שתף קטע נבחר

נתניהו לאלי ישי: רד מהדרישה לוועדה ממלכתית

ראש הממשלה התקשר לשר הפנים, וביקש ממנו לבחון "מתכונת בדיקה אחרת" כדי לקבוע מי האחראי להזנחת כוחות הכיבוי, שגרמה לקשיים בהתמודדות עם שריפת הענק בכרמל. ישי מתעקש: נצביע בעד ועדה ממלכתית, גם בכנסת

ראש הממשלה חושש מהוועדה הממלכתית? יום אחרי הכיבוי הסופי של האש בדליקת הענק בכרמל, שוחח הערב (יום ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שר הפנים. אלי ישי. הוא ביקש ממנו לבחון "מתכונת בדיקה אחרת" לשריפה בכרמל ולא ועדת חקירה ממלכתית. ישי, בשלב זה, לא שינה את דעתו - ודורש את הוועדה הבכירה ביותר שאפשר.

 

ראש הממשלה נתניהו טוען שוועדת חקירה ממלכתית לא תועיל ויש לעסוק בעשייה ובתיקון המציאות הנוכחית. בשיחה עם ישי הוא אמר עם זאת שאינו מתנגד למתכונת בדיקה אחרת שתצביע על האחראים למצב הקשה של שירותי הכבאות בישראל, ערב השריפה הגדולה שגבתה את חיי 42 בני אדם וכילתה כמעט 50 אלף דונמים של חורש.

 

שרים בכירים בממשלה מעריכים שלא תהיה ועדה, ונתניהו ישתמש בדו"ח המעקב שעומד להגיש מחרתיים מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בנוגע לשירותי הכיבוי, לאחר ממצאיו שלא יושמו אחרי מלחמת לבנון השנייה. גם שר הביטחון, אהוד ברק, יישר קו עם נתניהו, וסבור שאין צורך בוועדה ממלכתית.

 

אלא שהתמונה לא פשוטה כל-כך. מלבד הממשלה, גם בסמכות ועדת ביקורת המדינה בכנסת להקים ועדת חקירה ממלכתית, בהתבסס על ממצאי מבקר המדינה. לטענת הקואליציה, בין 11 חברי הכנסת יש רוב שיעמוד מאחורי נתניהו ויתנגד להצעה שעשוי להגיש יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון מקדימה. המתנדנדים: ח"כ ראלב מג'אדלה מהעבודה וח"כ עתניאל שנלר מקדימה. הקואליציה בנתה גם על ח"כ אמנון כהן מש"ס, אבל ישי מתעקש שיורה לו להצביע בעד ועדה ממלכתית.

 

אגב, לינדנשטראוס, שהתבקש על-ידי נתניהו להתייחס גם לאסון הכרמל, אמור להכריע רק מחר סופית אם לעשות זאת, אך כן שינה ברגע האחרון חלקים מהמבוא של הדו"ח.

 

רק אחרי שהמבקר התריע, וגם אז הכסף לא הגיע

מפרוץ השריפה ועד לכיבויה הדף ישי את הביקורת שהופנתה לעברו, כשר הממונה על שירותי הכיבוי, באשמה שהיה אחראי להזנחה. הערב הוא מסר ל-ynet כי עמדתו בדבר הצורך להקים ועדת חקירה ממלכתית עומדת בעינה והבהיר כי היא לא תשתנה. לדבריו, במהלך היום הוא נפגש עם ראש הממשלה ושוחח עמו כמה פעמים בטלפון, אך הם דיברו "באווירה טובה" רק על ההליכים הבירוקרטים לשיקום היישובים בכרמל.

 

בינתיים נמשכים הקרבות סביב הטלת האחריות על הכשל בשיקום מערך הכיבוי. שורת מסמכים שפורסמו בימים האחרונים מעידים שהממשלה, שמתגאה בהעברת 100 מיליון שקל לכיבוי, עשתה זאת רק אחרי שמבקר המדינה הודיע שהוא חוקר את הנושא ועתיד לפרסם ממצאים קשים.

 רוב התקציב כלל לא הועבר לבסוף, על פי אחת הטענות בשל מצוקה תקציבית של משרד הפנים, שהיה אמור לספק כ-35 מיליון שקלים, ובשל חסר קשה בקופה של הרשויות המקומיות שהיו אמורות להשתתף במימון.

 

אחרי שהאש כבתה, סייר ישי בעוספיה והבהיר כי אין בכוונתו להישמע לקולות הקוראים לו להתפטר מתפקידו. "לא התושבים אומרים את זה, אלא התקשורת שעושה בי לינץ'". את האחריות למצב העגום הוא גלגל לקודמיו, ופקידי האוצר. "לצערנו אנחנו במדינה שבעלי הסמכות בה הם אנשי האוצר. הם משוחררים מאחריות, ואילו נבחרי ציבור בעלי אחריות הם חסרי סמכות. פקידי האוצר הם הגורם המעכב".

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני, אטילה שומפלבי ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. לא מוותר, בינתיים
צילום: אבישג שאר-ישוב
נתניהו. ניסיונות שכנוע קדחתניים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים