שתף קטע נבחר

רבנים חרדים: רבני הערים ניצלו ההלכה לפוליטיקה

מקורב למנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, אמר כי "מהלכים כאלה עלולים להוביל לפיקוח נפש של יהודים בעולם". הרב שטיינמן הוסיף כי מדובר בהתגרות מיותרת ואסורה, הנוגדת את הגישה החרדית

ראש הממשלה נתניהו אמר שזה "מקומם", הנשיא פרס  טען שמדובר ב"משבר מוסרי", וכעת גם הרבנים החרדים מצטרפים לביקורת נגד הפסיקה שפרסמו 50 רבני הערים נגד השכרה או מכירה של דירות לערבים. הרבנים, מבכירי המגזר הליטאי, סירבו לחתום על "גילוי הדעת" כשהוצג להם לאחרונה.

 

מקורב למנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, אמר ל-ynet כי הרב לא יצא בקריאה נגד גילוי הדעת מאחר שעמדתו בעניין ידועה. "פעמים רבות אמר הרב כי אלו שיוזמים 'גילוי דעת' מסוג זה, עושים

זאת משיקולים פוליטיים בלבד, ומנצלים את ההלכה לצורך כך", הסביר. 

 

לדברי מקורבו של הרב, גם אם אכן גורמים מוסלמים מהעולם מממנים רכישת בתים בישראל ומנסים כך "לכבוש" את הארץ, מגוחך לחשוב שפסקי הלכה יעצרו אותם, או את מי שמוכן למכור להם.

 

"באופן עקרוני, אכן יש איסור תורה למכור נכסים בארץ ישראל לנוכרים", הוא הוסיף, "אך כל אחד שמתלבט בכך צריך לשאול את רבו, ואין מקום לפסיקה גורפת ומתגרה. מעבר לכך, מהלכים כאלה עלולים להוביל לפיקוח נפש של יהודים בעולם, אם למשל גורמים עוינים במדינות אחרות יפלו לרעה יהודים על רקע דומה".

 

גם הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן יצא נגד הפסיקה. לדברי מקורביו, הוא טען כי זו "אמירה לאומית מתלהמת" והוסיף שמדובר "בהתגרות מיותרת ואסורה, הנוגדת את הגישה החרדית".

 

כשנשאל על הפער בין עמדתו זו לבין חתימתו על פסיקה דומה נגד מכירת דירות לגויים, שהתפרסמה ב-2005, הסביר הרב כי "אכן יש מקומות שבהם 'לא שייך' להכניס ערבים, כמו בלב שכונות חרדיות, וכמו מה שקורה היום בבני ברק עם הסודנים, ואז יש מקום להביע עמדה בפומבי. אולם אין שום הצדקה לפרסם פסק הלכה גורף של רבנים מכל הארץ".

 

עיתוי שגוי

אף הרב חיים קנייבסקי לא הצטרף לגילוי הדעת של הרבנים, אלא שסיבותיו אחרות. הוא הבהיר כי הוא

מסכים עם תוכן הפסיקה, אך לדעתו מדובר בעיתוי רגיש. "זו הלכה ברורה, מה השאלה בכלל", אמר הרב, הנחשב לבעל דעות ימניות ולאומיות ביחס לרבנים אחרים בהנהגת הציבור החרדי-ליטאי.

 

הרב קנייבסקי העיר כי לדעתו פסק ההלכה תקף אך ורק במקרה של מכירה - ולא בנוגע להשכרה.

 

למרות הסתייגיותיהם של שלושת הרבנים הבכירים, על גילוי הדעת של רבני הערים חתמו כמה רבנים חרדים ליטאיים, הרואים עצמם כפופים לדעת הרב אלישיב. באלו: הרב שמחה הכהן קוק מרחובות, הרב יוסף שייניין מאשדוד, הרב בלוי מאשקלון, הרב יהודה דוד גרוסמן מראשל"צ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. עמדה ידועה
צילום: חיים צח
קנייבסקי. שאלה של טיימינג
מומלצים