שתף קטע נבחר

אחרי 19 שנה: הוסרו הסנקציות על עיראק

ארצות הברית, הנשיאה התורנית של מועצת הביטחון של האו"ם, העבירה הצעת החלטה המאפשרת לעיראק, לראשונה מ-1991, לפתח תוכנית גרעין למטרות אזרחיות. בנוסף, תבוטל התוכנית להעברת מזון לעיראק תמורת דלק עד יוני 2011

מועצת הביטחון של האו"ם הסירה אתמול (יום ד') את הסנקציות שהוטלו על המדינה בשנת 1991, והתירה לעיראק לפתח תוכנית גרעין למטרות אזרחיות. בעת מלחמת המפרץ הראשונה, הוטלו סנקציות רבות על עיראק, בין היתר במטרה למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני בזמן המלחמה. ארצות הברית, המכהנת החודש כנשיאה התורנית של מועצת הביטחון של האו"ם, העבירה במועצה החלטה שמשמעותה החזרת האומה העיראקית אל משפחת העמים.
צבא ארה"ב בעיראק
77 אלף נהרגו בעיראק ב-5 שנים / סוכנויות הידיעות
מניין ההרוגים בעיראק הוא נושא שנוי במחלוקת, בעוד תומכי ומתנגדי המלחמה מאשימים אלה את אלה בתמרון המספרים. עיראק טוענת ש-85 אלף איש נהרגו בין 2004 ל-2008, אך בצבא ארה"ב מציגים מספר נמוך בהרבה
לכתבה המלאה

 

במהלך הישיבה בנושא הסרת הסנקציות על עיראק, התקבלו במועצת הביטחון החלטות נוספות, לפיהן תוכנית העברת מזון לעיראק תמורת דלק, שנועדה למנוע משליטה לשעבר, סדאם חוסיין, לסחור בנפט מעבר לצרכי האוכלוסייה, תבוטל עד יוני 2011.

 

נסיגת כוחות עד 2012

התוכנית נכשלה כיוון שחוסיין ניצל את הרווחים שגרף מהסחר בנפט תמורת מזון, לצרכיו האישיים. בקרן האו"ם נותר סכום של 650 מיליון דולר שיועברו לממשלה בעיראק. כמו כן מועצת הביטחון קבעה שעיראק לא תהיה מוגנת מתביעות שיוגשו נגדה, הנוגעות לתקופת שלטונו של סדאם חוסיין.

 

ארצות הברית החלה למעשה בתהליך רשמי של החזרת השליטה בעיראק לאזרחי המדינה עצמם,

 כצעד נוסף של ממשל אובמה להתנתקות מעיראק.

 

בשנת 2003 פלשה ארצות הברית, בהנהגת הנשיא ג'ורג' בוש, לעיראק בטענה שהיא מפתחת תוכנית להשגת נשק גרעיני. הממשל האמריקני פינה את הכוחות הלוחמים מהמדינה, ובשלב זה נותרו בעיראק 50 אלף חיילים, המוגדרים ככוחות לאימון ותמיכה בצבא העיראקי למבצעים של לחימה בטרור. מטרתם של האמריקנים היא לפנות את כל הכוחות בשנת 2012.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעבירים שליטה. חייל אמריקני בעיראק
צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה"ב ג'ון ביידן ור"מ עיראק נורי אל מליכי (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים