שתף קטע נבחר

אחרי הדו"ח: אין רוב לוועדת חקירה ממלכתית

גם השריפה הקטלנית וגם דו"ח החמור של המבקר לא צפויים להוביל לוועדת חקירה ממלכתית, דרך הוועדה לביקורת המדינה. היו"ר יואל חסון אמנם מאמין כי ישיג רוב, אך בדיקת ynet מגלה כי לכל היותר 5 ח"כים תומכים ביוזמה, מתוך 11. אמנון כהן מתנגד: "לא מאמין שש"ס וישי יחייבו אותי להצביע בעד"

הדו"ח החמור לא צפוי להוביל לוועדת חקירה ממלכתית, לפחות לא דרך הנתיב המהיר. ביום שאחרי דו"ח מבקר המדינה על מחדל הכבאות, נשואות העיניים אל הוועדה לביקורת המדינה, שאמורה להתכנס ביום שלישי הקרוב. בקדימה אמרו אמש (יום ד') כי יפעלו להקמת ועדת חקירה ממלכתית בעקבות אסון הכרמל ומאמינים כי ישיגו לכך רוב, אך בקואליציה מסתמכים על סעיף אחר, הדורש רוב מיוחס, וסבורים כי יסכלו בקלות את התוכנית.

 

מחדל המנהיגים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

בכל מקרה, בדיקת ynet מגלה כי בוועדה לכל היותר 5 ח"כים התומכים בוועדת חקירה, מתוך 11 החברים בה. עם זאת, בליכוד לא מסתמכים על כך, וגורמים המקורבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, החלו ללחוץ על חברים בוועדה לביקורת המדינה להתנגד ליוזמה.

 

אותם גורמים פנו לח"כ ראלב מג'אדלה מהעבודה, החבר בוועדה, וביקשו ממנו להצביע נגד הקמת ועדת חקירה ממלכתית. שר הביטחון, אהוד ברק, הביע אמנם הסכמה לבדיקת הליקויים שהתגלו במערך הכיבוי, אך גם הוא מתנגד לוועדת חקירה. חבר אחד בוועדה, אמנון כהן מש"ס, מתנגד אף הוא לרעיון, למרות שיו"ר מפלגתו אלי ישי תומך בוועדת החקירה. כהן אמר כי "גם ישי יודע שטובת המדינה היא שלא תוקם עוד ועדה".

 

רוב רגיל או שני שלישים?

על סדר יומה של הוועדה לביקורת המדינה תעלה ההצעה למינוי ועדת חקירה ממלכתית לכשלים ולמחדלים הממשלתיים, שנתגלו בדו"ח המבקר ונחשפו כבר בשבוע שעבר, בשריפת הענק שגבתה את חייהם של 42 איש. יו"ר הוועדה, יואל חסון מקדימה, טוען שבדיקה משפטית שערך מאפשרת לו להעביר החלטה להקמת ועדת חקירה ברוב רגיל, אבל בליכוד בטוחים כי חסון יצטרך רוב של שני שלישים, שהסיכוי שיושג קלוש מאוד.

 

לדעת חסון, דו"ח המבקר העדכני הינו דו"ח מעקב על דו"ח מיוחד שהגיש המבקר ב-2007, ובמקרה כזה קובע החוק כי ניתן להקים ועדת חקירה ממלכתית ברוב רגיל. עם זאת, על פי גרסה אחרת, יידרש חסון לרוב של שני שלישים מקרב חברי הוועדה, מכיוון שמדובר בדו"ח מעקב, ולא בדו"ח מיוחד. לפיכך, הוא יצטרך לגייס שמונה תומכים מתוך 11 הח"כים החברים בוועדה, דבר שאינו נראה ריאלי.

 

טענה זו נסמכת על סעיף 14 ב' 1 לחוק ועדות חקירה, הקובע כי במקרה של דו"ח מעקב של המבקר, כפי שהוגש אתמול לכנסת על ידי המבקר מיכה לינדנשטראוס, נדרשים קולותיהם של 2/3 מחברי הוועדה, כדי להקים ועדת חקירה ממלכתית. פרשנות זו, שניתנה ל-ynet בעקבות חוות דעת של בכירה במחלקה המשפטית של הכנסת, טורפת לחסון את הקלפים.


