שתף קטע נבחר

המחבל נהרג בפיגוע בשבדיה: "צעק בערבית"

שישה מטעני צינור נמצאו בתיקו של המחבל, שהתפוצץ ליד רכבו במרכז שטוקהולם. עשר דקות לפני הפיצוצים נשלח מייל בערבית: ננקום בשבדים בשל מעורבותם במלחמה באפגניסטן ובגלל פרסום קריקטורה מעליבה של מוחמד

נקמה איסלאמית במדינה הסקנדינבית. מחקירת שני הפיצוצים אמש (שבת) ברחוב מרכזי בשטוקהולם, בהם נהרג אדם אחד ושניים נוספים נפצעו קל, עולה כי מדובר בפיגוע טרור. עדי ראייה סיפרו לעיתון השבדי "אפטון בלאדט" כי רגעים לפני אחד הפיצוצים נשמעו צעקות בערבית. על פי הדיווח בעיתון, ההרוג הוא המחבל שבתיקו נמצאו שישה מטעני צינור - אך רק אחד מהם הופעל.

 

משטרת שבדיה הודיעה כי כעשר דקות לפני האירוע נשלחה למשטרה ולסוכנות ידיעות במדינה הודעת אי-מייל בה התרעה מוקלטת, בשבדית ובערבית. בהודעה הזהיר אדם מפיגוע מתוכנן: "פעולותינו ידברו בעד עצמן, כל עוד לא תסיימו את המלחמה נגד האיסלאם, את השפלתו של הנביא מוחמד ואת התמיכה המטופשת שלכם בחזיר וילקס", נאמר בהודעה.


פיגוע בזמן הקניות לחג המולד. שניים נפצעו (צילום: AP)

 

"החזיר" וילקס הוא המאייר השבדי, לארס וילקס, שפרסם ב-2007 קריקטורה בה נראה ראשו של הנביא מוחמד על גוף של כלב. התקשורת במדינה מעריכה כי הפיגוע הגיעה גם כנקמה בשבדים, בשל השתתפות 500 מחייליהם בלחימה באפגניסטן. במייל, הזהיר השולח בנוסף כי "עכשיו הילדים, האחים והאחיות שלכם ימותו, כמו שאחינו, אחיותינו וילדינו מתים".

 

דוברת המשטרה בשטוקהולם מסרה כי הפיצוץ הראשון היה במכונית שבה היו מיכלי גז. הפיצוץ השני, בו נהרג ככל הנראה המחבל, אירע במרחק של כ-300 מטרים מהמקום באותו רחוב, דרוטנינגאטאן. מבדיקת תיקו של ההרוג עולה כי הוא שם בתוכו מסמרים.

 

הפיצוצים, שזעזעו את מרכז הבירה, אירעו בשעת עומס. לאחר הפיגוע דווח כי קונים רבים שפקדו את המקום לרגל חג המולד נמלטו בפאניקה. יהודי המתגורר בשטוקהולם עם משפחתו, סיפר ל-ynet על התדהמה בעיר: "היה הרבה מזל, אנשים רבים יכלו למות אם כל המטענים היו מופעלים, כי מרכז העיר הייתה עמוסה באנשים", הוא העיד. "בניגוד לישראל, אנו לא מכירים מראות מהסוג הזה ואין לנו אמצעי ביטחון קפדניים בכל מקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע. רק אחד ממטעני הצינור הופעל
צילום: AP
מומלצים