שתף קטע נבחר

משל הכלב של ריבלין: "העם מוביל את המנהיג"

יו"ר הכנסת השווה מנהיג לכלב, שמחכה לבעליו. "היה לי כלב אהוב, סטפן, שעשה אוונטות כשהגיע לצומת בה שביל אחד מוביל ימינה, ואחר שמאלה. המנהיגים מפנים את ראשם אחורה, כדי לראות מה העם רוצה"

מי המנהיג אותו השווה יו"ר הכנסת לכלב? במשל חייתי במיוחד, תיאר הערב (ג') ראובן ריבלין את מנהיגי הדור ככלבים, שמובלים על ידי העם. ריבלין, שסיפר על כלבו סטפן שהיה "עושה אוונטות לפני שאני הגעתי לצומת", אמר כי "המנהיגים מפנים את ראשם אחורה, כדי לראות מה העם רוצה".

ריבלין, שבחודשים האחרונים התעמת כמה פעמים עם מנהיג מפלגתו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, סיפר את המשל בכנס השנתי של פורום סגני ומ"מ ראשי רשויות, במלון ליאונרדו פלאזה בירושלים. המשל מובא כאן לפניכם.

 

"פני הדור כפני הכלב. מהם פני הדור? פני הדור תמיד למנהיגים. הווה אומר - מנהיגי הדור כפני הכלב. מה עושה כלב? ולי במשך שנות חיי היו מספר כלבים. האהוב ביותר, קראו לו סטפן. הוא היה הולך תמיד לפניי, רץ תמיד לפניי עם הזנב מוּרם והראש תמיד מוּרם, עד שהיה מגיע לצומת שבה שביל אחד הולך ימינה, שביל אחד הולך שמאלה. כשהוא היה מגיע לאותו צומת, הוא לא ידע בדיוק לאן אני רוצה ללכת".

 

"אז הוא התחיל לעשות אוונטות, יעני התחיל להסתובב והתחיל לפהק כאילו הוא עייף, התחיל להוריד את הזנב, התחיל להרים את הראש, עד שהוא אראה לאן אני רוצה ללכת. אם הוא ראה שאני הולך קדימה, מיד הוא עקף אותי ועוד פעם הרים את הזנב ועוד פעם הרים את הראש, כאילו הוא מוביל אותי".

 

כעת הגיע הנמשל של ריבלין. "עכשיו אני העם והמנהיג. היום המנהיגים מפנים את ראשם אחורה לראות מה העם רוצה. איך הם עושים את זה? פשוט מאוד. אם דעת הקהל רוצה באותו יום שלום, אנחנו אומרים שלום. אם דעת הקהל רוצה שנהיה תקיפים כלפי ערבים, אנחנו באותו יום תקיפים כלפי ערבים. אם הם רוצים שאנחנו נהיה דמוקרטיים, אנחנו דמוקרטיים. אם הם רוצים שאנחנו נהיה קומוּניסטים או בולשביקים, אז אנחנו כאלה. זאת אומרת, לא חשוב איך אני רוצה להוביל את העם, חשוב מאוד שאני אדע מה העם רוצה, שאני אוביל אותו כדי לקבל את הקולות שלו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת ריבלין
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים