שתף קטע נבחר

פרס: הזמן אוזל לשלום, חייבים להתעשת עכשיו

נשיא המדינה הזהיר כי בצל הקיפאון המדיני, "ישנם תהליכים קשים של דה-לגיטימציה לישראל, איסלאמיזציה קיצונית באזור וההתחמשות של איראן". הוא גם ציין כי "אפשר לשגר עלינו טילים לא רק מעזה, אלא גם מאלסקה"

האיחוד האירופי אמנם הביע רק אמש אמון במשא-ומתן לשלום, אבל נשיא המדינה, שמעון פרס, סבור כי שעון החול הולך ואוזל. "אנחנו מתחילים את הספירה לאחור בנושא השלום. הזמן הולך ואופס", הוא אמר הבוקר (יום ג') בוועידת הגליל החמישית בבית שאן.

 

"ישנם תהליכים קשים של דה-לגיטימציה לישראל, איסלאמיזציה קיצונית באזור וההתחמשות של איראן. אנחנו חייבים להתעשת עכשיו, כי אין עוד הרבה זמן לדיונים", הזהיר הנשיא. הוא התייחס גם למצב בגליל - והעריך כי הסדר קבע יוביל גם להאצת הפיתוח בו.


פרס בוועידת הגליל. "הזמן הולך ואופס" (צילום: חגי אהרון)

 

"אין שלום שהוא לא שלום אזורי. אין מדינה שלא מושעת מהכלכלה הגלובלית, וגם הביטחון כבר לא תלוי במדינה אחת. בעידן הזה, אפשר לשגר עלינו טילים לא רק מעזה, אלא גם מאלסקה". בהתייחסו לאסון הכרמל, ציין פרס כי "גם בשריפה האחרונה ראינו שהחזית נמצאת עכשיו בעורף".

 

פרס תקף את "מכתב הרבנים" שקראו שלא להשכיר דירות לערבים בצפת ואמר כי להם זכות מלאה לגור לחיות, לעבוד וללמוד בכל מקום שבו ירצו. "אין סתירה בין דת לדמוקרטיה. משה היה הדמוקרט הראשון והוא הזכיר לנו כי 'גר היית בארץ מצרים'. בגליל יש מקום לכולם".

 

הנשיא ציין כי לדעתו עומדות כיום לחברה הישראלית שתי משימות מרכזיות שעליה להגשים: "שלא יהיה תינוק אחד רעב בארץ, ושלא יהיה צעיר או צעירה אחד בארץ ללא תואר ראשון. זה יהיה קיפוח אם לא נצייד אותם בכרטיס כניסה השכלתי לעולם המודרני".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. נבואת זעם
צילום: חגי אהרון
מומלצים