השר אלי ישי מגיב על הדו"ח, אתמול. חופש הצבעה בש"ס? (צילום: גיל יוחנן)

 

בוועדה לביקורת המדינה 11 חברים בסך הכל. שבעה מהם חברים בקואליציה בראשות נתניהו, המתנגד להקמת ועדה שכזו. מתוכם, שניים עשויים להצביע בניגוד לדעת ראש הממשלה - אמנון כהן מש"ס, שהודיע כי הוא מתנגד ליוזמה אך עשוי לשנות את דעתו בעקבות הנחייתי יו"ר המפלגה, אלי ישי, ששב וקרא במהלך השבוע האחרון להקמת ועדת חקירה.

 

השני הוא המורד מהעבודה, ח"כ ראלב מג'אדלה, המסרב לומר בינתיים כיצד יצביע. עם זאת, הלילה אמר שממצאי דו"ח המבקר חמורים מאוד. במקביל, למתנגדים להקמת ועדת חקירה מצטרף חבר האופוזיציה אורי אריאל מהאיחוד הלאומי. לכן, בסך הכל ישנם לפחות שישה מתנגדים.

 

לאופוזיציה, במקרה הטוב מבחינתה, חמישה קולות בלבד, לעומת שמונה הקולות להם היא נדרשת. חברי האופוזיציה שצפויים להצביע בעד הם חברי קדימה - יואל חסון, מרינה סולודקין ועתניאל שנלר, שמתנגד לוועדה, אך יתמוך בה אם סיעתו תורה לו לעשות כך. כאמור, גם כהן ומג'אדלה עשויים להצטרף אליהם, אך עדיין חסרים לתומכי ועדת החקירה בין קול לשלושה קולות, כדי לשנות את המאזן.

 

כהן: "ברור שוועדה תנקה את ישי"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה דוחה את הטענה שמדובר בדו"ח מעקב המחייב רוב מיוחס. חסון עומד על שלו, שביכולתו להכריע את הכף בעד ועדת החקירה הממלכתית גם באמצעות עיתוי ההצבעה, וסבור כי גם ח"כ אריאל יתמוך בהקמתה. דבריו, סמוך לפרסום דו"ח המבקר, מצביעים על נחישותו: "לאור הדו"ח החמור, הדרך היחידה להביא לשינוי תפישה בקרב מקבלי ההחלטות ביחס למערך הכיבוי וההצלה היא הקמת ועדת חקירה ממלכתית. זוהי שעתנו הגדול, עלינו לתמוך בוועדה על מנת להשיב את האמון הציבורי במערכות השלטון". 


ההריסות בעין הוד, אחרי השריפה. לחץ על מג'אדלה (צילום: חגי אהרון)

 

בלשכת שר הפנים אלי ישי הבהירו כי דעתו בדבר הצורך בוועדת חקירה ממלכתית לא השתנתה, והוא יעמוד על כך שהיא תוקם. עם זאת, דווקא נציגו בוועדה, ח"כ אמנון כהן, הודיע כי הוא מתנגד ליוזמה. "דו"ח המבקר הוא דו"ח מעקב, שמצטרף לדו"חות קשים רבים על מצב הכבאות וההצלה", אמר כהן. "מסקנותיהם של כולם לא יושמו, ואני לא חושב שיש צורך

בהקמת וועדת חקירה ממלכתית עכשיו שתשב שנתיים, תפרסם מסקנות והמלצות שבסוף גם אותם לא יישמו".

 

כהן בטוח שהשר ישי אינו אשם במחדל, אך טוען כי אינו חושש מעימות עימו על רקע דעותיהם המנוגדות: "ברור שוועדת חקירה תנקה אותו, משום שהוא אחד השרים שדאגו הכי הרבה לנושא הזה. בכל זאת אני מתנגד לוועדת חקירה, משום שכבר היום כולם יודעים שהביקורת עליו אינה מוצדקת. אני לא חושב שש"ס תחייב אותי להצביע בעד, הם סומכים על שיקול הדעת המקצועי שלי. אם יהיו בעיות נפתור אותן, ואני בטוח שנצליח לשכנע את שר הפנים, שעל אף הרצון המוצדק שלו להוכיח את חפותו מול העליהום התקשורתי עליו, טובת העניין וטובת המדינה כולה היא שלא תקום ועדה נוספת".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
42 נהרגו, ועדה לא תקום
צילום: ג'ורג' גינסברג
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ אמנון כהן. ימרה את פי ישי?
צילום: אלכס קולומויסקי
חסון ולינדנשטראוס. היו"ר מאמין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים