שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: מיץ חמוציות לא מונע דלקות בדרכי שתן

  לא מה שחשבנו: חוקרים בארה"ב גילו כי מיץ חמוציות לא מנע דלקות חוזרות בדרכי שתן. החוקרים אף הופתעו לגלות כי נשים שהתמידו לשתות מיץ חמוציות לקו באחוזים גבוהים יותר בדלקת בהשוואה לאלו ששתו מיץ רגיל

  זה אולי טעים, אבל לא ממש מועיל בריאותית כמו שחשבנו: שנים שרופאים ממליצים לשתות מיץ חמוציות במטרה למנוע דלקות חוזרות בדרכי שתן, אולם מחקר חדש מגלה כי אין כל תועלת בכך. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת למחלות זיהומיות Clinical Infectious Diseases.

   

  מיץ חמוציות משמש כתרופת סבתא רבת שנים, למניעת דלקות בדרכי שתן. מחקרים קטנים הראו בעבר כי יכולת ההגנה של מיץ החמוציות מפני דלקות בדרכי השתן היא מזערית, ועדיין – רופאים רבים ממליצים לנשים ברחבי העולם ליטול מיץ חמוציות כהגנה בפני דלקות חוזרות.

   

  במחקר החדש, החוקרים מאוניברסיטת מישיגן ערכו מחקר שבדק את השפעת מיץ החמוציות על הסיכון ללקות בדלקת דרכי השתן, בקרב 319 סטודנטיות שלקו כבר בדלקת בדרכי השתן בעבר. החוקרים עקבו אחר הנבדקות במשך 6 חודשים, או עד אשר מי מהן לקתה שוב בדלקת בדרכי שתן בטווח תקופה זו.

   

  החוקרים הגדירו לצורך המחקר, כי דלקת בדרכי שתן תאופיין על בסיס שילוב של תסמינים כמו צריבה ותכיפות במתן שתן, או עליית חום, יחד עם בדיקת שתן המאשרת זאת. כל המשתתפות במחקר נתבקשו לשתות פעמיים ביום כוס מיץ. בקבוצה אחת היה זה מיץ חמוציות, ובקבוצה שניה היה זה מיץ ללא כל מרכיב פעיל.

   

  מתוצאות המחקר עלה כי השיעור הכללי של דלקות חוזרות בדרכי שתן עמד על 16.9%. מפילוח התוצאות בין שתי הקבוצות עלה כי אלה ששתו מיץ חמוציות, היו בסיכון של 20% ללקות שוב בדלקת בדרכי שתן, בעוד שאלה ששתו מיץ ללא כל חומר פעיל, היו בסיכון של 14% ללקות בדלקת חוזרת בדרכי שתן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חמוציות. שתו להנאה, אבל אל תצפו לריפוי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים