שתף קטע נבחר

הקלטות ארכיון: ניקסון כינה יהודים "מגעילים"

אף אחד לא נשאר נקי ב-256 הקלטות שפרסם הבית הלבן. "אירים ששותים הופכים להיות רעים. זה טבעי", אמר ניקסון. קיסינג'ר: "יהודי ברית המועצות בתאי גזים? לא בעיה שלנו"

התבטאות לא דיפלומטית. נשיא ארצות הברית לשעבר, ריצ'רד ניקסון, ידוע בהתבטאויות לא מעודנות בלשון המעטה, אבל נראה כי בכל פעם הוא מצליח להפתיע מחדש. בהקלטות מ-1973 שפורסמו לאחרונה לציבור, מתבטא ניקסון בחריפות נגד יהודים ואומר, כי הם "תוקפניים ומגעילים באופיים". גם שחורים וקבוצות אתניות נוספות ספגו.

 

"מרבית ידידינו היהודים הם אנשים שבאופן בסיסי יש להם רגשי נחיתות", אמר ניקסון לעוזריו בתמלילים. הנשיא האמריקני גם נשמע בקלטות מתכונן לביקורה של ראש הממשלה גולדה מאיר. הוא הוא הורה להכין לה "ארוחת ערב יהודית" שבה הוא דרש כי "לא יהיו יהודים שאינם תומכים במסע הבחירות שלנו. זה ברור? שום יהודי שלא תמך בנו".

 

 

הנשיא ניקסון פירט בפני עוזריו כיצד הוא רואה את היהודים, אך לא חסך ביקורת גם על קבוצות אחרות בחברה האמריקנית: "אני מכיר בעובדה שלכל האנשים יש תכונות אופייניות. ליהודים יש תכונות מסויימות, לאירים יש תכונות. למשל אסור לאירים לשתות. צריך לזכור שהאירים ששותים הופכים להיות רעים. זוהי תכונה טבעית".

 

"יהודים בתאי גזים? לא בעיה שלנו"

ב-265 קלטות שפורסמו מארכיון הבית הלבן, מתועדת גם התבטאות חריגה של הנרי קיסינג'ר, מזכיר המדינה של ניקסון. בשיחה בין השניים על יהודי ברית המועצות אמר קיסינג'ר: "הגירת יהודים מחוץ למדינות הסוביטיות היא אינה מטרה של מדיניות החוץ של ארצות הברית. אם הם ישימו את היהודים בתאי גזים - אין זו דאגה אמריקנית, אולי דאגה הומניטרית", אמר קיסינג'ר.

 

ראש הוועד היהודי האמריקני דייויד האריס, אמר כי "החדר הסגלגל של ניקסון היה בבירור מקום שבו קנאות עיוורת ודעות קדומות היו דבר שבשגרה. עצוב לדעת שאדם שנבחר למשרה הרמה ביותר יכול להיות גס, מרושע בהתייחסו למגוון קבוצות".

 

האריס, מנהיג בולט בקרב יהודי ארצות הברית, ניסה להסביר את מצבו של קיסינג'ר היהודי באווירה של הבית הלבן של ניקסון. "ייתכן שקיסינג'ר כיהודי היה צריך לעשות מאמץ מיוחד לההוכיח לנשיא שאין ספק למי נתונה נאמנותו", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קיסינג'ר וניקסון. התנכרו ליהודי ברית המועצות
צילום: איי פי
ניקסון וגולדה מאיר.
צילום: לע"מ
מומלצים