אמר רומח, כי טרם ניתן לקבוע מה קרה באסון האוטובוס, שגבה את חייהם של 42 בני אדם. "עדיין לא התקבלה תמונה מלאה של אירוע האוטובוס בו נהרגו אלעד ריבן ואורי סמנדייב. מי שיכול לתת את התמונה המלאה הוא הפצוע דני חייט שעדיין אינו יכול לדבר", אמר.


שמעון רומח עם אמו של הכבאי דני חייט (צילום: מורן מעיין)

 

בצאתם מהביקור אמר השר ישי כי ריבן הוא "נער מזן מיוחד,

בעל תעוזה, חוכמה וחכמת חיים כשל אדם מבוגר. המשפחה מאוד מיוחדת, כל השיחה איתם היתה סביב אחדות עם ישראל ואיך ניתן לעזור לעם ישראל, לערבות ההדדית ולחינוך הנוער. מה שמעניין אותם הוא לא ההנצחה הפיזית אלא הנצחת רוח האדם".

 

הוריו של ריבן אמרו לרומח ולישי כי הם מעוניינים שמורשתו של אלעד - אהבת האדם והעם - תונצח. מוקדם יותר, כאשר ביקר השר ישי במגדל העמק בביתו של סימנדייב, אמר כי תחנת הכיבוי החדשה בעיר תיקרא על שמו של הכבאי המנוח.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, פתח אף הוא את מסע ביקורי התנחומים אצל משפחות 42 חללי אסון השריפה. בביקור שערך אצל משפחות החללים טופז אבן חן קליין, כפיר חן ומאור גנון אמר הנשיא: בשם מדינת ישראל אני מצדיע לזכרם של בנותיכם ובניכם, קשה מאוד לנחם, האבידה היא שלכם אבל היא גם של המדינה כולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומח. "מכירים את המחסור"
צילום: מורן מעיין
מומלצים