שתף קטע נבחר

לאישור הממשלה: הכפלת מספר החרדים לגיוס

התוכנית המהפכנית שתובא ביום ראשון להצבעה מבטלת את הפטור האוטומטי לבני 22, ומפנה את כל החרדים שלא מתגייסים למילואים. יוקם מסלול שירות אזרחי חדש - משטרה, שב"ס, מד"א וכיבוי. לפי הצפי, תוך חמש שנים יוכפל מספר המתגייסים לצה"ל ולשירות האזרחי

האם זו תחילת הסוף למעמד המיוחד של החרדים? הממשלה תתבקש לאשר ביום ראשון תוכנית שתקבע את מספר החרדים שיגויסו לצה"ל ולשירות אזרחי במסלול חדש בשנים הקרובות. לפי התחזית, תוך חמש שנים יוכפל מספרם.

 

 

על פי הצעת ההחלטה, בשנת 2011 יגוייסו 2,400 אברכים, מחציתם לצה"ל ומחציתם לשירות אזרחי. שנה לאחר מכן, יעלה מספרם ל-3,000. בשנת 2013 מתכוונת הממשלה לגייס 3,600 אברכים לצה"ל ולשירות אזרחי,

 ב-2014 יעלה המספר ל-4,200 ובעוד חמש שנים, בשנת 2015, הציפייה היא ש-4,800 יגויסו לשירות.

 

על-פי נתוני צה"ל, גודלה של שכבת הגיל של חרדים בני 18 מוערכת בכ-5,500 איש, ובשנת 2015 היא אמורה לעמוד על כ-7,400 איש. הצוות הבין-משרדי שגיבש את ההמלצות, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, קובע את היעד לפיו כ-65 אחוזים מכל שכבת גיל חרדית תשרת בצה"ל או בשירות האזרחי עד גיל 28.

 

מי הולך לאן?

הצוות המליץ להקים מסלול גיוס חדש שייקרא "שירות אזרחי במסלולי ביטחון אזרחי בלבד", ויכלול שירות במשטרה, בשירות בתי הסוהר, במכבי אש, מגן דוד אדום ואפשרויות נוספות בכוחות החירום.

 

על-פי התוכנית, אברכים בני 18 עד 21 יעשו שירות צבאי רגיל במשך 36 חודשים או שירות צבאי משולב בלימוד בישיבת הסדר, כמו שהוגדר בחוק טל.

 

לפי התוכנית, תבוטל גם ההחלטה שעברה כמעט בחשאי בקיץ האחרון, להעניק פטור אוטומטי מגיוס לצעירים חרדים מגיל 22, שלהם שני ילדים. ההחלטה נועדה לקדם את שילובם בשוק העבודה, אולם צה"ל הביע לה התנגדות. כעת, כך מוצע, חרדים בני 22-23 ללא ילדים יופנו לשירות האזרחי המחודש "במסלול ביטחון". מי שיש לו ילדים, יופנה לשירות אזרחי רגיל. בנוסף הם יוכלו לשרת בין 18 ל-24 חודשים בצה"ל.

 

בגילאים 24 ו-25 המצב יהיה דומה - אך גברים נשואים ללא ילדים ישרתו כמו קבוצת הגיל הקודמת, לה יש ילדים. בני 26 עד 27 יופנו לשירות אזרחי, ללא קשר למצב המשפחתי או למספר הילדים, או שיעברו שירות צבאי למשך 16 עד 24 חודשים הוא שיופנו לשירות צבאי מקוצר - למשך 3 חודשים. 

 

בנוסף, הצוות הבין-משרדי ממליץ להקדים את גיל ההפניה למאגר המילואים, ל-28 (במקום 30 כיום), וכן להפנות באופן חד-פעמי למאגר המילואים את כל מי שמוגדר "דחוי שירות" בהתאם לחוק טל (החוק המסדיר את הפטור) - כלומר בני 28 עד 34, או כל מי שיש לו שלושה ילדים לפחות.

 

אלו שכבר מלאו להם 35 יקבלו פטור משירות צבאי. מי שיקבל דחייה, יחוייב ללמוד 45 שעות בשבוע, דבר שלא יאפשר לו לעבוד.

 

"הצוות מעריך כי פעולות אלו לא יפגעו באופן משמעותי בנוכונות החרדים להתגייס למסלולים המוצעים, אך הן יאפשרו להאיץ את השתלבותם של חלק מהחרדים בתעסוקה, ובאופן זה להגדיל את השוויון והשותפות בנטל הכלכלי", נכתב.

 

"כניעה מחפירה של הממשלה"

יו"ר ש"ס אלי ישי אמר היום שאינו מכיר את מסקנות ועדת גבאי, ולכן מפלגתו טרם גיבשה דעה בנושא. לדברי ישי, הוא תומך עקרונית בגיוסם ושילובם בשוק העבודה של אלה שהכריעו כי הם אינם מתמסרים באופן מוחלט ללימוד תורה, אך יש צורך ב"התאמה תרבותית" של המסגרות המיועדות להם לאורח החיים החרדי.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושיוויון), אורי רגב, תקף את כוונת הממשלה להפנות חרדים במעמד "תורתם אומנותם" לשירות לאומי,

 וטען כי המהלך ינציח את הפטור הניתן להם משירות צבאי. רגב חושש כי כעת יוכלו אברכי כולל להחליף בקלות ובחסות החוק את השירות בצה"ל בשירות אזרחי, כך ש"האפליה בין דם לדם תהפוך למדיניות ממשלתית רשמית שתחסל את צבא העם".

 

"לא יתכן שהפתרון לבעיית ההשתמטות החרדית מנשיאה בנטל הביטחון והכלכלה תהיה כניעה מחפירה וגורפת של הממשלה", אמר מנכ"ל חדו"ש, "קשה להאמין שועדת גבאי נזקקה לישיבות של חודשים רבים רק כדי לחזור לאותה החלטה מבישה, שמהווה עלבון לכל בן 18 שמתגייס לשרת את מדינתו ולכל עובד המפרנס את משפחתו בעמל".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהפכה בדרך?
צילום: צביקה טישלר
מומלצים