שתף קטע נבחר

רבנים זומנו לחקירה: "קראו לא להעסיק ערבים"

שלושה רבנים מרכזיים ביהודה ושומרון זומנו למשטרה, בנוגע לחקירה על פשקוויל שפרסמו אחרי הפיגוע בישיבת מרכז הרב. בהתנחלויות מגנים: "ניסיון הפחדה כמו ברוסיה הסוביטית"

אל תשכיר, אל תעסיק. במקביל למכתב הרבנים, שקראו לא להשכיר דירות לערבים, זומנו שלושה רבנים מרכזיים מיהודה ושומרון לחקירה במשטרת מחוז ירושלים, בחשד שקראו לא להעסיק בני מיעוטים. במשטרה אמרו כי השלושה זומנו לפני כשבועיים במסגרת חקירה בנוגע לפשקוויל שפרסמו כ-20 רבנים לאחר הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים.

 

באותו פשקוויל דרשו הרבנים לא להעסיק ערבים, בגלל שהרוצח היה עובד ישיבה וניצל את היכרותו עם המקום. במשטרה אמרו ל-ynet כי כמה מ-20 הרבנים נחקרו בחשד להסתה ואחרים עדיין צפויים להיחקר.

 

השלושה - אליקים לבנון, דוד דודקביץ' ויהושע שמידט - נחקרו בגלל שחתמו על הפשקוויל. לבנון הוא ראש ישיבת אלון מורה ורב הישוב, ולאחרונה נבחר לכהן כרב המועצה האזורית שומרון. דודקביץ' הוא רב ההתנחלות יצהר וראש כולל ושמידט הוא ראש ישיבת שבי שומרון, חבר מזכירות ועד רבני השומרון ורב הישוב.

 

הרבנים ומקורביהם בהתנחלויות הגדירו את הזימונים "ניסיון הפחדה כמו ברוסיה הסובייטית", והודיעו במכתב שנשלח לאגף החקירות כי אין בכוונתם להגיע לחקירה. "נדהמנו לקבל את הזימון לחקירה, עליו חתום רב סמל, ובו אנו מוזמנים לחקירה מבלי לפרט את העניין בו מדובר", כתבו. "דלתנו פתוחה בפני כל חוקר אשר יבוא אל לשכותינו או אל ביתינו, ויציג את העניין עליו הוא מעוניין לחקור אותנו. הננו מצפים שבעתיד יהיה ברור לכל חוקר מהו הנוהל הנדרש לחקירת רבנים".

 

במועצה האזורית שומרון זעמו על זימון הרבנים לחקירה. "מדובר במנהיגי הישוב, זוהי תחילתו של מהלך הפחדה והולכת אימים על רבני ההתיישבות". לטענתם, חוקרים צלצלו לאחד הרבנים, קילל אותו ואיים עליו. ראש המועצה האזורית, גרשון מסיקה, שלח בעקבות זאת מכתב לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', בו נכתב, בין היתר: "האם שוטר זוטר היה מרשה לעצמו לזמן כך לחקירה, שופט מחוזי, ארכיבישוף או קאדי בכיר?".

 

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) הגיב על הפרשה: "בזימון הרבנים לחקירה יש צעד של סתימת פיות ומשטרת מחשבות. לרבנים אסור לחשוש מלומר את דעת התורה ולפסוק הלכה גם בנושאים השנויים במחלוקת". גם ח"כ אריה אלדד מסיעתו הודיע כי יפנה לשר לביטחון הפנים בנושא: "הזימון מעלה חשד כבד לרדיפה פוליטית ולניסיון הפחדה של ציבור שלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אליקים לבנון. גם הוא זומן
צילום: חיים צח
מומלצים