שתף קטע נבחר

הרב אלישיב: "לקחת את העט מהרבנים שחתמו"

מנהיג הזרם הליטאי התייחס לראשונה באופן ישיר לפסיקה נגד השכרה ומכירה של דירות לגויים - ותקף את הרבנים החותמים. ובינתיים, סדקים ביוזמה: הרבנים דרוקמן וקוק מכחישים כי הצטרפו לחותמים על הנוסח המקורי

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, מחריף את התבטאויותיו נגד רבנים המפרסמים פסקי הלכה בנושאים חברתיים או פוליטיים רגישים, ומתייחס לראשונה באופן ישיר לעצומת הרבנים נגד השכרה או מכירה של דירות למי שאינו יהודי.

 

לשאלת אחד מאנשי ביתו בעניין גילוי הדעת שפורסם, אמר הבוקר (יום ה') הרב כי "צריך לקחת מרבנים כאלה את העט, ודעתי בנושא הזה ידועה".

 

אתמול אמר ל-ynet אחד ממקורבי הרב כי פעמים רבות טען המנהיג הליטאי ש"אלו שיוזמים מסמכים ופרסומים מסוג זה, עושים זאת משיקולים פוליטיים בלבד - ומנצלים את ההלכה לצורך כך".

 

"נגד אמירה גורפת"

ובינתיים מתגלים סדקים ראשונים בהתארגנות הרבנים. הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית

ויו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא ואיגוד ישיבות ההסדר, הכחיש את טענת יוזמי גילוי הדעת כי הסכים עקרונית להצטרף לחותמים.

 

בהודעה שפרסמה לשכתו נכתב: "עמדתו העקרונית של הרב בסוגיה שוללת אמירה גורפת נגד גויים". עם זאת, הובהר כי "הרב חיים דרוקמן מזדהה עם המאבק הלאומי המבקש לשמר את מדינת ישראל כמדינה יהודית, ומודע להתמודדות הלא-פשוטה המתקיימת בצפת מול גורמים עוינם מחוץ למדינה, המזרימים כספים כדי לפגוע באופיה היהודי של ישראל".

 

גם רב העיר רחובות, שמחה הכהן קוק, הסתייג מחתימתו, שכבר הופיעה על המסמך. עוזרו האישי אמר ל-ynet כי "הרב ניסח בכתב ידו

הצהרה מצומצמת יותר, שעליה חתם, אך המארגנים הציגו זאת כאילו חתם על הנוסח המלא. במכתבו של הרב קוק, הוא הביע הסכמה לכך שאם אדם שואל את רבו בעניין - על הרב להשיב לו כהלכה, ולא לשנותה". העוזר ציין כי לרב לא הייתה כוונה לצאת בפסיקה פומבית.  

 

בתקשורת החרדית דווח כי גם רב העיר אשדוד חיים פינטו חזר בו מהחתימה על המסמך. ל-ynet ידוע כי רבנים נוספים החליטו למשוך את חתימתם. לדבריהם, הם נגררו לחתום על "מסמך פוליטי מובהק במסווה של פסיקת הלכה" - דבר שהם מקפידים להימנע ממנו מתוקף תפקידם הממלכתי. ההערכה היא שכעת, עם פרסום שמות הרבנים הראשונים שמתנערים מחתימתם, יחזרו בהם גם אחרים באופן פומבי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסמך החתום
צילום: חיים צח
הרב אלישיב
צילום: חיים צח
מומלצים